Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie będzie referendum w sprawie likwidacji straży miejskiej w Sopocie

Kamila Grzenkowska
Przemek Świderski
Komisja doraźna, która zajmowała się sprawdzaniem ważności wniosku w sprawie organizacji referendum dotyczącego likwidacji straży miejskiej w Sopocie uznała, że nie spełnia on wymogów formalnych.

Według informacji przekazanych przez magistrat, inicjator referendum, Kongres Nowej Prawicy, do wniosku w sprawie referendum dołączył 3483 podpisy. W czasie weryfikacji okazało się, że jest ich 3475. 573 podpisy nie spełniały wymogów ustawy.

Referendum lokalne przeprowadza się na wniosek co najmniej 10 proc uprawnionych do głosowania mieszkańców, co w Sopocie wynosi dokładnie 3133 osoby. Ważnych podpisów było tymczasem 2902.

Jakie błędy wskazali urzędnicy?

-brak prawa wyborczego (274 podpisy)
- wadliwie podany adres (101 podpisów)
- wadliwie podany PESEL (56)
- wadliwie podane nazwisko lub imię (52)
- podpisy mieszkańców, którzy wielokrotnie udzielili poparcia (24)
- brak podpisu (1)

Co o sprawie sądzi prezydent Sopotu Jacek Karnowski? Przeczytaj na następnej stronie.

Prezydent Sopotu przesłał oświadczenie w tej sprawie:

Inicjatywa przeprowadzenia referendum w sprawie likwidacji Straży Miejskiej w Sopocie była od początku, nawet według słów samych organizatorów, nastawiona na promocję nowej partii politycznej. Liczył się jedynie rozgłos.

Dla nas najważniejsza jest opinia sopocian. Szanujemy głosy tych, którzy podpisali się pod wnioskiem referendalnym. Podczas konsultacji w sprawie zmian w organizacji ruchu pytamy mieszkańców także o opinie w sprawie Straży Miejskiej. Przygotowaliśmy także ankietę dotyczącą kwestii bezpieczeństwa i porządku w Sopocie.

Przyjęliśmy program reorganizacji sopockiej Straży Miejskiej. Pierwszym jego elementem jest wzmocnienie pracy strażników w dzielnicach. Miasto zostało podzielone na 10 rejonów i do każdego przypisany konkretny strażnik. Będzie go można spotkać nie tylko podczas patrolu na ulicach, ale także podczas stałych dyżurów w rejonie. Kolejne zmiany będziemy wprowadzać w odpowiedzi na postulaty mieszkańców.

Niepokojący jest fakt, że część osób podpisanych na listach miała wpisane nieaktualne adresy zamieszkania, część była wpisana podwójnie, a nawet potrójnie. Pojawia się pytanie, co się dzieje z danymi osobowymi osób, które składają swoje podpisy pod różnymi wnioskami i inicjatywami. Czy te dane są bezpieczne?

Istnieje w mojej opinii duże niebezpieczeństwo wykorzystania tych danych do celów politycznych czy komercyjnych, niezgodnych z intencją podpisujących.

Czytaj także: Nie będzie referendum w Sopocie w sprawie likwidacji Straży Miejskiej!

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki