NIK sprawdziła "skarbówkę"

  NIK sprawdziła "skarbówkę"

  Marcin Kamiński

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła słupski Urząd Skarbowy. Wbrew pozorom ta instytucja, w której wszystko powinno zgadzać się co do grosza, popełniła wiele błędów.
  NIK zarzuca słupskiej "skarbówce" brak efektów finansowych w wykrywaniu i opodatkowaniu przychodów ukrywanych przez podatników oraz inne uchybienia.

  Skąd takie zastrzeżenia do pracy? Okazuje się, że przedmiotem kontroli NIK było "Opodatkowanie przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych" nie tylko w Słupsku, ale i w całym kraju. Z analizy dokumentów wynika, że system wykrywania i opodatkowania przychodów bez pokrycia jest kosztowny i po prostu nieskuteczny.

  - Postępowania zmierzające do ich opodatkowania przyniosły niewielkie efekty, pomimo znacznego nakładu pracy - twierdzą urzędnicy NIK. - Okazało się, że więcej pieniędzy pochłonęły pensje urzędników, niż udało się uzyskać od podatników ukrywających dochody.

  Najpoważniejszym zarzutem wobec urzędu w Słupsku był brak efektów finansowych z tytułu wykrywania takich spraw. Urząd Skarbowy nie traktował też równo wszystkich podatników. Urzędnicy nie wszczynali spraw wobec tych, u których występowały największe rozbieżności pomiędzy wydatkami a dochodami. NIK ustalił, że woleli oni wybierać do rozpatrzenia "sprawy mniej pracochłonne".

  Z kolei te bardziej złożone odkładano na później, bez określonego terminu zajęcia się nimi. NIK zarzuca słupskiemu urzędowi przekazywanie z opóźnieniem informacji o wydatkach podatników do innych urzędów skarbowych oraz do Urzędu Kontroli Skarbowej w Gdańsku.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo