Nowa gdańska galeria

Tadeusz SkutnikZaktualizowano 
Jeden z obrazów z cyklu "Rekonstrukcje"
Jeden z obrazów z cyklu "Rekonstrukcje"
W Gdańsku została otwarta nowa galeria. Trzeba zaraz dodać: naprawdę galeria sztuki, bo słowo to jest ostatnio zawłaszczane dla różnego rodzaju wytwórczości, niemającej wszelako ze sztuką nic wspólnego. I trzeba dodać: galeria miejska.

Jak powiedziała podczas uroczystej inauguracji Anna Czekanowicz - dyrektorka Biura Prezydenta ds. Kultury - jest to pierwsza z planowanych trzech placówek tego rodzaju. Gdańska nie stać obecnie na stworzenie (w sensie: wybudowania od podstaw) galerii miejskiej godnej miasta aspirującego do miana Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Ale następne dwie placówki miasto ma już w planach.

Przy ul. Szerokiej, gdzie galerię otworzymy zapewne w maju 2009, i największą, przy Powroźniczej. Jeśli i tego będzie mało, a współpraca ze środowiskiem artystycznym i organizacjami twórczymi będzie układała się pomyślnie - Anna Czekanowicz nie wykluczyła przybywania dalszych "nóg" do galeryjnego trójnoga.

Dodajmy, że w galerii przy Szerokiej będzie stała ekspozycja Grassowska, tj. kolekcja grafik i rzeźb Güntera Grassa, którą pisarz podarował Gdańskowi, a także ekspozycja poświęcona literackiej twórczości noblisty. Galeria przy Piwnej docelowo ma być galerią rzeźby, wysiudanej zresztą wcześniej z Długiego Targu.

Na pierwszy ogień poszły jednak prace Sławomira Lipnickiego, niebędące nawet płaskorzeźbami. Ekspozycja nosi tytuł "Rekonstrukcje. Odzyskanie pamięci zadomowienia", który bardzo dokładnie przylega do prezentowanych prac. Ich główny nurt to rzeczywiście obrazy powstałe na podstawie rodzinnych fotografii (jego i żony), fotografie zaś obrazują zadomowianie się w nowej rzeczywistości Gdańska ich rodzin przybyłych tu z Syberii, via Wilno, czyli typowym szlakiem z Kresów Wschodnich, literacko zdokumentowanych np. przez Zbigniewa Żakiewicza czy Aleksandra Jurewicza.

Prace Sławomira Lipnickiego (asystenta Krzysztofa Gliszczyńskiego w ASP) można oglądać do 29 grudnia w godz. od 12 do 18.

Gdańska Galeria Miejska mieści się przy ulicy Piwnej 27/29 (dawna Galeria Oficyna)

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie