MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie pal mokrym drewnem, to szkodliwe. Jakie drewno na opał najlepiej wybrać?

OPRAC.:
Justyna Madan
Justyna Madan
Palenie mokrym drewnem, to nie jest dobry pomysł. Jest o połowę mniej energetyczne niż wysuszone. Może też uszkodzić piec.
Palenie mokrym drewnem, to nie jest dobry pomysł. Jest o połowę mniej energetyczne niż wysuszone. Może też uszkodzić piec. Unsplash.com
Trwa sezon grzewczy, a to oznacza, że do palenia w wielu piecach potrzebne jest również drewno. Warto jednak podkreślić, że chociaż jest odnawialnym źródłem energii, to jednak tylko wtedy, gdy zachowane są wszystkie zasady, prowadzące do zerowej emisji CO2. Szczególnie szkodliwe dla nas i środowiska naturalnego jest palenie mokrym drewnem.

Spis treści

Jeden hektar lasu dostarcza 9 m3 drewna rocznie. W tym samym czasie filtruje powietrze i produkuje tlen w ilości wystarczającej dla 35 osób każdego dnia. A skąd w drewnie bierze się energia?

– Energia w drewnie, to jest po prostu energia słoneczna. Jest to energia niewyczerpywalna. To jest właśnie fenomen lasu. Drzewa rosną i dzięki nim mamy energię słoneczną prosto z natury – mówi Krzysztof Woźniak, ekolog z Polskiego Forum Klimatycznego.

Mokre drewno to zagrożenie dla ekosystemu

Najbardziej niebezpieczne są skutki palenia mokrym drewnem. Wpływa ono bezpośrednio na naturę i stan naszego zdrowia.

Woda z mokrego drewna osadza się w kominach, przytykając go i gromadząc w sobie niezdrowe dla ludzi i środowiska substancje, takie, jak sadza, lotny popiół czy np. tlenki azotu, mogące doprowadzić do przewlekłego kaszlu, astmy oskrzelowej, a nawet nowotworów.

Po ulotnieniu się w dużej ilości z zanieczyszczonego komina osadzą się w także w glebie, atakując żywność. Warto dodać, że niektóre najnowsze urządzenia grzewcze zaprojektowane są tak, by uniemożliwić palenie mokrym drewnem.

– Drewno spala się neutralnie pod względem CO2. Problem stanowią pyłki, ale są one generowane przez przestarzałe systemy grzewcze, które nie spełniają już wymagań nowoczesnej technologii ogrzewania drewnem. Zachęcamy do ich wymiany, ale również edukujemy w zakresie ogrzewania biomasą – tłumaczy Dariusz Marciniak, jeden z pomysłodawców kampanii Drewno Pozytywna Energia.

Cios dla naszego portfela

Mamy połowę sezonu grzewczego. Zasoby paliw stałych mogą się kończyć i w związku z tym, nieświadomi gospodarze zdecydują się wykorzystywać drewno, które w praktyce nie dość, że jest małokaloryczne i w związku z tym nieekonomiczne, to może wywołać wady w układzie grzewczym i narazić na dodatkowe koszty.

– W środku zimy zapasy drewna mogły się skończyć, a mrozy wracają. Dlatego przestrzegamy przed paleniem mokrym drewnem, nawet z ekonomicznych powodów. Mokre drewno jest o połowę mniej energetyczne niż wysuszone. Powoduje również, że urządzenia, w których się nim pali, wymagają częstszego serwisowania i nie oddają ciepła we właściwy sposób – mówi Wojciech Perek, ekspert w grupie Drewno Pozytywna Energia.

Niezbędna edukacja w ogrzewaniu drewnem

Biomasa to materiał energetyczny pochodzących z ulegających biodegradacji części produktów i odpadów. Stanowi najstarsze, najłatwiejsze i najszerzej wykorzystywane odnawialne źródło energii. Do biomasy roślinnej zalicza się m.in.:

  • drewno,
  • odpadki drzewne z produkcji lub
  • inne rodzaje masy pochodzenia roślinnego np. pellet czy brykiet, a nawet słoma.

Biomasa drzewna jest odnawialnym źródłem energii. Rozporządzenia Unii Europejskiej dopuszczają ją w pełni do ogrzewania i promują jako alternatywne źródło energii w czasach niepewności. Warto jednak zaznaczyć, że drewno należy wcześniej przygotować i odpowiednio się z nim obchodzić. W żadnym wypadku palenie mokrym surowcem jest niedopuszczalne.

Drewno powinno być wysuszone do 20% wilgotności. Najlepiej, by sezonować je już 2 lata wcześniej. Istotny jest również sposób rozpalania – zawsze od góry. To sposób, w którym układamy drewno od największych kawałków drewna u dołu do najmniejszych u góry. Niezbędne jest również posiadanie urządzenia zgodnego z Ekoprojektem, czyli ważnym dla ekologów rozporządzeniem UE, tam, gdzie wymagają tego uchwały antysmogowe – dodaje Wojciech Perek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ubezpieczenie maszyn rolniczych. Kiedy jest obowiązkowe?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nie pal mokrym drewnem, to szkodliwe. Jakie drewno na opał najlepiej wybrać? - Strefa Agro

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki