Najwyższe plony buraków w rejonie Cukrowni Malbork. Krajowa Grupa Spożywcza podsumowuje kampanię w swoich siedmiu zakładach

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Krajowa Grupa Spożywcza S.A. podsumowała kampanię cukrowniczą 2022/2023 dla całej spółki. Najwyższe plony buraków osiągnęli rolnicy w rejonie kontraktacyjnym Cukrowni Malbork, która jest jedyną fabryką produkującą słodki wyrób w województwie pomorskim.

7 fabryk KGS S.A., w tym jedna na Pomorzu

Krajowa Grupa Spożywcza S.A. w zakończonej kampanii do swoich siedmiu fabryk zakontraktowała ponad 6,4 mln ton buraków cukrowych na areale o powierzchni 104 tys. ha. Surowiec do produkcji cukru dostarczyło 12,5 tys. plantatorów.
Skup surowca rozpoczął się już 6 września 2022 r. w Dobrzelinie, następnie w Kruszwicy (7 września), Malborku (10 września), Nakle (19 września), Kluczewie (20 września), Krasnystawie (4 października) i Werbkowicach (7 października).

- Średni plon dla Spółki wyniósł blisko 63 ton z hektara i był to wynik lepszy niż w poprzedniej kampanii. Z uwagi na warunki atmosferyczne plon był zróżnicowany regionalnie: od 58 ton z hektara w rejonie Cukrowni Nakło do blisko 72 ton z hektara w rejonie Malborka – informuje Szymon Smajdor, rzecznik prasowy KGS S.A.

Średnia polaryzacja skupowa (zawartość cukru w buraku) wyniosła 16,7 proc. Natomiast najwyższą średnią polaryzację – 17,6 proc. - miały buraki dostarczone przez plantatorów do Cukrowni Krasnystaw.

Pogoda w kampanii najpierw sprzyjała, a potem dokuczała

Kampania w całej grupie trwała średnio 114 dni i w porównaniu do poprzedniego roku była dłuższa o 9 dni. Siedem fabryk wyprodukowało łącznie ponad 917 tys. ton cukru, co jest jednym z najlepszych wyników w ponad 20-letniej historii działalności spółki. Udało się to osiągnąć, mimo że pogoda w 2022 roku była bardzo zróżnicowana i okresowo mocno dawała się we znaki.

- W niektórych rejonach brak opadów oraz niskie temperatury w marcu ograniczały możliwości optymalnego przygotowania stanowiska pod wysiew nasion. Niskie temperatury spowalniały wschody roślin, a występujące lokalnie gwałtowne zjawiska atmosferyczne niszczyły zasiewy i przyczyniały się do konieczności przesiewów zniszczonych plantacji – relacjonuje Szymon Smajdor.

CZYTAJ TEŻ: Tak pracuje cukrownia w trakcie kampanii produkcyjnej

Zbiór buraków na początku kampanii odbywał się przy sprzyjającej pogodzie, więc przebiegał bardzo sprawnie. W późniejszym okresie już tak różowo nie było, bo aura zmieniała się jak w kalejdoskopie.

Początek grudnia przyniósł spadek temperatury, po czym nastąpiło wyraźne ocieplenie, co w niektórych rejonach nieznacznie utrudniło pracę kombajnów i doczyszczarek – dodaje Szymon Smajdor.

Przypomnijmy, jak przebiegała kampania 2022/2023 w Cukrowni Malbork:

  • umowy podpisano z blisko 830 plantatorami;
  • fabryka skupiła prawie 950 tysięcy ton buraków;
  • średni plon z hektara w rejonie kontraktacyjnym wyniósł 72 tony;
  • średnio na dobę fabryka kroiła niecałe 8,5 tys. ton buraków;
  • wyprodukowała rekordowe ponad 130 tysięcy ton cukru;
  • polaryzacja (zawartość cukru w korzeniu) wyniosła 16,5 proc.;
  • kampania trwała 118 dni.

tekst alternatywny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Chińskie "superkrowy" zmienią oblicze rolnictwa?

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie