Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niepełnosprawni kibice mają obawy przed Euro

Patryk Szczerba
Patryk Szczerba
W czasie mistrzostw Europy na trybunach pojawi się wielu niepełnosprawnych kibiców z całej Europy. UEFA uwzględniła to w procedurze zakupu biletów, dając nawet wybór stopnia niepełnosprawności. Wiadomo, że PGE Arena będzie w pełni przystosowana dla inwalidów. Przeszkody z pewnością pojawią się w drodze na stadion i o to najbardziej boją się sami zainteresowani.

- O same stadiony się nie boję, ponieważ ufam, że projektanci zadbali o to, by wszyscy niepełnosprawni czuli się w czasie meczów komfortowo. Problem może być z komunikacją miejską. Zatłoczone autobusy i tramwaje pewnie będą przeszkodą. Może warto byłoby pomyśleć o tym, by samochody z niepełnosprawnymi mogły się przemieszczać mimo zamknięcia ulic. Mimo wszystko wierzę, że uda mi się obejrzeć mecz, jeśli oczywiście wylosuję bilety - śmieje się Marek Pienczyn, kibic gdyńskiej Arki, który porusza się na wózku inwalidzkim.

Najważniejszym przewoźnikiem podczas Euro 2012 będzie Szybka Kolej Miejska. Tutaj, jak mówią niepełnosprawni, do zrobienia jest najwięcej. Przedstawiciele SKM zapewniają, że pamiętają o inwalidach.

- Wszystkie zmodernizowane składy SKM, które pojawią się na Euro 2012, zostaną wyposażone w specjalne platformy dla niepełnosprawnych. Na rozkładach jazdy również zamieścimy przy pociągach symbol wózka inwalidzkiego - tak zaznaczone będą składy wyposażone w platformy dla niepełnosprawnych. Każdy remontowany obecnie przystanek posiada windę. To nie tylko umożliwienie wejścia na peron dla niepełnosprawnego, ale również osoby z wózkiem dziecięcym, starszej lub niedołężnej - zaznacza Marcin Głuszek, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży SKM.

Ostatnio coraz głośniej o niszczeniu wind na peronach SKM, jednak w czasie Euro 2012 urządzenia mają być sprawne. Zadowolone będą także osoby, których niepełnosprawność nie dotyczy ruchu, ale słuchu i wzroku. Dla nich w odnowionych składach mają pojawić się zapowiedzi głosowo-świetlne.

- Skupiany się też na mniejszych, ale ważnych projektach. Rozkłady jazdy wywieszone na peronach mają tło w kolorze "kawy z mlekiem". Ta kolorystyka jest przyjazna dla osób niedowidzących, redukuje męczący dla tych osób kontrast - tłumaczy Marcin Głuszek.

Pomóc też mogą... taksówkarze. Przewoźnik podpisał bowiem porozumienie z firmą City Taxi Plus i wprowadza ofertę "Transport bez barier". Dzięki niej taksówkarze mają obowiązek pomocy w dojściu na peron lub zejściu z peronu osobie niepełnosprawnej. Problemów nie powinno być za to, jeśli chodzi o autobusy i tramwaje. Większość z nich, jeżdżących po ulicach Gdyni i Gdańska, to pojazdy niskopodłogowe, gdzie wejście do środka nie stanowi problemu. Niebawem po Gdańsku mają kursować kolejne niskopodłogowe PESY.

- Z komunikacją miejską jest naprawdę dobrze. Mam porównanie Trójmiasta np. z Łodzią, gdzie pod tym względem jest naprawdę tragicznie - wyjaśnia Maciej Urbaniak, koordynator ds. niepełnosprawności Krytej Pływalni przy Zespole Szkół nr 7 w Gdyni, który na co dzień porusza się na wózku.

Najwięcej pracy jak zwykle przed PKP. Jednak tym razem ma być dobrze. Wyremontowany dworzec w Gdyni, przy którym prace mają zakończyć się w pierwszym kwartale 2012, będzie oprócz pełnej funkcjonalności i nowoczesności, co najważniejsze, w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dobre wieści płyną też z Gdańska.

- Na dworcu w Gdańsku Głównym i we Wrzeszczu zostaną wybudowane windy, którymi będzie można wjechać na perony - zapowiada Adam Neumann, wicedyrektor gdańskiego oddziału PKP Dworce Kolejowe. - Wyremontowane zostaną też wyjścia do tunelu - dodaje.
Wyzwaniem może okazać się odpowiednia informacja dla niepełnosprawnych na temat przystosowania budynków, lokali i miejsc właśnie dla inwalidów, a także integracja kibiców z różnych krajów.

- Myślimy o specjalnych rozwiązaniach dla niepełnosprawnych, jednak na razie nie mogę zdradzić szczegółów. Zapewniam jednak, że pracujemy nad pewnym projektem. Na pewno dostarczymy informacji. Niebawem będziemy chcieli stworzyć listę miejsc w Trójmieście dostosowanych do potrzeb niepełnosprawnych - deklaruje Michał Urban, dyrektor Centrum Integracja.
O integrację i umożliwienie udziału w pełnym przeżywaniu emocji sportowych niepełnosprawnym przed i po meczu chcą zadbać też organizatorzy czempionatu ze strony władz Gdańska. Choć inwalidzi są pod specjalną opieką UEFA, jako głównego organizatora turnieju w Polsce, czeka na nich w Gdańsku wyjątkowa niespodzianka.

- Strefy kibica będą w pełni przystosowane dla osób niepełnosprawnych, jednak co najważniejsze będą się oni mogli zintegrować z kibicami z całej Europy, dzięki projektowi "Ambasada kibica" tworzonym przez kibiców Lechii Gdańsk - opowiada Zbigniew Weinar, kierownik Biura Prezydenta ds. Euro 2012. - W tym miejscu mają się znaleźć wszelkie potrzebne przyjezdnym informacje dotyczące miejsc, które warto zwiedzić, i klubów, lokali, gdzie będzie można się pobawić po emocjach sportowych. Znajdzie się tam także centrum integracyjne dla inwalidów, gdzie znajdą wszystkie potrzebne informacje dla siebie - dodaje Weinar.

Jak podkreślają osoby niepełnosprawne, ważne jest także nastawienie ich samych. Jeśli w codziennym życiu nie mają problemów z normalnym funkcjonowaniem, nie powinno być inaczej w czasie Euro 2012.

- Myślę, że niepełnosprawni sobie poradzą. Jeśli człowiek jest samodzielny, potrafi się ubrać i wykonać podstawowe czynności, to z pewnością nie będzie miał problemów z tym, by dotrzeć na stadion - podkreśla Maciej Urbaniak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki