Nowa era na Pomorzu – elektrownia jądrowa to korzyści dla regionu i mieszkańców

Materiał informacyjny Polskich Elektrowni Jądrowych
W ostatnich latach Pomorze stało się areną dynamicznego rozwoju, a jednym z najbardziej obiecujących projektów inwestycyjnych, który rysuje się na horyzoncie, jest budowa elektrowni jądrowej. Po wielu latach intensywnych badań i finalnej decyzji lokalizacyjnej wydanej przez wojewodę pomorskiego – pierwsza polska elektrownia jądrowa stanie w gminie Choczewo w lokalizacji „Lubiatowo-Kopalino”. Realizacja tego projektu nie tylko dostarczy regionowi niezależności energetycznej, ale także przyniesie szereg korzyści społecznych i gospodarczych.

Kluczowe decyzje zdobyte

Ten rok mija pod znakiem widocznego przyspieszenia prac w projekcie pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Realizująca go spółka Polskie Elektrownie Jądrowe otrzymała m.in. trzy kluczowe dla inwestycji decyzje: zasadniczą, lokalizacyjną i środowiskową. Ta ostatnia, wydana przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, była poprzedzona nie tylko bezprecedensową kampanią badawczą, ale także opracowaniem kompleksowego raportu środowiskowego, a w dalszym ciągu procedury środowiskowej także konsultacjami krajowymi w Polsce i transgranicznymi, z 14 państwami. Ostatecznie wydana decyzja środowiskowa jest rezultatem starannej analizy, uwzględniającej wszystkie aspekty wpływu inwestycji na otoczenie w lokalizacji „Lubiatowo-Kopalino”. Zadaniem inwestora, zgodnie z wydaną decyzją środowiskową, która m.in. określa warunki jakie należy spełnić, by móc zrealizować inwestycję jądrową w zgodzie z przepisami i wymogami środowiskowymi zarówno krajowymi, jak i międzynarodowymi, jest podjęcie działań mających na celu przestrzeganie wytycznych dotyczących minimalizacji wpływu na środowisko i otoczenie elektrowni.

Wymierne korzyści dla regionu

Faktem są również korzyści, jakie niesie za sobą ta najważniejsza energetyczna inwestycja w Polsce. Warto zacząć od tych ekonomicznych, bo szacuje się, że dzięki posadowieniu elektrowni w gminie Choczewo stanie się ona jedną z najbogatszych gmin w kraju – m.in. z powodu odprowadzanego podatku od nieruchomości. Po zakończeniu budowy elektrowni i rozpoczęciu jej działalności, do budżetu gminy lokalizacyjnej trafi 50% podatków, z kolei pozostałe 50% zostanie podzielone równo pomiędzy budżety gmin sąsiadujących. To kwoty, które diametralnie zwiększą gminne budżety i dadzą możliwość wydawania pieniędzy na dowolnie wskazany cel, w tym na przykład poprawę infrastruktury drogowej, zwiększanie atrakcyjności turystycznej czy też tworzenie kolejnych miejsc pracy i zachęt dla przedsiębiorców.

– Doświadczenia innych krajów pokazują, że lokalny rynek pracy czeka duży rozwój. Mowa nie tylko o pracownikach potrzebnych przy budowie, ale i eksploatacji elektrowni. Inne inwestycje tego typu wskazują, że na jednego pracownika elektrowni może przypadać nawet około pięciu pracowników z sektorów wspierających funkcjonowanie tego obiektu, tj. w obsłudze serwisowej, transportowej, mieszkaniowej, gastronomicznej czy też handlu oraz w pozostałych usługach – mówi Maja Gadowska, którą na co dzień można spotkać w Lokalnym Punkcie Informacyjnym Polskich Elektrowni Jądrowych w Choczewie.

Strategiczny dla bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju obiekt, jakim niewątpliwe jest elektrownia jądrowa, wymaga też odpowiedniej infrastruktury, która umożliwi m.in. transport komponentów do budowy obiektu. Mowa tu o nowych drogach i liniach kolejowych, które zostaną wybudowane na Pomorzu i będą dostępne również dla mieszkańców regionu oraz turystów odwiedzających nadmorską lokalizację. Nowe drogi i infrastruktura kolejowa mają szansę zwiększyć też atrakcyjność tego regionu dla inwestorów oraz turystów, dzięki poprawie dostępności do dotychczas mniej rozwiniętych infrastrukturalnie obszarów Pomorza. Intensywne działania i plany budowy nowych dróg i połączeń kolejowych są w toku, a odpowiadają za nie PKP PLK oraz GDDKiA. Przy elektrowni powstanie też konstrukcja morska, dzięki której możliwe będzie przetransportowanie największych elementów, potrzebnych do budowy, drogą morską.

Współpraca z mieszkańcami i samorządem

Inwestor, spółka Polskie Elektrownie Jądrowe, od lat jest obecny w regionie lokalizacji przedsięwzięcia, by uczestniczyć w ciągłym dialogu dotyczącym inwestycji zarówno z mieszkańcami regionu, jak i przedstawicielami samorządu. Tylko w sezonie letnim tego roku przedstawiciele PEJ wzięli udział w ponad 50 wydarzeniach, by rozmawiać o elektrowni i jej wpływie na region Pomorza oraz codzienność mieszkańców. Ponadto, regularnie spotykają się dwie specjalnie powołane grupy robocze – jedna przy Urzędzie Gminy Choczewo, a druga przy Starostwie Powiatowym w Wejherowie - w skład których wchodzą nie tylko eksperci PEJ, ale i przedstawiciele władz samorządowych oraz podmiotów odpowiedzialnych za główne elementy infrastruktury towarzyszącej elektrowni. Na spotkaniach przedstawiany jest aktualny stan prac oraz omawiane są najbliższe działania, które będą podejmowane w ramach realizacji inwestycji. Co więcej od 10 lat w Choczewie, Gniewinie i Krokowej działają Lokalne Punkty Informacyjne, w których każda osoba może uzyskać informacje na temat projektu.

Inwestycja, która powstanie na Pomorzu to krok w kierunku nowoczesności i zrównoważonego rozwoju. Długofalowe korzyści dla regionu obejmują nie tylko niezależność energetyczną, ale również nowe miejsca pracy, rozwój lokalnych przedsiębiorstw dostarczających usługi i materiały dla elektrowni oraz zwiększenie atrakcyjności regionu dla inwestorów zewnętrznych. Elektrownia jest więc gwarancją rozwoju zarówno dla regionu Pomorza, jak i całego kraju.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki