Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nazwij przystanki PKM i wyrusz na rajd!

Krzysztof Wolsztyński
Krzysztof Cybulski
Już kilkadziesiąt tysięcy głosów oddano w plebiscycie "Dziennika Bałtyckiego" i spółki PKM SA na wybór nazw przystanków Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Głosować można jeszcze przez tydzień, a na 21 maja zapraszamy Czytelników na wycieczkę pieszą szlakiem budowy PKM. Podczas rajdu oficjalnie ogłoszone zostaną wyniki plebiscytu.

Głosuj na trzy sposoby
Zasady plebiscytu są proste. Każdy z ośmiu przystanków planowanych do wybudowania na trasie PKM Wrzeszcz - Rębiechowo ma trzy propozycje nazw. Głosować można na trzy sposoby - wypełniając i wycinając kupony, które drukujemy w "Dzienniku Bałtyckim", poprzez SMS-y i za pośrednictwem sondy internetowej na stronie gdansk.naszemiasto.pl. Wszystkie propozycje nazw znajdziecie Państwo na drukowanym obok kuponie.

Przystankowa rywalizacja jest bardzo zacięta. W internecie wyniki się zmieniają jak w kalejdoskopie - szczególnie gorąca jest batalia między "Jasieniem" a "Myśliwską" oraz "Baninem" a "Rębiechowem Wschód". Czytelnicy muszą jednak pamiętać, że nazwy przystanków zostaną wybrane po zsumowaniu wyników ze wszystkich trzech głosowań.

Głosować można do 10 maja (w przypadku kuponów wysyłanych pocztą decydować będzie data stempla pocztowego). Wśród Czytelników głosujących na kuponach i przez SMS-y rozlosujemy zestawy upominków, m.in. polary, T-shirty, kubki z logo "Dziennika Bałtyckiego", pendrive'y i albumy o Pomorzu.

Ostatni taki spacer!
Wylosowani uczestnicy zostaną nagrodzeni w sobotę, 21 maja (wcześniej powiadomimy ich telefonicznie), podczas happeningu "Dziennika Bałtyckiego" i PKM SA, promującego budowę Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.

To już czwarty happening współorganizowany przez naszą redakcję. Podczas poprzednich imprez stawialiśmy głównie na przejazdy pociągami po nieczynnych pomorskich liniach, którymi w przyszłości pojadą pociągi PKM. Tym razem proponujemy Czytelnikom spacer po Gdańsku - wycieczkę pieszą z Zaspy do Kiełpinka, po trasie dawnej linii Wrzeszcz - Kokoszki, którą za cztery lata pojadą pociągi PKM.

Będzie to prawdopodobnie "ostatni taki rajd" - w przyszłym roku rozpoczną się prace związane z odbudową linii kokoszkowskiej.

Podobna wycieczka pod patronatem naszej redakcji odbyła się latem 2009 roku. Teraz, wspólnie z szefami spółki PKM SA, uznaliśmy, że należy ją powtórzyć, bowiem trasa pomiędzy Zaspą a Kiełpinkiem zmieniła się nie do poznania. Na początku tego roku teren pod odbudowę kolei został oczyszczony; wycięto kilkanaście tysięcy drzew.

Dlatego właśnie warto pójść na wycieczkę "śladem budowy PKM" jeszcze raz. Poza tym teraz spacer będzie dłuższy niż w 2009 roku. Dwa lata temu nie udało się przejść odcinka pomiędzy Zaspą a pętlą tramwajową Strzyża. Był on tak zarośnięty drzewami i krzakami, że jego przejście okazało się po prostu niemożliwe.

Rajd będzie nie tylko doskonałą okazją do sprawdzenia, gdzie dokładnie zostaną wybudowane przystanki PKM. Będzie to też możliwość "spotkania z historią" - spacerowicze usłyszą opowieść o dziejach linii kokoszkowskiej, po której pociągi przestały kursować wiosną 1945 roku, gdy wycofujący się z Gdańska Wehrmacht wysadził w powietrze monumentalne wiadukty kolejowe, m.in. nad al. Grunwaldzką, ul. Słowackiego i na Dolnym Migowie. Uczestnicy spaceru z bliska obejrzą pozostałości tych wiaduktów, kładek dla pieszych, przepustów, budynek dawnej stacji w Kiełpinku... Zobaczą, w jak pięknej - leśnej, miejscami górskiej(!) - scenerii budowana będzie trasa PKM. Gwarantujemy niezapomniane wrażenia i radzimy zabrać ze sobą aparaty fotograficzne z pojemnymi kartami pamięci.

Zgłoś się na rajd
Około ośmiokilometrowy spacer rozpocznie się 21 maja na peronie SKM na Zaspie. Od godz. 9 rejestrowani będą uczestnicy, a o godz. 10 nastąpi wymarsz. Rajd zakończy się w okolicy dawnej stacji w Kiełpinku, gdzie także teraz zostanie wybudowany przystanek PKM (w sąsiedztwie obwodnicy Trójmiasta, na tyłach centrum handlowego Auchan-Leroy Merlin). Zarówno na trasie, jak i "na mecie" w Kiełpinku planujemy atrakcyjne niespodzianki dla uczestników, w tym konkursy z nagrodami. Po dojściu do Kiełpinka odbędzie się też minimajówka, połączona z oficjalnym rozstrzygnięciem plebiscytu przystankowego i nagrodzeniem zwycięzców.

Z przyczyn organizacyjnych prosimy zainteresowanych udziałem w rajdzie o wysłanie zgłoszenia (z podaniem liczby osób) drogą e-mailową pod adresem [email protected]. Po wysłaniu zgłoszenia dostaniecie Państwo zwrotnego e-maila ze szczegółami imprezy.

Mapa z przystankami
W poniedziałek, 23 maja, w "Dzienniku Bałtyckim" podane zostaną wyniki plebiscytu przystankowego. Tego dnia do gazety będzie też dołączona mapa linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, ze szczegółową lokalizacją przystanków oraz nazwami wybranymi przez Czytelników "Dziennika Bałtyckiego". Obok przebiegu linii, w publikacji będzie można znaleźć wszystkie najważniejsze informacje dotyczące projektu PKM.
23 maja w "Dzienniku Bałtyckim" zostanie także zamieszczone wspólne zdjęcie uczestników rajdu promującego PKM.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki