NIGDY NIE JEST ZA PÓŹNO NA PROSTE ZĘBY. Jakie efekty daje leczenie ortodontyczne?

Materiał informacyjny United Clinics
O sposobach na leczenie wad zgryzu, nowoczesnej ortodoncji i stosowaniu aparatów ortodontycznych rozmawiamy z lek. dent. Magdaleną Rozenka-Bachar z Kliniki Pięknego Uśmiechu iDentical w Sopocie.

Czy o proste zęby i prawidłowy zgryz można się starać bez względu na wiek?

Ciągły rozwój ortodoncji spowodował, że nie mamy obecnie praktycznie ograniczeń wiekowych do leczenia ortodontycznego. Z terapii mogą zdyskwalifikować jedynie bardzo wąskie przeciwwskazania ogólnoustrojowe lub stan jamy ustnej. Coraz więcej dorosłych osób decyduje się podjąć „prostowania zębów” ze względów nie tylko estetycznych, ale też zdrowotnych. Jednak z uwagi na zmiany zachodzące z wiekiem w organizmie człowieka i - co się z tym wiąże - w kośćcu twarzoczaszki, leczenie osób dorosłych jest specyficzne. W dzieciństwie i wieku nastoletnim przebiega szybciej i często jest bardziej efektywne. Istnieją też takie wady, które można skorygować metodami ortodontycznymi wyłącznie w okresie wzrostu pacjenta. Zawsze warto skonsultować się ze specjalistą i sprawdzić, jakie mamy możliwości.

Wspomniała Pani, że to nie tylko kwestia estetyki.

Tak, wady zgryzu czy tzw. krzywe zęby to nie tylko problem estetyczny. Może być to również przyczyna wielu dolegliwości, takich jak bóle głowy, szyi, stawów skroniowo- żuchwowych, mięśni twarzy. Przy nieprawidłowym zgryzie dochodzi też problem ścierania się zębów lub szybszej ich utraty. Czasami duże wady prowadzą do dolegliwości związanych z układem pokarmowym, a u dzieci nawet do nieprawidłowości postawy ciała.

W jaki sposób można korygować wady zgryzu?

Najpowszechniej stosowane są aparaty stałe – metalowe, kosmetyczne, tzn. szafirowe, niedawno pojawiły się też rodowane, czyli jasno-złote. Rozróżniamy je też na tradycyjne z ligaturami, czyli gumkami na zamkach przymocowanych do zęba, lub bezligaturowe. Specjalny system zamków i łuków umożliwia lekarzowi uzyskanie zaplanowanych efektów. Obecnie popularne stają się również aparaty nakładkowe typu alignery, za pomocą których możemy już leczyć coraz bardziej skomplikowane wady. Są bardzo precyzyjne, gdyż analizy i planowania przemieszczenia zębów dokonuje się komputerowo. U młodszych dzieci z kolei można stosować także tzw. aparaty ruchome, które cechują się mniejszą skutecznością w porównaniu do wcześniej wymienionych, ale mogą być dobrym rozwiązaniem na wczesnym etapie leczenia. Ważnym elementem leczenia zdejmowanymi aparatami jest odpowiednio długi czas ich użytkowania w trakcie doby.

Warto wspomnieć, że obecnie duże możliwości dają nam też mikroimplanty ortodontyczne, które ułatwiają, a czasem wręcz umożliwiają osiągnięcie trudnych przesunięć zębów czy leczenie skomplikowanych wad, kwalifikujących się wcześniej jedynie do zabiegów chirurgicznych. Niekiedy ich zastosowanie pozwala wyeliminować konieczność usuwania zębów. To tylko przykład nowych technologii, które z powodzeniem wykorzystujemy.

NIGDY NIE JEST ZA PÓŹNO NA PROSTE ZĘBY. Jakie efekty daje leczenie ortodontyczne?

Czy leczenie aparatem ortodontycznym jest bolesne?

To bardzo indywidualne. W przypadku aparatów stałych dolegliwości bólowe występują z reguły bezpośrednio po założeniu aparatu. Pacjenci zgłaszają, że trwają one średnio 3-4 dni. Dłużej może utrzymywać się delikatna bolesność zębów w czasie jedzenia, ale ona również jest przejściowa. Stosowane przez nas nowoczesne materiały pozwalają ograniczyć ból do minimum. W przypadku leczenia nakładkowego tego typu dolegliwości są znacznie mniejsze i dodatkowo nie pojawiają się otarcia czy podrażnienia, co czasami zdarza się przy aparatach stałych.

W jaki sposób powinniśmy się przygotować do założenia aparatu?

W każdej terapii pierwszym krokiem jest badanie pacjenta oraz dokładna diagnostyka - obecnie praktycznie całkowicie komputerowa. Na podstawie analizy skanów uzębienia, zgryzu w artykulatorze i badań tomografii komputerowej specjalista ortodonta planuje leczenie i ocenia za pomocą jakiego aparatu pacjent może być leczony – czy wskazany jest aparat stały, czy możemy rozważać nakładkowy.

Przed założeniem aparatu należy wyleczyć zęby, profesjonalnie je oczyścić poprzez skaling i piaskowanie, jeżeli jest taka potrzeba wyleczyć stan zapalny dziąseł, odbudować starte zęby, a nawet wyleczyć nieprawidłowo funkcjonujące stawy skroniowo-żuchwowe. Lekarz rozpatruje indywidualnie sytuację każdego pacjenta i odpowiednio kieruje go do innych specjalistów. W naszej klinice dostępni są lekarze wszystkich specjalności stomatologicznych, więc całe przygotowanie może odbyć się w jednym miejscu.

Jak należy dbać o higienę jamy ustnej po założeniu aparatu?

Prawidłowa higiena jamy ustnej jest podstawowym czynnikiem gwarantującym zachowanie jej zdrowia. Ma również bardzo istotny wpływ na przebieg leczenia ortodontycznego, a nawet na jego wynik. W iDentical przed rozpoczęciem leczenia profesjonalne higienistki uczą pacjenta jak prawidłowo dbać o jamę ustną i zęby – zarówno z aparatem, jak i bez. Dobierają przy tym indywidualnie odpowiednie przyrządy, które ułatwią na co dzień utrzymanie prawidłowej czystości zębów i zamków. Na pewno pomagają w tym szczoteczki elektryczne oraz irygatory. Bardzo ważne jest dokładne mycie zębów po każdym posiłku – bez względu na to, jaki typ aparatu nosimy.

Najłatwiej utrzymać higienę w przypadku przeźroczystych nakładek. Mogą one być swobodnie zdejmowane, więc proces mycia jest taki sam jak u osób, które nie używają aparatu. Jednak i tak w trakcie każdego leczenia ortodontycznego, niezależnie od rodzaju aparat, co 3-6 miesięcy powinno się też przeprowadzać profesjonalną higienizację w gabinecie. Umożliwi to doczyszczenie miejsc, których pacjent nie jest w stanie sam dobrze umyć w domu.

Czy nosząc aparat musimy zmodyfikować dietę?

Nie jest to konieczne w przypadku alignerów, ponieważ taki aparat powinien być zdejmowany na czas spożywania posiłków. Trzeba jedynie pamiętać o dokładnym umyciu zębów przed ponownym założeniem nakładki. Inaczej sprawa wygląda przy aparatach stałych - musimy zrezygnować z bardzo twardych produktów, np. orzechów, lub oklejających takich jak gumy do żucia, chipsy. Na początku leczenia może zaistnieć potrzeba przejściowej zmiany diety na bardziej miękką. Aby niektóre elementy aparatu długo wyglądały „świeżo” – dotyczy to zwłaszcza ligatur – warto ograniczyć spożywanie barwiących pokarmów i napoi – np. herbaty, ciemnych owoców, niektórych przypraw, takich jak curry, kurkuma.

Po jakim czasie pojawiają się efekty leczenia?

Zwykle pierwsze zmiany pojawiają się dość szybko, zwłaszcza u młodych pacjentów – mogą być to pierwsze miesiące leczenia. Zależy to też oczywiście od rodzaju wady zgryzu i jej nasilenia.

A jak długo nosi się aparat?

Przeważnie aparaty stałe zakładamy na około 2-2,5 roku. W tym czasie pacjent powinien umawiać się na wizyty średnio co 6-8 tygodni, tak by lekarz mógł odpowiednio aktywować aparat. Leczenie alignerami z reguły trwa krócej, a czas ten od początku jest precyzyjnie określony. Ale dużo zależy tu od samodyscypliny pacjenta i tego, czy nosi aparat zgodnie z zaleceniami. Wizyty odbywają się rzadziej, czasami nawet co trzy miesiące. Lekarz sprawdza wówczas, czy leczenie przebiega zgodnie z planem.

Jak wygląda dalsze postępowanie po ściągnięciu aparatu? Czy to koniec leczenia?

Po uzyskaniu pożądanego efektu terapii aparat jest zdejmowany, zęby zostają dokładnie oczyszczone i wykonywany jest tzw. aparat retencyjny, który stabilizuje wynik leczenia. Faza retencji przebiega indywidualnie, w zależności od tego jak nasilona była wyjściowo wada, jak wyglądał cały proces leczenia i w jakim stopniu udało się skorygować zgryz. Im lepszy efekt terapii, tym bardziej możemy ograniczyć stosowanie aparatów retencyjnych. Dzięki stałemu rozwojowi ortodoncji, każdego dnia widzimy efekty tych działań i piękne uśmiechy pacjentów.

Klinika Pięknego Uśmiechu iDentical

ul. 1 maja 5
81-807 Sopot
tel. 586 004 070
www.identical.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki