Nietrafiony cel publiczny

  Nietrafiony cel publiczny

  Rafał Korbut

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Nie chcemy przekaźnika telefonii komórkowej tak blisko naszych domów - mówią zgodnie mieszkańcy trzech ulic w centrum Rumi. I zapowiadają, że będą protestować.
  - Nie dopuścimy do tej inwestycji - podkreślają mieszkańcy ulic Dąbrowskiego, Piłsudskiego i Morskiej. - Obawiamy się o nasze zdrowie. Przy tak dużej mocy promieniowanie elektromagnetyczne na pewno nie jest obojętne dla środowiska i dla nas.
  Mieszkańców zbulwersowała informacja, że stacja przekaźnikowa ma powstać jako... inwestycja celu publicznego.

  - Stacje telefoniczne nie mogą mieć takiego statusu, to niezgodne z prawem - twierdzi Andrzej Pomieczyński, jeden z mieszkańców. - Jako takie mogą być budowane jedynie szkoły, oczyszczalnie ścieków czy drogi.
  Mieszkańcy podkreślają również, że mają żal do przedstawicieli Urzędu Miasta, gdyż nie zostali zawiadomieni o planowanej budowie. O maszcie dowiedzieli się dopiero z pisma nadesłanego przez Starostwo Powiatowe w Wejherowie.

  - Złożyliśmy pismo, podpisane przez okolicznych mieszkańców, że nie zgadzamy się na to - dodaje Czesław Lademan. - Tym bardziej że dowiedzieliśmy się, iż stacja ma mieć ogromną moc.
  Mieszkańcy do protestu dołączyli wyniki badań francuskich i australijskich naukowców, z których wynika, że tak silne pole elektromagnetyczne może mieć wpływ chorobotwórczy na człowieka. Ich zdaniem w naszym kraju brakuje takich badań i ekspertyz. Proponują również, by takie nadajniki instalować na obrzeżach miasta, a nie w centrum.

  Władze miasta zapewniają, że ostateczna decyzja odnośnie lokalizacji masztu jeszcze nie zapadła.
  - Wpłynął do nas protest od mieszkańców - potwierdza Ryszard Grychtoł, wiceburmistrz Rumi. - Oczywiście weźmiemy pod uwagę ich zdanie. Zawsze w takich przypadkach bierzemy pod uwagę dobro mieszkańców. Muszę zapoznać się z całą dokumentacją, dopiero wówczas będę mógł coś więcej na ten temat powiedzieć.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo