Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niedziela Palmowa 2021. Co to za święto i jaka jest jego historia? Najpopularniejsze symbole. Jak będziemy ją świętować w tym roku?

Sandra Janikowska
Sandra Janikowska
Niedziela Palmowa to jedno z ruchomych świąt w kalendarzu katolickim. W 2021 roku przypadnie pod koniec marca. Jaka jest historia tego święta? Z jakimi zwyczajami się wiąże? Oto wszystko, co musisz wiedzieć!
Niedziela Palmowa to jedno z ruchomych świąt w kalendarzu katolickim. W 2021 roku przypadnie pod koniec marca. Jaka jest historia tego święta? Z jakimi zwyczajami się wiąże? Oto wszystko, co musisz wiedzieć! Pixabay
Niedziela Palmowa to jedno z ważniejszych świąt w kalendarzu katolickim. W 2021 roku wypada pod koniec marca. Za nieodłączny symbol ostatniej niedzieli przed Wielkanocą uznaje się obrządek święcenia palm w kościele. W tym roku uczestniczyć w mszy świętej z okazji Niedzieli Palmowej będziemy mogli zarówno stacjonarnie, jak i w wersji online. Jaka jest historia tego święta? Z jakimi innymi zwyczajami się ono wiąże? Oto wszystko, co musisz wiedzieć o nadchodzącej Niedzieli Palmowej!

Historia Niedzieli Palmowej

Święto to ustanowiono na pamiątkę przybycia Jezusa do Jerozolimy. Rozpoczyna ono okres duchownego przygotowania do świąt, który charakteryzuje się wyciszeniem, skupieniem i przeżywaniem męki Chrystusa. Pierwsze zapisy dotyczącego tego święta pochodzą z dziennika pątniczki Egerii i datuje są je na lata osiemdziesiąte IV wieku. Podaje się, że procesja w trakcie Niedzieli Palmowej przyszła do nas z Jerozolimy.

Niedzielę Palmową obchodzimy w Polsce od średniowiecza. Jak głoszą tradycje katolickie, tego dnia wierni udają się do kościoła z palemkami, które są symbolem odradzającego się życia. Warto wspomnieć, że od 1986 roku zgodnie z wolą papieża Jana Pawła II, w Niedzielę Palmową obchodzony jest także Światowy Dzień Młodzieży.

Niedziela Palmowa. Kiedy wypada Niedziela Męki Pańskiej w 2021 roku?

Niedziela Palmowa to święto ruchome, dlatego też data tego święta co roku wypada w innym terminie. Ważne, żeby zawarła się w okresie od 15 marca do 18 kwietnia. Zawsze jednak święto to przypada na 7 dni przed Wielkanocą.

W 2021 roku Niedziela Palmowa przypada na 28 marca.

Zwyczaje i symbole związane z Niedzielą Palmową

Gdy mowa o Niedzieli Palmowej to należy wspomnieć o zwyczajach i symbolach związanych z tym dniem. Jak sama nazwa sugeruje, Niedziela Palmowa nie odbyłaby się bez palmy czy procesji! Niegdyś nieodłącznym elementem Niedzieli Palmowej byli również przebierańcy.

  • Palma wielkanocna - swoją tradycją sięgają VII wieku. Podaje się, że zwyczaj ten zapoczątkował Kościół francuski. Na przestrzeni kolejnych stuleci zwyczaj ten przywędrował i do Polski. Do dzisiaj święcenie własnoręcznie wykonanych palm zachowało się m.in. na Kurpiach czy w Małopolsce. Co więcej, wiele miejscowości organizuje konkursy na najdłuższą i najładniejszą palmę. Niektóre z nich osiągają wysokość do nawet kilkudziesięciu metrów! Palmy wykonywane z najrozmaitszych materiałów, zdobień i kwiatów
  • Procesja - była obecna już od pierwszych wieków chrześcijaństwa. Zwyczaj ten zapoczątkowany w Jerozolimie, z czasem rozpowszechnił się na innych terenach. Dawniej w Polsce tradycją tegoż dnia była procesja z Jezusem Palmowym, obecnie zwyczaj ten praktykowany jest w niewielu miejscowościach
  • Przebierańcy - to dawny zwyczaj, zwany wówczas Pucherokami. Są to przebierańcy w wysokich czapkach przyozdobionych bibułkowymi wstążkami, którzy odwiedzali z oracjami domy w poranek Niedzieli Palmowej. Z obrzędem tym mamy nadal do czynienia we wsiach podkrakowskich

Warto wspomnieć, że dawniej funkcjonowały także przesądy związane z Niedzielą Palmową. Mowa o:

  1. połknięcie bazi z poświęconej palmy miało zagwarantować brak bólu głowy i chorób gardła,
  2. palmy umieszczano za świętym obrazem w domu, a zimą spalano, aby popiołu użyć następnie w czasie Środy Popielcowej,
  3. z poświęconych palm wyjmowano gałązki wierzbowe i utworzone z nich krzyżyki zatykano w glebie na zasianych polach - miało to chronić przyszłe zbiory przed suszą czy burzą

Niedziela Palmowa 2021. Jak zrobić własną palmę?

Palmy wielkanocne można zarówno kupić, jak i zrobić samemu. Jeśli zależy Ci na samodzielnym wykonaniu potrzebować będziesz kilku składników: nożyczek, kleju, taśmy, krepy, ozdób czy kwiatów. Jak to zrobić? Oto instruktażowe filmy krok po kroku:

PALMA WIELKANOCNA Z KREPINY I Z BIBUŁY

PALMA WIELKANOCNA Z KREPINY

PALMA WIELKANOCNA Z PAPIEROWYMI KWIATAMI

Z dost

Gdzie oglądać mszę świętą w tegoroczną Niedzielę Palmową?

Ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną msze święte odbywają się w dwóch formach - stacjonarnie i online. W przypadku tych drugich mowa o transmisji w telewizji, radiu czy Internecie. Nabożeństwa online odbywają się od rana do wieczora w niedzielę.

Jeśli jednak zdecydujecie się na udział w stacjonarnej mszy świętej musicie mieć na uwadze, że można w niej uczestniczyć zachowując należyte środki bezpieczeństwa sanitarnego.

Obostrzenia obowiązujące w kościołach

Od kilku miesięcy w kościołach obowiązują również wytyczne sanitarne mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa wiernym. Mowa m.in. o:

  • limicie wiernych - 1 os. na 15 mkw.
  • zasłaniania ust i nosa
  • dezynfekcja rąk

Z najnowszych informacji wynika, że powyższe obostrzenia będą obowiązywać podczas tegorocznej Wielkanocy. Minister zdrowia w trakcie ostatniej konferencji prasowej nie wykluczył jednak, że w najbliższych tygodniach zostaną podjęte kolejne decyzje zaostrzające zasady bezpieczeństwa, także w kościołach.

Wielkanoc 2021. Jaka będzie?

Z dostępnych informacji wynika, że tegoroczna Wielkanoc odbywać się będzie w podobnym reżimie sanitarnym jak rok temu. Uprasza się społeczeństwo o rozwagę i przestrzeganie wszelkich obostrzeń. Niewykluczone, że podczas świąt wielkanocnych obowiązywać będzie limit gości, których można zaprosić do domu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki