Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie ma grzybów w pomorskich lasach! Lasy świecą pustkami - tak wygląda sezon na grzyby na Pomorzu. Kiedy będzie można wybrać się na grzyby?

Joanna Surażyńska
Joanna Surażyńska
Zapowiadało się dobrze. W lasach były kurki, pojedyncze borowiki czy kanie. Niestety, pojawiła się susza… Miłośnicy grzybobrania nie mają powodów do zadowolenia, przynajmniej na razie. Lasy obecnie świecą pustkami.

Udało Ci się jednak coś zebrać? Przyślij do nas zdjęcia na adres [email protected]

Brak grzybów w pomorskich lasach! Może padający deszcz zmieni sytuację?

Nie ma co liczyć na kosze wypełnione po brzegi grzybami. Deszcz, który pojawił się w wielu miejscach na Pomorzu, napawa optymizmem. Zdaniem znawców, jeśli nadal będzie padać, w lasach wreszcie pojawią się grzyby.

- Na razie w kaszubskich lasach nie ma grzybów – mówi Zdobysław Czarnowski, Leśnictwo Podrąbiona, Nadleśnictwo Kościerzyna. - Póki co jeszcze nic nie spotkałem. Myślę, że może w weekend lub zaraz po weekendzie coś się zacznie pokazywać.

Jakie grzyby mogą pojawić się jako pierwsze na Pomorzu?

- Na pewno pierwsze będą koźlarze i maślaki, pewnie kurka jeszcze wyskoczy – mówi Zdobysław Czarnowski.

W ubiegłym roku grzybiarze nie narzekali. W wielu miejscach był mocny wysyp, a w internecie nie brakowało zdjęć z udanych zbiorów. Na razie trudno powiedzieć, jaki będzie tegoroczny sezon pod tym względem.

Gdzie są grzyby w pomorskich lasach? MAPA GRZYBÓW 2021: gdzi...

- Na tę chwilę jeszcze nie ma nic pewnego – mówi Zdobysław Czarnowski. - Początek wakacji to piękny wysyp kurki, jednak sierpniowa susza mocno namieszała. Jeżeli taka pogoda jak teraz się utrzyma, to na pewno jeszcze nacieszymy się grzybami.

Kaszubskie skupy runa leśnego świecą pustkami

- Obecnie w naszych lasach nie ma właściwie żadnych grzybów – dowiedzieliśmy się w skupie runa leśnego w Wąglikowicach. - Sporadycznie można znaleźć kurki. Jeśli będzie padać przez tydzień czy dwa, to jest szansa, że sytuacja się zmieni. W ubiegłym roku spory wysyp podgrzybków był w październiku. Niestety, tegoroczna pogoda jak dotąd nie sprzyja grzybobraniu. Przed rokiem było zdecydowanie lepiej.

Niestety, powodów do zadowolenia nie mają też osoby, które dorabiają zbierając grzyby.

- Czekam na rozpoczęcie sezonumówi Jan z Kościerzyny, emeryt. - Mam swoje miejsca w okolicach Kościerzyny, które jeszcze nigdy mnie nie zawiodły. Sprzedaję grzyby znajomym i rodzinie, zawsze wpadnie trochę pieniędzy. Dla mnie to sama przyjemność wybrać się do lasu. Niestety, ciężko przewidzieć, czy będzie wysyp grzybów czy wręcz przeciwnie. Różnie z tym bywa. Na razie nie pozostaje nic innego jak czekać.

Jakie grzyby należy zbierać? Krótki poradnik

Przypomnijmy, że należy zbierać tylko dobrze znane gatunki grzybów pamiętając, że wiele grzybów trujących jest bardzo podobnych do jadalnych i tylko dobra znajomość cech botanicznych pozwala uniknąć tragicznej pomyłki.

Co więcej, zbierać tylko zdrowe i dobrze wyrośnięte grzyby, do przewiewnych koszy, nigdy do plastikowych torebek, gdyż ulegają zaparzeniu i powstają w nich substancje trujące. Trzeba unikać podawania potraw z grzybów dzieciom i osobom starszym.

Muchomor czerwony (Amanita muscaria) - trującyŚrednica i kolor: Kapelusz ma od 5 do 15 cm średnicy. Przeważnie koloru czerwonego lub pomarańczowego - pokryty białymi plamkami. Blaszki: gęste, białe lub kremowe.Trzon: wysokość ok. 6-15 cm. Kolor białożółty. Miąższ: Pod skórką koloru żółtego. Bez smaku i zapachu. Występuje zarówno w lasach liściastych, jak i iglastych. Bardzo pospolity

Atlas grzybów 2023. Które grzyby są trujące, a które jadalne...

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki