Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe kierunki studiów powstają we współpracy z przyszłymi pracodawcami

Anna Mizera-Nowicka
Uczelnie przygotowują się do rekrutacji
Uczelnie przygotowują się do rekrutacji
Uczelnie przygotowują się do rekrutacji i żeby przyciągnąć studentów, otwierają nowe kierunki. Takie plany mają zarówno UG, PG, jak i GUMed.

Wśród nowości w ofercie studiów licencjackich na Uniwersytecie Gdańskim znajdą się akwakultura - biznes i technologia oraz modelowanie matematyczne i analiza danych. Na studiach II stopnia pojawią się zaś biologia medyczna oraz wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej.

- Nowe kierunki powstają we współpracy z ekspertami i przyszłymi pracodawcami, a studenci będą odbywać praktyki w najlepszych, profilowanych instytucjach i przedsiębiorstwach. Wiedzę będą zdobywać pod okiem kadry akademickiej i praktyków specjalistów - zapowiada dr Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik prasowy UG.

W tyle nie pozostaje także Politechnika Gdańska. Tam na studiach I stopnia powstanie międzywydziałowy kierunek inżynieria danych.

- Według prognoz, zapotrzebowanie na analityków danych będzie wzrastać, co czyni ten kierunek tak zwanym zawodem przyszłości - mówi Ewa Lach z biura prasowego PG. - Ofertę adresujemy do osób zainteresowanych połączeniem nauk technicznych, ze szczególnym uwzględnieniem informatyki, z naukami ekonomicznymi, matematyką, statystyką i elementami nauk społecznych.

Poza tym PG otworzy dwustopniowy kierunek... korozja.

- Korozja, jako zjawisko degradacji materiałów, przede wszystkim konstrukcyjnych, przynosi ogromne straty gospodarce światowej. Dlatego też walka z korozją jest priorytetem we wszystkich dziedzinach gospodarki, a nawet w zakresie kultury i sztuki - tłumaczy Ewa Lach.

Na studiach II stopnia powstaną inżynieria i technologie nośników energii, a także transport oraz geodezja i kartografia.

Swoją ofertę poszerza też Gdański Uniwersytet Medyczny. Na studiach II stopnia otwiera kierunek przemysł farmaceutyczny i kosmetyczny.

- Celem kształcenia jest przygotowanie absolwentów do podjęcia pracy w przedsiębiorstwach wytwarzających produkty lecznicze, wyroby medyczne, kosmetyki oraz suplementy diety - tłumaczy Joanna Śliwińska, rzecznik GUMed. Profil praktyczny realizowany będzie nie tylko dzięki trzymiesięcznemu stażowi, odbywanemu w czasie studiów we współpracujących firmach i instytucjach z branży farmaceutycznej i kosmetycznej, ale także ze względu na duży udział w procesie dydaktycznym profesjonalistów zatrudnionych w przemyśle.

(TVN/x-news)

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki