Narodowa Orkiestra Dęta wystąpi w Gdańsku! Koncert w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej

red.

Wideo

Udostępnij:
Narodowa Orkiestra Dęta z Lublina wystąpi w Gdańsku! 6 października pierwsza trasa koncertowa dotrze do Stolicy Pomorza. Muzyków posłuchać i zobaczyć będzie można w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.

Klasyka w nowych brzmieniach

W pierwszą symfoniczną trasę koncertową wyruszyła Narodowa Orkiestra Dęta. W jej trakcie zaprezentuje dzieła muzyki klasycznej w nowatorskiej aranżacji na aerofony. Usłyszymy między innymi niemal zupełnie nieznaną w Polsce Uwerturę pittsburską Krzysztofa Pendereckiego

Zagraj mi to, co znam tak, żebym poczuł, że słyszę to pierwszy raz! – to marzenie niejednego melomana ma szansę spełnić się już w październiku 2021 roku. Wszystko dzięki wyjątkowej i jedynej w Polsce filharmonii dętej. Jest nią Narodowa Orkiestra Dęta z siedzibą w Lubinie, powołana do życia w 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki – ojca polskiej opery narodowej.

Nowe tworzywo

Taka data zobowiązuje. – Misją Narodowej Orkiestry Dętej jest odkrywanie cennych dzieł słynnych kompozytorów, którzy pośród bogatej twórczości tworzyli też na skład orkiestry dętej w ujęciu symfonicznym. Znamienitym tego przykładem jest Artysta należący do grona najwybitniejszych i najbardziej cenionych osobowości muzyki współczesnej, Maestro Krzysztof Penderecki – wyjaśnia Mariusz Dziubek, dyrygent i dyrektor NOD.

Jak dodaje, orkiestra, którą kieruje, to na polskiej scenie zupełnie nowe muzyczne tworzywo. – Poprzez transkrypcję najsłynniejszych dzieł symfonicznych na skład aerofonów, czyli instrumentów dętych, proponujemy melomanom nową, dotychczas niespotykaną barwę i brzmienie. Mówiąc wprost: tworzymy nową historię – nie ma wątpliwości.

Jak wielkie dzieła – takie, jak Bolero Maurice’a Ravela Uwertura do Zemsty Nietoperza Johanna Straussa (syna), Planeta Mars Gustava Holsta czy niemal zupełnie w Polsce nieznana Uwertura pittsburska Krzysztofa Pendereckiego – zabrzmią w aranżacji na blisko 70-osobową orkiestrę dętą, idiofony oraz membranofony? Aby się o tym przekonać, trzeba wybrać jeden z siedmiu koncertów jesienno-zimowej symfonicznej trasy koncertowej Narodowej Orkiestry Dętej – premierowego wydarzenia będącego prezentacją pierwszej polskiej dętej filharmonii!

Pół wieku oczekiwania na wykonanie dzieła… polskiego Maestro Tę historię trudno zrozumieć, zwłaszcza gdy dotyczy utworu napisanego przez naszego Rodaka, Krzysztofa Pendereckiego – kompozytora, dyrygenta, pedagoga, z którego jako Polacy jesteśmy dumni. Należący do wąskiego grona najwybitniejszych współczesnych osobowości w dziedzinie muzyki oraz szeroko pojętej kultury i sztuki na świecie, będący synonimem polskiej muzycznej awangardy, znany z różnorodności i bogactwa muzycznego, ma na swoim koncie ponad 160 kompozycji zróżnicowanych w zakresie technik kompozytorskich, obsady, rozmiarów i form. Jedną z nich jest Uwertura pittsburska na orkiestrę dętą, fisharmonię, fortepian i perkusję, powstała na zamówienie Roberta Austina Boudreau, której prawykonania dokonała American Wind Symphony Orchestra pod dyrekcją Boudreau, 30 czerwca 1967 roku. W Polsce została wykonana, jak dotąd… tylko raz! I to 45 lat po premierze! W 2012 roku zabrzmiała podczas 55. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” w wykonaniu muzyków Filharmonii Narodowej.

– To jest paradoks, że utwór światowej sławy polskiego kompozytora jest w naszym kraju nieznany – zauważa Mariusz Dziubek. – Zważywszy jednak na stopień trudności dzieła, poziom emanacji dynamiki zmieniających się brzmieniowych pasm, odchyleń mikrotonowych czy profilowania barwy i artykulacji, a także na rozbudowaną i zróżnicowaną obsadę aerofonów, z obojem basowym, d’amore, fletem altowym, basowym czy klarnetem kontrabasowym, dzieło to przeznaczone jest dla symfonicznej orkiestry dętej. Dlatego nadszedł czas, aby – 54 lata po światowej premierze i 9 lat po polskiej – to w pełni sonorystyczne dzieło zaprezentować melomanom i na stałe włączyć do repertuaru Narodowej Orkiestry Dętej, a tym samym poszerzyć kanon najcenniejszych pozycji polskiej literatury muzycznej.

Narodowa Orkiestra Dęta wystąpi w Gdańsku! Koncert w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej
materiał prasowy

Narodowej Orkiestrze Dętej towarzyszyć będą dwaj wybitni soliści. Sławomir Cichor (trąbka) jest związany z Filharmonią Łódzką im. Artura Rubinsteina oraz Akademią Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Dwukrotnie doceniony został w prestiżowym gronie artystów Międzynarodowej Konferencji Trębaczy ITG (2013, 2021). Należy do „Yamaha performing artists”. Paweł Gusnar – saksofonista, kameralista, pedagog, profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi jest artystą wszechstronnym, na równie wysokim poziomie łączącym działalność na polu muzyki klasycznej, jazzowej i rozrywkowej. Czterokrotnie zdobył Nagrodę Muzyczną „Fryderyk”, był nominowany do tytułu Koryfeusza Muzyki Polskiej oraz International Classical Music Awards 2020.

Koncerty poprowadzi dziennikarka Anna Karna, współautorka, scenarzystka i współprowadząca program KulturalniPL na antenie TVP Polonia.

Osiem miast, osiem dat

Trasa rozpoczeła się 4 października w Lubinie w Centrum Kultury Muza o godz. 18.00. Kolejne występy odbędą się w salach koncertowych:
Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku – 6 października 2021, godz. 19.00
• Narodowego Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu – 9 października 2021, godz. 19.00
• Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie – 29 listopada 2021, godz. 19.00
• Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie – 28 stycznia 2022, godz. 19.00
• Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie – 29 stycznia 2022, godz. 19.00
• Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie – 27 lutego 2022, godz. 19.00.

Bilety będzie można kupić przez stronę www.ebilet.pl oraz w kasach filharmonii (Filharmonia w Szczecinie nie prowadzi sprzedaży w kasach).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie