Największa na Pomorzu przychodnia zostanie wkrótce...

  Największa na Pomorzu przychodnia zostanie wkrótce sprywatyzowana

  Jacek Legawski

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Przychodnia Lekarska, obsługująca ponad 30 tys. pacjentów w kilku miejscowościach powiatu starogardzkiego, zostanie sprywatyzowana. Dotąd funkcjonowała dobrze jako placówka publiczna, której właścicielem jest starogardzki samorząd. Uznano jednak, że przekształcenie umożliwi jej dalszy rozwój i ułatwi rywalizację na konkurencyjnym przecież rynku usług medycznych.
  Podczas najbliższej sesji, 28 stycznia, Rada Miasta ma przyjąć uchwałę, umożliwiającą proces prywatyzacji. Dotychczasowa placówka zostanie postawiona w stan likwidacji, a jej miejsce zajmie spółka utworzona przez pracowników.

  To pomysł m.in. Henryka Wojciechowskiego, zastępcy prezydenta miasta, który w swojej karierze zarządzał przecież gdańskim oddziałem NFZ. Zaznacza, że ta placówka jest największa na Pomorzu.

  - Publiczne przychodnie są przeżytkiem i uznaliśmy, że warto to zmienić - przekonuje Wojciechowski.
  Najważniejsze było przekonanie samych pracowników. Lekarz Maria Orlikowska-Płaczek, dyrektor przychodni, mówi, że rozmowy zakończyły się sukcesem i wszyscy chcą wziąć udział w przekształceniu swojego zakładu pracy. Pacjenci mogą nawet tej zmiany nie zauważyć.

  - Chcemy zachować dotychczasową nazwę - wyjaśnia Maria Orlikowska-Płaczek. - Po prostu na końcu pojawi się dopisek "spółka z o.o".

  Nie ma jeszcze decyzji, ile akcji przypadnie poszczególnym pracownikom. Po podjęciu uchwały przez Radę Miejską pracę rozpocznie specjalny zespół, który przygotuje przekształcenie. Chodzi m.in. o przekazanie spółce majątku i zasad, na jakich to zostanie uczynione.

  Zdaniem pani dyrektor, nowy podmiot w służbie zdrowia powinien rozpocząć działalność pod koniec lata tego roku.

  Publiczna przychodnia zatrudnia 140 osób, większość na umowę o pracę. Pracuje tu 72 lekarzy i 14 pielęgniarek. Przychody placówki w 2008 roku wyniosły 8,6 mln złotych.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo