Obłoki srebrzyste będzie można obserwować do końca czerwca 2020. Po angielsku określane jako NLC są niesamowitym zjawiskiem, które tworzy się wysoko w atmosferze - mniej więcej 100 km nad Arktyką. Opadający do atmosfery pył kosmiczny obladza się i odbija światło Słońca.
Obłoki srebrzyste - gdzie szukać?
Zdjęcia, które zrobił w nocy 2.06.2020 na klifie w Jastrzębiej Górze, Krzysztof Gruchała są prawdopodobnie pierwszymi tegorocznymi opublikowanymi ujęciami obłoków srebrzystych w powiecie puckim.
- Na żywo wyglądają niesamowicie. Żadne zdjęcie tego nie odda - relacjonuje autor niezwykłych nocnych zdjęć.
Co zrobić, by uchwycić obłoki srebrzyste? Jedź na otwartą przestrzeń lub lepiej - nad morze, na plażę lub klif, bo wtedy nic ci nie będzie zasłaniało widoku.
Obłoki srebrzyste - wybierz odpowiednią porę
- Jeśli chcecie zobaczyć je na własne oczy, wystarczy spojrzeć w stronę północnego horyzontu ok. 23:00 lub 02:00. Obłoki są wyraźnie jaśniejsze od zwykłych chmur, na zdjęciach mienią się charakterystycznym, błękitnym kolorem - jak tłumaczy Karol Wójcicki, popularyzator astronomii, dziennikarz naukowy, fotograf nocnego nieba, na swoim fanpejdżu Z głową w gwiazdach.
Chcesz też podzielić się swoimi fotkami z nami i naszymi Czytelnikami? Prześlij je nam na maila ([email protected]) lub wyślij w wiadomości prywatnej na naszym fanpejdżu.
Smaki Pomorza - program wideo!
NASZ SERWIS SPECJALNY
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?