Nowa agencja jest nie na rękę opozycji

  Nowa agencja jest nie na rękę opozycji

  Szymon Szadurski

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Do ostrej wymiany argumentów pomiędzy radnymi opozycji a władzami miasta i rajcami rządzącej Samorządności doszło podczas wczorajszej sesji Rady Miasta Gdyni.
  Punktem zapalnym okazał się ostatni projekt z liczącego ponad dwadzieścia pozycji pakietu uchwał. Samorządność postanowiła bowiem powołać do życia Agencję Rozwoju Gdyni i mając większość w Radzie Miasta bez problemu jej się to udało. Projekt uchwały został wniesiony w pośpiechu, w trybie nadzwyczajnym. Radni Platformy Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości uważają jednak, że na temat tak ważnej sprawy, jak powołanie miejskiej spółki, której na "dzień dobry" przyznaje się kapitał założycielski w wys. 1 mln zł, powinna być przeprowadzona gruntowna dyskusja.

  - Czas płynie, a koledzy z innych miast przystąpili już do takich projektów - tłumaczył nadzwyczajny tryb uchwały o powołaniu ARG Bogusław Stasiak, wiceprezydent Gdyni.

  Według wiceprezydenta Stasiaka, ARG zajmować się będzie m.in. zarządzaniem projektami unijnymi, dbaniem o rozwój biznesowy miasta, przyciąganiem inwestorów, organizowaniem targów, kongresów, badaniem rynku i opinii publicznej, koordynowaniem działań miasta z zakresu turystyki i promocji.

  - Decyzja o powstania ARG powinna być poprzedzona analizą finansową i biznesplanem - grzmieli jednak radni opozycji.

  Sposób powołania do życia ARG ostro skrytykował wiceprzewodniczący Rady Miasta Rafał Geremek (PO).

  - Uzasadnienie powstania tak poważnej spółki, zawarte na zaledwie jednej kartce, jest niewystarczające - mówił Geremek. - Zadania, którymi zajmować ma się agencja, należą do zadań własnych gminy i są realizowane przez Urząd Miasta. Nie wykonano analizy, czy są obecnie prowadzone dobrze czy źle. Nie chcę być złośliwy, ale skoro mamy tak działać, może przekształcimy cały Urząd Miasta w spółkę?

  W słowach nie przebierał też radny Marcin Horała (PiS).
  - Rozpoczynamy działalność ARG bez żadnych analiz - powiedział Horała. - To tak samo, jakby wskakiwać do nieznanego akwenu wody i nie wiedzieć, czy dno przypadkiem nie jest skaliste i czy nie pływają tam rekiny. Takie działanie musi budzić niepokój.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo