Niezwykłe kobiety, które zmieniły świat

Materiał informacyjny Viasat World
Premiera nowej serii dokumentalnej o królowych, które odegrały istotne role w historii ludzkości, już 12 grudnia na Polsat Viasat History

Seria „Królowe, które zmieniły świat” opowiada historie sześciu niezwykłych kobiet, które w rządzeniu nie ustępowały mężczyznom i odkrywa, co nimi kierowało oraz jak egzekwowały swoją władzę.

Przez wieki uważane za postacie poboczne w historii zdominowanej przez mężczyzn, niektóre królowe naprawdę zmieniły świat. Najnowsza seria na kanale Polsat Viasat History przygląda się czasom, w których bycie kobietą u władzy było niezwykle trudne — ale czasami miało swoje zalety. Program przedstawia drogę na szczyt sześciu władczyń oraz lata ich panowania. Dzięki analizom historyków, naukowców i psychologów widzowie mają okazję poznać wyzwania, przed którymi stanęły i odkryć unikalne podejście każdej z nich do sprawowania władzy.

Bohaterkami serii są między innymi królowe Boudika, Elżbieta I i Wiktoria. To trzy wyjątkowe władczynie, które nie tylko odegrały kluczowe role w swoich czasach, ale także utorowały drogę do uznania znaczenia kobiet w kształtowaniu historii ludzkości.

Królowa Boudika – symbol odwagi i walki

Boudika urodziła się około 30 roku n.e. w starożytnej Brytanii. W wieku 18 lat poślubiła Prasutagusa, króla plemienia Icenów. Podobnie jak inne celtyckie kobiety Boudika od dziecka była szkolona na wojowniczkę i opanowała różne techniki walki i używanie broni. Gdy w 43 roku n.e. Rzymianie dokonali podboju terenów zamieszkiwanych przez plemiona celtyckie, większość z nich została zmuszona do poddania się rzymskiej władzy i płacenia trybutu. Wyjątkiem był sympatyzujący z Rzymem król Prasutagus, któremu pozwolono kontynuować rządy. Gdy władca zmarł w 60 roku n.e. nie pozostawiając po sobie męskiego potomka, Rzymianie zlekceważyli dziedzictwo Boudiki. Terytorium plemienia Icenów wcielono do imperium rzymskiego, a królewski majątek skonfiskowano. Boudika została wychłostana, a jej córki zgwałcono.

Upokorzona królowa zapowiedziała zemstę. Doprowadziła do porozumienia między plemionami Brytów z terenu południowej i zachodniej Anglii. Władczyni poprowadziła bunt skierowany przeciwko zarządcy prowincji Gajusowi Swetoniuszowi Paulinusowi. Był to jeden z najbardziej heroicznych oporów przeciwko imperium, które przez wieki było niezwyciężone. Choć Boudika ostatecznie przegrała bitwę, udało jej się zadać duże straty rzymskim wojskom, a jej postawa stała się symbolem walki o wolność i niezależność.

Elżbieta I Tudor – ikona potęgi i postępu

Elżbieta I, córka Henryka VIII i Anny Boleyn, rządziła Anglią od 1558 do 1603 roku. Królowa odziedziczyła cechy zarówno ojca, jak i matki. Była osobą charyzmatyczną, pełną wdzięku i niezwykle inteligentną. Po egzekucji swojej matki, Anny Boleyn, została uznana za niegodną dziedziczenia, utraciła tytuł księżniczki. Gdy jej ojciec poślubiał kolejne żony, żyła na wygnaniu.

Elżbieta objęła władzę po śmierci starszej, przyrodniej siostry Marii, a jej panowanie było epoką rozwoju kultury, literatury i wielu odkryć geograficznych. Elżbieta zyskała opinię niezwykle sprytnej władczyni, umiejętnie balansującej pomiędzy potęgą polityczną kraju a zachowaniem wpływów w Europie. Jednym z najbardziej znaczących momentów jej panowania było rozgromienie hiszpańskiej Armady w 1588 roku, co przyczyniło się do umocnienia pozycji Anglii jako globalnej potęgi morskiej. Ponadto, Elżbieta była protektorką wielu artystów, w tym Williama Szekspira, co pozwoliło na rozkwit literatury angielskiej.

Jednak to nie tylko osiągnięcia polityczne wyróżniają Elżbietę I. Jej postawa na tronie w epoce, gdy władza była zarezerwowana głównie dla mężczyzn, stała się inspiracją dla wielu kobiet dążących do równouprawnienia.

Wiktoria Hanowerska – czas imperialnego rozkwitu

Królowa Wiktoria panowała od 1837 do 1901 roku i zapisała się na kartach historii jako symbol imperialnej potęgi Wielkiej Brytanii. Objęła tron w wieku zaledwie 18 lat i była najdłużej panującym monarchą w historii – władała imperium brytyjskim aż 64 lata. Ten rekord udało się pobić dopiero Elżbiecie II, która zasiadała na tronie przez 70 lat. Wiktoria cechowała się ogromną determinacją, wytrwałością, a zarazem wrażliwością, co zaskarbiło jej uznanie wśród poddanych.

Rządy Wiktorii są nierozerwalnie związane z okresem gwałtownego rozwoju przemysłowego i rozszerzenia się brytyjskiego imperium obejmującego wówczas tereny na każdym kontynencie. W kraju rozwinęła się sieć kolei, a królowa jako pierwszy władca w historii odbyła podróż pociągiem. Udało jej się zacieśnić relacje z innymi krajami, między innymi ociepliła stosunki z Francją. Co ciekawe, Wiktoria była otwarta na wszelkie nowinki naukowe, na przykład jako jedna z pierwszych kobiet w historii zaczęła stosować znieczulenie chloroformem podczas porodu.

Wiktoria była nie tylko ikoną monarchii, ale także symbolem stabilności w czasach, gdy wiele innych krajów europejskich doświadczało wstrząsów politycznych. Jej małżeństwo z księciem Albertem było przykładem partnerskiego związku, a po jego śmierci Wiktoria nosiła żałobę przez resztę swojego życia.

Boudika, Elżbieta I i Wiktoria to tylko trzy spośród wielu kobiet, które zmieniły bieg historii. Ich dziedzictwo wciąż inspiruje i przypomina o niezwykłym wpływie kobiet na światowy rozwój. Ich siła, determinacja i odwaga pomogły w kształtowaniu świata, który znamy dzisiaj, a ich biografie stały się inspiracją dla ludzi na całym świecie do dążenia do zmiany i walki o swoje prawa i wyznawane wartości. Premiera serii „Królowe, które zmieniły świat” odbędzie się 12 grudnia o 21:00 na Polsat Viasat History.

Więcej o kanale: https://viasathistory.pl oraz www.facebook.com/ViasatHistoryPL

O Viasat World:
Viasat World to wiodący międzynarodowy koncern medialny, którego ekskluzywne portfolio obejmuje produkcje dokumentalne, rozrywkowe, teatralne, filmowe i sportowe. Oferując dostęp do 30 płatnych kanałów telewizji oraz usługę VOD może pochwalić się ponad 164 milionami subskrypcji w 50 krajach na świecie, a wysokiej jakości programy dostępne są w 17 różnych językach na 18 różnorodnych kanałach. Poprzez inspirującą narrację kanały Polsat Viasat Explore,Polsat Viasat History i Polsat Viasat Nature przywracają do życia historię, przybliżają sekrety natury i dostarczają emocjonującej rozrywki, podczas gdy kanał Epic Drama prezentuje niezwykłe seriale dramatyczne z całego świata.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki