Niełatwe palenie śmieci

  Niełatwe palenie śmieci

  Kaziemierz Netka

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Tereny oczyszczalni Gdańsk "Wschód" lub wysypiska śmieci na Szadółkach to obecnie najlepsze miejsca na wybudowanie spalarni śmieci. Tej inwestycji potrzebuje nie tylko Trójmiasto, ale całe województwo pomorskie. Sprawę spalarni pilotować będą władze Gdańska.
  Wczoraj przejęły one dokumentację dotyczącą lokalizacji spalarni lub - używając fachowej terminologii - zakładu termicznego unieszkodliwiania śmieci. W naszym regionie powstanie najprawdopodobniej jeden zakład tego typu. Gdańsk ma pilotować sprawę tej inwestycji, bo będzie odbiorcą unijnej dotacji na ten cel.

  Nie wiadomo jeszcze dokładnie, gdzie spalarnia może ostatecznie stanąć. Na pewno jednak przygotowanie tej inwestycji łatwe nie będzie.
  Bazą do jej zlokalizowania ma być dokument o przydługiej nazwie "Wielokryterialna analiza możliwości lokalizacji na terenie województwa pomorskiego regionalnej instalacji do termicznego przekształcania energetycznej frakcji odpadów", który od Urzędu Marszałkowskiego otrzymał już Gdańsk.

  - Autorzy tego opracowania poddali analizie sześć miejsc na budowę spalarni - mówi Leszek Czarnobaj, wicemarszałek woj. pomorskiego. - To oczyszczalnia ścieków "Wschód" w Gdańsku, Zakład Utylizacyjny w Gdańsku Szadółkach, Eko-Dolina w Łężycach, działka GPEC w Gdańsku Szadółkach oraz dwie działki należące do elektrociepłowni w Gdańsku i Gdyni. Za najlepsze uznano oczyszczalnię Gdańsk "Wschód". Na drugim miejscu znalazły się Szadółki.

  Teraz pora na spotkania i konsultacje społeczne. Poprowadzi je Towarzystwo Naukowe Organizacji i Kierownictwa (TNOiK) w Gdańsku. - Zakończenie planowane jest w połowie grudnia - mówi Wanda Stankiewicz, dyrektor TNOiK w Gdańsku. - Pierwsze spotkanie już w przyszłym tygodniu, w Gdańsku.

  Poza Trójmiastem odbędą się one w Starogardzie i Tczewie.
  Uczestniczyć w nich będą specjaliści, władze samorządowe, organizacje niezależne, ekolodzy, a przede wszystkim mieszkańcy, którzy wypełnią ankiety dotyczące lokalizacji spalarni.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo