18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykła kronika czyli co czytać i oglądać?

red.
Funkcjonowała dotąd na zasadzie "zakazanej księgi", o której wiedzieli i z której mogli czerpać jedynie akademicy oraz wtajemniczeni... Wreszcie jest. Ukazała się "Kronika wsi Pruszcz w powiecie Gdańskie Wyżyny". Przetłumaczona, opatrzona wprowadzeniem i przypisami, a także widokówkami z niezwykłych zbiorów znanego kolekcjonera Krzysztofa Gryndera.

Dzisiaj tj.7 bm odbędzie się jej promocja.

"Kronika" to źródłowe uzupełnienie wiedzy o południowej bramie Gdańska. Bramie, która decydowała często o losach swojego dużego sąsiada. Tłumaczenie ukazuje się prawie po stu latach od opublikowania oryginału. Wydano ją w 1913 roku. Od tamtego czasu Pruszcz przestał być częścią Królestwa Prus i Cesarstwa Niemieckiego, a Polacy (i katolicy) nie są w mieście mniejszością, jak było przed stuleciem.

W dzisiejszym Pruszczu coraz mniej jest śladów po dawnych ewangelickich mieszkańcach miejscowości. Czytelne są one dziś tylko dla znawców tematu. Kronika to cenny dokument przeszłości, choć Wilhelm Hoffman był z zawodu kupcem, a nie historykiem. W 1908 roku wybrano go wójtem gminy wiejskiej Pruszcz, trzy lata później został nim ponownie na kadencję, która upływała dopiero w roku 1920 roku. Jako handlowiec i urzędnik charakteryzował się skrupulatnością w zbieraniu informacji o przeszłości. Jego napisana gotykiem kronika poszerza naszą wiedzę o historii tej niezwykłej wsi. To stąd kanałem Raduni (wybudowanym za Krzyżaków) popłynęła woda do Gdańska. To tutaj w 1807 roku na plebanii gościł przez ponad dwa tygodnie marszałek Lefebvre, który dowodził odbijaniem Twierdzy Gdańsk z rąk Prusaków.

Kronika ukazała się nakładem wydawnictwa Maszoperia Literacka. Spotkanie promocyjne w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej dzisiaj o godz. 18. Pruszcz Gdański, ul. Wojska Polskiego 34.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki