Niż Oriana nad Polską sierpień 2018. Aktywne zjawiska...

  Niż Oriana nad Polską sierpień 2018. Aktywne zjawiska burzowe we wschodniej Polsce! Ostrzeżenia IMGW: gwałtowne burze, opady deszczu, wiatr

  Maria Poznańska

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Niż Oriana dziś (w piątek, 10 sierpnia), zmieni sytuację pogodową w Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia 2 stopnia dla wschodnich województw kraju, dotyczące burz z silnym wiatrem i intensywnymi opadami deszczu. Aktywne zjawiska burzowe mają być krótkotrwałe, ale intensywne.

  Niż Oriana nadciąga nad Polskę  IMGW ostrzega przed gwałtownymi burzami dla kilkunastu województw w Polsce. Niż Oriana, to chłodny front atmosferyczny, który został tak określony przez niemieckich synoptyków. W piątek, 10 sierpnia, niż Oriana będzie przemieszczał się z zachodu na wschód Polski. Temperatura w ciągu dnia wyniesie maksymalnie 32 stopnie Celsjusza. Przejście niżu przyniesie jednak gwałtowne burze oraz ochłodzenie. Będzie zatem szansa na wytchnienie od upałów, które przez ostatnie kilka dni królują w Polsce.

  Gwałtowne burze nad Polską! Ostrzeżenie IMGW  Wielkość opadów w czasie deszczu może sięgać 30 l/mkw, a w niektórych regionach, takich jak Lubelszczyzna, Kujawy, Podlasie i Mazowsze nawet do 40 l/mkw. Prędkość wiatru w porywach sięgać będzie nawet 115 km/h w woj. warmińsko - mazurskim.

  GDZIE TERAZ WYSTĘPUJĄ BURZE?. Śledź na bieżąco online rozwój komórek burzowych!


  IMGW ostrzega przed gwałtowną zmianą pogody w Polsce!  Synoptycy podają, że w czwartek nad zachodnie rejony kraju nasunęła się zatoka niżowa z aktywnym chłodnym frontem atmosferycznym, który stopniowo, przesuwając się na wschód, wygeneruje aktywne zjawiska burzowe.

  W nocy z 9/10 sierpnia nad zachodnią Polską dochodziło do licznych wyładowań atmosferycznych.

  IMGW prognozowało na czwartek: "W strefie frontu i na jego przedpolu, w upalnej i bardzo wilgotnej masie powietrza występować będą burze z ulewnymi opadami deszczu i silnymi porywami wiatru. Burzom mogą towarzyszyć również opady gradu."

  Niż Oriana na Polską 10.08.2018 roku. Ochłodzenie po przejściu frontu atmosferycznego  W piątek we wschodniej połowie kraju nadal będzie upalnie. Miejscami temperatura powietrza osiągnie 33°C. Na zachodzie i północnym zachodzie, po przejściu frontu atmosferycznego, zanotujemy wyraźne ochłodzenie. Temperatura w tej części kraju spadnie do 22°C, 25°C.

  Duża różnica temperatury między wschodem i zachodem kraju spowoduje gwałtowne zjawiska burzowe, podczas których spodziewane są ulewne opady deszczu, gradobicia i silne porywy wiatru. W tym dniu strefa frontu przebiegać będzie na linii od Pomorza przez centrum po Śląski i Małopolskę i powoli odsuwać się będzie na wschód.  Niż Oriana. Ochłodzenie w sobotę. Upały wrócą już w niedzielę!  Jak podaje IMGW, w sobotę w całym kraju już zdecydowanie chłodniej. Termometry pokażą od 22°C do 26°C. Nad samym morzem i w rejonach przedgórskich miejscami temperatura spadnie poniżej 20°C.

  Kolejna fala upałów już w niedzielę i poniedziałek. 12 sierpnia termometry pokażą 30°C na zachodzie kraju, a w poniedziałek temperatura osiągnie lub przekroczy 30°C już niemal w całym kraju.

  "Silny incydent burzowy" nad Polską. Grzegorz Zawiślak - Polish Storm Chaser o tym, co może wydarzyć się w piątek, 10.08  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo