Nowe bilety w Gdańsku już od wtorku

  Nowe bilety w Gdańsku już od wtorku

  Paweł Rydzyński

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Rada Miasta Gdańska zdecydowała o obniżce cen biletów miesięcznych Zarządu Transportu Miejskiego. Obniżka nastąpi prawdopodobnie w październiku br. Natomiast już od 1 lipca (od wtorku) ZTM wprowadza nowy rodzaj biletów jednorazowych w cenie 3 zł.
  Bilet pozwoli na przejechanie jednego przystanku bądź całej trasy, jednakże bez możliwości przesiadki, jak jest to w przypadku biletów czasowych.

  Wpływy do gdańskiej kasy z tytułu sprzedaży biletów okresowych zmniejszą się o ok. 1,17 tys. zł w skali roku. - To dużo, ale nie przewidujemy w związku z tym zmiany budżetu.

  Różnica ma zostać pokryta między innymi dzięki wprowadzeniu nowego rodzaju biletów jednorazowych - powiedział Maciej Lisicki, wiceprezydent Gdańska.

  Będą to bilety na jedną linię - za 3 zł (bądź ulgowy 1,50 zł.)

  Bilety na linie nocne kosztować będą 4,20 zł i 2,10 zł. Ani bilety czasowe, ani dobowe nie znikają z oferty. Bilet na jedną linię jest wyłącznie jej rozszerzeniem.

  Różnica będzie tylko taka, że od 1 lipca w środkach komunikacji miejskiej nie będą sprzedawane bilety czasowe. U kierowcy będzie można kupić bilety na jedną linię bądź dobowe.

  Radni PiS zwracali uwagę na nieskoordynowane rozkłady, zwłaszcza pomiędzy autobusami bądź tramwajami i SKM. Lisicki odparł, że koordynacja będzie możliwa po przejęciu SKM przez samorząd. Ze strony radnych PiS padały też propozycje odstąpienia od taryfy czasowej.

  Temu ostatniemu stanowczo sprzeciwiają się Włodzimierz Popiołek, dyrektor ZTM, oraz Antoni Szczyt, wicedyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej UM. Szczyt przypomniał, że Gdańsk wprowadził bilety czasowe 16 lat temu, jako drugie miasto w Polsce, po Poznaniu.

  Lisicki dodał z kolei, że odejście od biletów czasowych w praktyce uniemożliwiłoby planowane wprowadzenie zakupów biletów przez SMS. - Nie można ich skasować, dlatego tak ważna jest godzina otrzymania takiego SMS-owego biletu - odparł wiceprezydent.


  Miesięczne stanieją jesienią

  Jesienią stanieć mają bilety miesięczne i 30-dniowe, ważne we wszystkie dni tygodnia. Bilety na odległość do sześciu przystanków będą kosztować 42 i 21 zł (w tej chwili 44 i 22), do 12 przystanków 62 i 31 zł (teraz 66 i 33), do 20 przystanków 84 i 42 (teraz 88 i 44), a sieciowe 98 i 49 zł (w tym momencie 110 i 55).

  Znaczna obniżka cen tych ostatnich biletów sprawiła, że nieopłacalny stanie się zakup biletów na odległość ponad 20 przystanków (w cenie 100 i 50 zł). Znikną więc z oferty. Nie zmienią się ceny biletów miesięcznych 30-dniowych, ważnych od poniedziałku do piątku oraz uczniowskich biletów semestralnych.


  Bilet 72-godzinny w połowie lipca


  Niedługo pojawi się w sprzedaży 72-godzinny bilet metropolitalny. Metropolitalny Związek Komunikacyjny Zatoki Gdańskiej ma 2 tygodnie na wprowadzenie biletu od pojawienia się uchwały w Dzienniku Urzędowym Wojewody Pomorskiego, który ukaże się w poniedziałek.

  Będą dwa rodzaje biletów 72-godzinnych - jeden ważny w autobusach, tramwajach i trolejbusach ZTM Gdańsk, ZKM Gdynia i MZK Wejherowo (za 24 i 12 zł), a drugi (36 i 18 zł) ważny u tych przewoźników oraz w SKM na trasie Luzino (drugi przystanek za Wejherowem w kierunku Lęborka) - Cieplewo (pierwszy przystanek za Pruszczem Gd. w kierunku Tczewa).

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo