Nimfa kleszcza - jak wygląda?

Nimfa kleszcza to postać przejściowa między larwą, a dorosłym osobnikiem i jest trudna do wykrycia. Wielkość nimfy to około 1,5 milimetra. Cechuje ją brązowo-czarny kolor. Do osiągnięcia dorosłego stadium, musi nasycić się krwią, co zajmuje około tygodnia, o ile znajdzie żywiciela.

Polecamy: Jak odstraszyć kleszcza? Rośliny, które odstraszają kleszcze

Nimfę kleszcza spotkamy najczęściej na źdźbłach trawy, dlatego trzeba uważać podczas spacerów po zielonych terenach. Nimfa poluje jak dorosły kleszcz - gdy trafi na człowieka, wbija się w ciało. Larwy i nimfy usuwa się tak samo jak dorosłe kleszcze.

Nimfy kleszcza - apel na Facebooku

Na Facebooku pojawił się apel, aby uważać na nimfy kleszcza, gdyż są tak samo niebezpieczne jak dorosłe osobniki. Na profilu Fundacji Pomocy Chorym na Boreliozę Biała Podlska pojawiło się zdjęcie obrazujące jak może zakończyć się chwila odpoczynku na pniu w lesie.

Nimfa kleszcza - jak usunąć?

W związku z przenoszonymi chorobami przez nimfy kleszcza, ważne jest to, by jak najszybciej się ich pozbyć. Usuwa się je tak samo, jak dorosłe osobniki - najlepiej pęsetą.

Jak ochronić się przed kleszczem

Jak powszechnie wiadomo, lepiej zapobiegać, niż leczyć. Istnieje szczepienie przeciw odkleszczowemu zapaleniu mózgu, jednak na boreliozę takiej szczepioni nie ma. Przed wycieczką do lasu warto zadbać o odpowiednie ubranie: długie spodnie, koszula z długim rękawem, nakrycie głowy oraz pełne buty.

Zobacz koniecznie: Jak usunąć kleszcza? Poradnik

Na rynku są dostępne równie preperaty odstraszające kleszcze. Po spacerze po terenach zielonych trzeba pamiętać o obejrzeniu całego ciała. Kleszcze lubią miejsca dobrze ukrwione - często wybierają zgięcia podkolanowe, pachy, pachwiny, głowę i szyję.

Polecamy: "NOWOŚCI" PLUS. Zobacz co dla ciebie przygotowaliśmy!