Nowa komenda z widokiem na las

Janina StefanowskaZaktualizowano 
Kom. Iwona Kuczyńska i podkom. Krzysztof Ulenberg podczas przeprowadzki
Kom. Iwona Kuczyńska i podkom. Krzysztof Ulenberg podczas przeprowadzki Janina Stefanowska
W poniedziałek policjanci Komendy Powiatowej Policji w Kartuzach przenieśli się do nowego, okazałego budynku przy ul. Sambora 41.

Od wtorku pracują już w nowym, trzykondygnacyjnym gmachu, wyposażonym we wszelkie udogodnienia i zabezpieczenia. Nie musieli nawet zabierać starych mebli z komendy - dostali nowe. Zmienili numer telefonu i teraz na policję trzeba wykręcać numer 058 685 22 22.

We wtorek trwało wielkie przenoszenie komputerów i dokumentów. Z archiwum dowodów rzeczowych wyniesiono nawet 15-letnie drabiny, które swego czasu stanowiły dowody.
W dyżurce przy ul. Sambora urzędowali już we wtorek nadkom. Tadeusz Garncarz i asp. sztab. Janusz Wojciechowski.

Budynek ma prawie 12 tys. m kw. i 170 pomieszczeń. Do części z nich zwykły śmiertelnik nigdy nie zajrzy, bo są objęte klauzulą tajności. Osobno stoją garaże, warsztaty, pomieszczenia dla psów. W piwnicy policjanci będą mieć swoją strzelnicę. Nowa komenda ma pięć dwuosobowych cel, zamykanych wielkimi kratami. Tu przebywać będą osoby zatrzymane przez policjantów, np. podczas interwencji domowych, czy złapane z promilami za kierownicą.

Budowę komendy rozpoczęto w połowie 2007 r. Inwestycja była gotowa już w końcu lutego 2008 r., ale okazało się, że nie ma właściwego podłącza energetycznego. W obawie przed niewystarczającym zasilaniem w prąd, podinsp. Jacek Formela zdecydował, że przeprowadzka nastąpi dopiero po zbudowaniu stacji transformatorowej dla komendy i okolicznych budynków. Przy komendzie stanęła słupowa stacja transformatorowa.

Budowa nowej siedziby policji kosztowała ok.15,5 mln zł.
- Gdybyśmy tę inwestycję zaczęli później, moglibyśmy jej nie ukończyć ze względu na kryzys gospodarczy - stwierdził podinsp. Jacek Formela. - Decyzja została podjęta w dobrym czasie.
Budynek starej komendy jest własnością Skarbu Państwa i został przekazany notarialnie Starostwu Powiatowemu w Kartuzach wraz z półhektarową działką.
- Wojewoda zastrzegł, że przekazuje nam nieruchomość wyłącznie na poprawę bazy lokalowej starostwa, więc nie możemy sprzedać tej posesji ani budynku - mówi Jerzy Żurawicz, wicestarosta kartuski. - Chcemy w jednym miejscu skupić wszystkie wydziały starostwa powiatowego, które rozproszone są obecnie w różnych budynkach. Do września powstanie koncepcja zagospodarowania tego obiektu, która wskaże, jak przystosować go do potrzeb i geodezji, i Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, wydziału komunikacji, rolnictwa i promocji.

W starej komendzie są drewniane stropy, drewniana klatka schodowa. Nie wykluczamy, że trzeba będzie budynek zburzyć i zbudować go od nowa. Ale na te pytania odpowiedź poznamy dopiero jesienią.

Telefon i adres
Komenda Powiatowa Policji w Kartuzach
ul. Sambora 41
83-300 Kartuzy
tel. 058 685 22 22
tel. alarmowe 997, 112
W nowej komendzie jest Błękitny Pokój do przesłuchiwania osób nieletnich oraz ofiar przemocy. Pokoje przesłuchań wyposażone są w lustra weneckie oraz w kamery, które umożliwiają jednorazowe wysłuchanie relacji ze zdarzeń osób poszkodowanych.

polecane: Dzwonią do Ciebie te numery? Nie odbieraj!

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie