Nowa wiceminister w rządzie PiS z zarzutami prokuratorskimi

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
Gabriela Tomik zajmowała się żeglugą między innymi jako pełnomocnik prezydenta Kędzierzyna-Koźla ds. Odry.
Gabriela Tomik zajmowała się żeglugą między innymi jako pełnomocnik prezydenta Kędzierzyna-Koźla ds. Odry. Archiwum
Udostępnij:
Gabriela Tomik, która w rządzie PiS ma odpowiadać za żeglugę śródlądową, będzie się musiała tłumaczyć z niedopełnienia obowiązków z czasów pracy w starostwie kędzierzyńsko-kozielskim.

Sprawa dotyczy nielegalnego wydobycia piasku i żwiru na terenie wsi Dębowa (gm. Reńska Wieś). Zajmował się tym nieżyjący już przedsiębiorca Bogdan Szpryngiel. Z ustaleń prokuratury wynika, że podczas budowy stawów hodowlanych wydobyto bez wymaganej koncesji nawet 30 tysięcy ton piasku i żwiru. W wyniku błędów urzędników inwestor miał uniknąć wysokich opłat. Chodzi o kwestie ewentualnego zaniechania możliwości naliczenia podwyższonej opłaty eksploatacyjnej na kwotę nie mniej niż 594 tysiące złotych.

Legalności kopania stawów i wydobywania kruszyw miało pilnować przede wszystkim Starostwo Powiatowe w Kędzierzynie-Koźlu. Mieszkańcy wsi Dębowa zarzucali urzędnikom, że przymykają oko na cały proceder, który miał miejsce w latach 2011-2013.

W konsekwencji sprawą zajęła się prokuratura, która postawiła urzędnikom zarzuty niedopełnienia obowiązków służbowych. Owe zarzuty usłyszała była kierownik wydziału ochrony środowiska Helena K. oraz inspektorzy Sebastian R. i Andrzej G., a także Gabriela Tomik, która była w tym czasie wicestarostą powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego. Tym samym powinna była sprawować nadzór nad wydziałem ochrony środowiska. Zarzuty zostały postawione pół roku temu.

- Śledztwo zostało przedłużone o sześć miesięcy. Sprawa nadzoru nad wydziałem ochrony środowiska jest tylko jednym z wątków śledztwa - podkreśla prok. Lidia Sieradzka, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Opolu. - Na razie jest za wcześnie, aby mówić o tym, czy postępowanie zmierza w kierunku postawienia aktu oskarżenia, czy też umorzenia.

W piątek próbowaliśmy się skontaktować z przewodniczącym Prawa i Sprawiedliwości na Opolszczyźnie Sławomirem Kłosowskim, a także z szefem kędzierzyńsko-kozielskich struktur tej partii Piotrem Semakiem, ale nie odbierali od nas telefonów, podobnie jak Gabriela Tomik.

Tomik została nominowana sekretarza stanu w Ministerstwie Gospodarski Morskiej i Żeglugi Śródlądowej 18 listopada. Miała w nim odpowiadać właśnie za żeglugę śródlądową, którą zajmowała się przez ostatnie lata jako samorządowiec. Była między innymi pełnomocnikiem prezydenta Kędzierzyna-Koźla ds. Odry.

Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy dziś do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów dotarła informacja z prokuratury o ciążących na nowej wiceminister zarzutach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Nowa wiceminister w rządzie PiS z zarzutami prokuratorskimi - Nowa Trybuna Opolska

Komentarze 111

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

m
mieszkaniec Rud

Cieszę się, że nie została. Oby ten stan trwał jak najdłużej.

k
komuch
no i jest tak kak skazał tw J stalin
G
Gość
nie znam michala. ale skoro on tak jak minister na to zasluguje to ok
G
Gość
W dniu 22.11.2015 o 19:53, Gość napisał:

Na Kamińskiego należałoby się wielokrotnie i obficie wysrać. Chociaż to i tak mogłoby nie wystarczyć.

Masz rację! Michał "Misiek" Kamiński absolutnie na to zasługuje! 

G
Gość

Minister Nowak, był na tyle honorowy, że z powodu bzdurnego zegarka potrafił zrzec się immunitetu i podać do dymisji. Mimo tego jakiś pislamowski pajac na tym forum nazwał ten incydent: "aferą zegarkową".

W sytuacji, gdy PiS na stanowisko ministra powołuje przestępcę, nie przeszkadza to żadnemu fanatykowi pislamu.

 

Wynika to z faktu, że fanatycy nie interpretują dobra i zła w kontekście czynów i zachowań ludzkich. Oni hierarchię wartości opierają o założenie, że wszystkie działania i zachowania których autorem jest pis to dobro w najczystszej postaci, natomiast każdy czyn którego dopuściło się PO to niewyobrażalne zło.

 

G
Gość
W dniu 22.11.2015 o 07:33, Gość napisał:

Jak piszesz to podaj prawde,która opiera się na faktach:panią Gabrielę Tomik mimo zarzutów prokuratorskich na stanowisko wiceministra rekomendowało powstałe w K-K w lutym 2014r Stowarzyszenie Kapitanów Żeglugi Śródlądowej a nie członkowie Prawa i Sprawiedliwości.Ta pani była prawa ręką prezydenta Tomasza Wantuły a nie członkiem czy sympatykiem lokalnego PiS. Dlaczego ci ludzie wybrali tę osobę powinni nam  obywatelom Kędzierzyna -Koźla odpowiedzieć bo nie ulega wątpliwości,że przestepstwo iałych kołnierzyków było i nie da się tej afery jak innych zatuszować i umorzyć"....To najbardziej spektakularna porażka Starostwa K-K obecnej kadencji jak również urzędników i lokalnych stróżów wymiaru sprawiedliwości ,bo temat był opisywany przez Kurier K-K,który naświetlał jak w dalszym ciągu kacyki PRL-u rozgrabiają majątek III RP,co nie jest tematem nowym po 1989r,gdzie uwłaszczenie majątku i wyceny miały wiele do życzenia, a ludzie "kupujący" to elita sitwokracji naszego miasta z koneksjami w "lokalnym świecie" prawa cytat z Kuriera K-K opisywany 17 lipca 2013r"... Bogdan Szpryngiel pojawił się we wsi Dębowa pod koniec 2006 roku. Kupił od syndyka byłą tuczarnię wraz kilkoma zabudowaniami oraz około 20 hektarami ziemi prawie za bezcen, bo za jakieś 250 tys. zł....Wiadomo o nim, że był przedsiębiorcą już w czasach PRL-u, mówi się, że do biznesu przyszedł z kręgów wojskowych lub mundurowych, gdzie miał być nie byle kim, choć nikt tych pogłosek dotąd nie udokumentował. Z tego właśnie powodu miał on mieć zawsze dobre kontakty z nomenklaturą urzędową... ...wczesną wiosną 2011 roku ruszała budowa galerii handlowej „Odrzańskie Ogrody” i wykonawca robót potrzebował wielkich ilości materiałów budowlanych.Mieszkańcy Dębowej w przeciwieństwie do urzędów doskonale wiedzą, co stało się z tymi tysiącami ton żwiru, dlatego jesienią 2011 roku zawiadomili policję o niezgodnym z prawem działaniu inwestora...Wyjątkowo ślepym okazał się Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Kędzierzynie-Ko źlu....Wydaje się, że nie tylko mieszkańcy Dębowej zdawali sobie z tego sprawę, ale również wójt Reńskiej Wsi, Marian Wojciechowski. To on sam na jednym ze spotkań z mieszkańcami poświęconych właśnie tej sprawie dziwił się słowami: - Czego wy chcecie? Przecież w całym kraju nielegalnie wydobywa się żwir..." Aż dziw bierze,że na te słowa nie zareagowała Prokuratura Rejonowa,która przecież na bieżąco śledzi artykuły o korupcjogennym wymiarze!Czy to zmowa milczenia naszej elity,złodziejs kiej elity?Dlatego nie wycieraj sobie gębusi  partią Prawem i Sprawiedliwością, które nie miało nigdy nic wspólnego z panią Gabrielą Tomik i z folwarkiem Bizantyskiego Dworu powstałego po utworzeniu  po wyborach samorządowych  w 2010r koalicji MN,PO z KWW TW,które zamieniło służbę dla obywateli na służbę prywacie, nepotyzmowi, klientyzmowi i zwalnianiu tych co podpadli towarzyszom sitwy.

 

 W Polsce jest zasada: do 100 tys - siedzisz, a powyżej 100 tys - jesteś serdecznym kolegą prokuratora i sędziów. Przykład: ex poseł Bury co dziś właśnie siedzi za stołem i chłepcze domowy rosołek. Stowarzyszenie czyli  Rada Kapitanów Żeglugi Śródlądowej nie taki mająteczek POpaństwowy dziwnie POsiadła, dodam że tam fąfuś doradza i jego kumotry tam rządzą.

Który zatem  towarzysz  doradził aby  z pani,która była w folwarku Bizantyjskiego Dworu ,która ma zarzuty prokuratorskie zrobić wiceministra w Rządzie PiS?Zarówno tą jak i innymi aferami,które są  od kilkunastu w K-K  stanannie zamiatane  pod dywanem albo po prostu .....umarzane powinien się zająć minister  i wiceminister Sprawiedliwości i to na CITO!

 

Pisząc"dodam że tam fąfuś doradza i jego kumotry tam rządzą."miałeś na myśli naszego filantropa,który publicznymi pieniędzmi szastał  umarzając ponad 600 tysięcy  zadłużenia lokatorów komunalki przed wyborami itd.nie wspominając o obietnicy 4 tysięcy miejsc pracy dla bezrobotnych z K-K?

 

 

G
Gość
W dniu 22.11.2015 o 20:30, gość napisał:

jasne, gość który zrezygnował ze 150 tys. odprawy jest tylko tego wart. Oto hierarchia wartości POj..nych.

Rozwiń swoją złotą myśl. Pytanie, czy sam wiesz o co ci chodziło w tym wpisie

g
gość
W dniu 22.11.2015 o 19:53, Gość napisał:

Na Kamińskiego należałoby się wielokrotnie i obficie wysrać. Chociaż to i tak mogłoby nie wystarczyć.

jasne, gość który zrezygnował ze 150 tys. odprawy jest tylko tego wart. Oto hierarchia wartości POj..nych.

G
Gość
W dniu 22.11.2015 o 14:42, Gość napisał:

Wniosek stad taki . ze nalazaloby rzygac na Kaminskiego ???

Na Kamińskiego należałoby się wielokrotnie i obficie wysrać. Chociaż to i tak mogłoby nie wystarczyć.

G
Gosc

Ciekawe co o panach kapitanach miałby do powiedzenia IPN? To mogłaby być całkiem ciekawa lektura. 

G
Gość
W dniu 22.11.2015 o 14:38, Gość napisał:

Nowakowi nie przeszkadzało to, że mu plują w twarzo-czaszkę. Dopiero gdy mu w nią zaczęli rzygać, to kolesie zmusili go do zrzeczenia się immunitetu.

Wniosek stad taki . ze nalazaloby rzygac na Kaminskiego ???

G
Gość

Nowakowi nie przeszkadzało to, że mu plują w twarzo-czaszkę. Dopiero gdy mu w nią zaczęli rzygać, to kolesie zmusili go do zrzeczenia się immunitetu.

Z
ZłotyMelon
W dniu 22.11.2015 o 06:59, Gość napisał:

Kto,kiedy i po co powołał  to Stowarzyszenie,które rekomendowało panią Gabrielę Tomik na wiceministra w rządzie PiS? Miejmy nadzieję ,że to nie  wiąże się z Bizantyjskim Dworem bo  byłaby to następna afera z "dziwnym"  aportem portu na koniec kadencji w tle. Jak to bywa w   naszym sitwokratycznym mieście wszystko jest możliwe,wszystko jest dozwolone grupie gangsterkich białych kołnierzyków.Założyciele tego Stowarzyszenia powinni nam odpowiedzieć DLACZEGO chcieli mieć panią Gabrielę Tomik w Ministerstwie gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej wiedząc o ciążących na niej zarzutach prokuratorskich?

 W Polsce jest zasada: do 100 tys - siedzisz, a powyżej 100 tys - jesteś serdecznym kolegą prokuratora i sędziów. Przykład: ex poseł Bury co dziś właśnie siedzi za stołem i chłepcze domowy rosołek. Stowarzyszenie czyli  Rada Kapitanów Żeglugi Śródlądowej nie taki mająteczek POpaństwowy dziwnie POsiadła, dodam że tam fąfuś doradza i jego kumotry tam rządzą.

G
Gość

Minister Nowak, był na tyle honorowy, że z powodu bzdurnego zegarka potrafił zrzec się immunitetu i podać do dymisji. Mimo tego jakiś pislamowski pajac na tym forum nazwał ten incydent: "aferą zegarkową".

W sytuacji, gdy PiS na stanowisko ministra powołuje przestępcę, nie przeszkadza to żadnemu fanatykowi pislamu.

 

Wynika to z faktu, że fanatycy nie interpretują dobra i zła w kontekście czynów i zachowań ludzkich. Oni hierarchię wartości opierają o założenie, że wszystkie działania i zachowania których autorem jest pis to dobro w najczystszej postaci, natomiast każdy czyn którego dopuściło się PO to niewyobrażalne zło.

 

G
Gość

A co ma do tego K-Koźle i Opole? Przecież ta pani pracuje w województwie śląskim więc tam pytajcie i szukajcie. POpaprani krzykacze.

Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie