Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niebezpieczne miejsca w powiecie

Maciej Wajer
Prawie 260 miejsc wskazali mieszkańcy w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, którą przygotowują służby policyjne.

Od kilku miesięcy mieszkańcy powiatu kościerskiego mogą wskazywać miejsca, które w ich przekonaniu są niebezpieczne. Taką możliwość daje im Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, którą przygotowały krajowe służby policyjne.

- Celem KMZB jest stworzenie narzędzi, które pozwolą na rzetelne i czytelne zidentyfikowanie i przedstawienie społecznościom lokalnym, skali i rodzaju zagrożeń oraz instytucji współodpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego - informuje Piotr Kwidziński, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Kościerzynie. - Identyfikacja ta nie może przebiegać bez uwzględnienia oczekiwań społecznych. Mapy zagrożeń należy traktować więc jako istotny element procesu zarządzania bezpieczeństwem publicznym. Trzeba jednak pamiętać, że strona, na której można nanosić potencjalne zagrożenie, nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji policji, ponieważ takie zgłoszenia należy bezpośrednio kierować pod numery alarmowe, takie jak 997 czy 112.

Okazuje się, że w ciągu kilku miesięcy funkcjonowania wspomnianej mapy, mieszkańcy zgłosili prawie 260 miejsc, które w ich przekonaniu stanowią potencjalne niebezpieczeństwo. Ponad 100 z nich dotyczyło głównie ruchu drogowego, a w szczególności przekraczania dozwolonej prędkości. Jeśli chodzi o miasto Kościerzynę, to najczęściej wskazywano w tym przypadku ulicę Kartuską. Taki sam problem, zdaniem mieszkańców, występuje również w Wielu, na drodze w kierunku Karsina.

Kolejnym przykładem występującego zagrożenia jest kwestia spożywania alkoholu. Takich zgłoszeń było ponad 40. W tym przypadku mieszkańcy Kościerzyny wskazywali przede wszystkim ulicę Traugutta oraz park przy ulicy 8 Marca. Dodajmy też, że na mapę nanoszono również miejsca związane ze złą infrastrukturą.

- Każde zgłoszenie jest analizowane i sprawdzane przez policję - dodaje Piotr Kwidziń-ski. - Do tej pory potwierdziliśmy wspólnie z innymi instytucjami 50 miejsc, gdzie rzeczywiście występuje poważne zagrożenie. W te rejony są wysyłane dodatkowe siły policyjne.

W przypadku naszego województwa mapa funkcjonuje od początku lipca tego roku. Jest dostępna na stronie inter-netowej Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. Została zaprojektowana tak, aby każdy zainteresowany mieszkaniec bezproblemowo mógł z niej skorzystać. Za pomocą interaktywnej strony można przekazywać informacje o zagrożeniach występujących w bliskiej nam okolicy. Dodajmy, że policja będzie te sygnały weryfikować. Jeśli informacje się potwierdzą, wprowadzi je na mapę, nawet na poziomie dzielnic czy osiedli itp.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki