Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nieograniczone inwestycje. Polska od 5 lat Specjalną Strefą Ekonomiczną

MT
Nieograniczone inwestycje. Polska od 5 lat Specjalną Strefą Ekonomiczną
Nieograniczone inwestycje. Polska od 5 lat Specjalną Strefą Ekonomiczną Karol Makurat / Zdjęcie ilustracyjne / Archiwum Polska Press
To co kiedyś dostępne było dla dużych firm, najczęściej zagranicznych zlokalizowanych w wybranych miejscach od kilku lat dostępne jest także dla tych małych i średnich i to na terenie całego kraju. Polska Strefa Inwestycji działa od ponad 5 lat.

Polska Strefa Inwestycji (PSI) jest podstawowym instrumentem wsparcia inwestycji, dostępnym w Polsce. Oferuje wszystkie instrumenty wsparcia, jakie wcześniej dawały regionalne, Specjalne Strefy Ekonomiczne, rozszerzone na teren całego kraju. Inwestorzy w ramach PSI mają możliwość uzyskania zwolnienia z podatku CIT/PIT w związku z realizacją nowej inwestycji na terenie całego kraju. Przedsiębiorcy przekonali się do korzyści, jakie daje specjalna strefa, dzięki czemu z roku na rok powstają kolejne tysiące nowych miejsc pracy. Także na terenach przez lata pomijanych przez inwestorów.

Najważniejsze zmiany wprowadzone dzięki PSI to zwiększenie zasięgu terytorialnego, z niecałego procenta (0,08 proc.) obszaru kraju na teren niemal całej Polski. Zmienili się także beneficjenci zwolnień podatkowych - dziś to polskie firmy z sektora MMŚP otrzymują największe wsparcie. Około połowa projektów inwestycyjnych realizowana jest poza dawnymi obszarami obowiązywania Specjalnych Stref Ekonomicznych.

Nieograniczone inwestycje. Polska od 5 lat Specjalną Strefą Ekonomiczną

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna liderem

Pierwsza decyzja o wsparciu inwestycji w ramach Polskiej Strefy Inwestycji została wydana przez Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną. 14 września 2018 roku decyzję o wsparciu uzyskała firma Plastica sp. z o.o. z Kowalewa Pomorskiego. Firma rozbudowała zakład o nową powierzchnię produkcyjno-magazynową oraz zainstalowała nowe ciągi produkcyjne, w zamian uzyskała zwolnienie z części podatku dochodowego na okres 15 lat. Dwa lata później Plastica sp.z o.o. otrzymała drugą decyzję PSSE o wsparciu inwestycji. W ramach inwestycji wartych 120 mln zł wdrożone zostaną innowacje produktowe, technologiczne oraz organizacyjne. Firma z kujawsko-pomorskiego pokazuje zatem, że o wsparcie można wnioskować wielokrotnie.

Jej śladem poszły tysiące firm. Od września 2018 do końca sierpnia 2023) wydano w całym kraju łącznie 2 255 decyzji o wsparciu w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. Wartość projektów inwestycyjnych przekroczyła 109,5 mld zł. Inwestorzy zadeklarowali powstanie 45 559 nowych miejsc pracy - tak wielu inwestycji w Polsce nie było jeszcze nigdy.nPolski system wspierania inwestycji oraz warunki pomocy publicznej są obecnie uznawane za jedne z najkorzystniejszych w Unii Europejskiej. Wprowadzona w 2018 roku Ustawa o wspieraniu nowych inwestycji przekształciła system specjalnych stref ekonomicznych w Polską Strefę Inwestycji, a kraj zyskał ogromny impuls rozwojowy.

Sama Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, która jako pierwsza wydała w Polsce decyzję w ramach Polskiej Strefy Inwestycji, udzieliła wsparcia 306 projektom inwestycyjnym (70 proc. należy do firm z sektora MMŚP), o łącznym nakładzie w wysokości 10 mld zł. Inwestorzy PSSE zadeklarowali powstanie 2300 nowych miejsc pracy.

- Jeszcze przed wydaniem pierwszej decyzji o wsparciu ruszyliśmy z edukacją nt. ustawy o wspieraniu nowych inwestycji. Zadanie mieliśmy niełatwe – głęboko zakorzenione w przedsiębiorcach przekonanie, że ulgi podatkowe są jedynie dla dużych korporacji prowadzących działalność w wyznaczonych obszarach, było ciężkie do zmiany i długo zajęło nam uświadomienie, że Polska Strefa Inwestycji powstała przede wszystkim z myślą o sektorze MŚP. Minione 5 lat to duży sukces wszystkich spółek zarządzających PSI – inwestycje przez ten czas przekroczyły 109,5 mld zł - dla porównania system specjalnych stref ekonomicznych w ciągu 24 lat osiągnął wartość inwestycji w wysokości 119,2 mld zł – mówi Przemysław Sztandera Prezes Zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Nieograniczone inwestycje. Polska od 5 lat Specjalną Strefą Ekonomiczną

Inwestycje rozlewają się na słabsze regiony

Przed wprowadzeniem nowego systemu wsparcia dominował rozwój dużych miast wojewódzkich, które miały napędzać gospodarkę całych regionów. W praktyce słabiej rozwinięte miasta zaczęły tracić swoje funkcje społeczeno-gospodarcze. Wprowadzenie Polskiej Strefy Inwestycji zahamowało to zjawisko. Nowy system wsparcia zwrócił się w kierunku miast marginalizowanych i przedsiębiorców prowadzących działalność w słabszych regionach.

- W miejscach, o których jeszcze 5 lat temu nikt nie myślał w kategorii atrakcyjnych obszarów inwestycyjnych, dziś kwitnie przemysł. To najlepszy dowód na to, że docieramy ze wsparciem w każdy zakątek kraju, współpracujemy z każdą gminą. Powołana przez nas Rada Rozwoju Obszaru Gospodarczego, składająca się z przedstawicieli każdego powiatu z obszaru PSSE, wspólnie z nami kształtuje rozwój ekonomiczny województwa pomorskiego i kujawsko-pomorskiego, tworząc odpowiednie warunki dla biznesu, a tym samym wspierając jakość życia mieszkańców – dodaje Przemysław Sztandera.

Nieograniczone inwestycje. Polska od 5 lat Specjalną Strefą Ekonomiczną
Strefa Biznesu - Dziennik Bałtycki - Partner

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki