Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najważniejsze zmiany w nowym roku szkolnym

Agata Cymanowska
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Fot. Polskapresse
Więcej wolnych dni, promocja do następnej klasy w liceum z jedynką na świadectwie i indywidualne podejście nauczycieli do uczniów w pierwszych klasach - to najważniejsze nowości na ten rok szkolny.

Reforma programowa, czyli zmiana dotychczasowego systemu nauczania, stopniowo wprowadzana od ubiegłego roku, objęła już przedszkola, pierwsze klasy szkół podstawowych i pierwsze klasy gimnazjów. Zdaniem autorów zmian ważne jest takie podejście do ucznia, które pozwoli na pogłębianie wiedzy, rozwinie jego talenty i umiejętności praktyczne.

Zgodnie z tą ideą, w szkołach podstawowych w 9 województwach (kujawsko-pomorskim, lubelskim, lubuskim, dolnośląskim, opolskim, podkarpackim, podlaskim, świętokrzyskim i wielkopolskim) dodatkowo rozpoczyna się wdrażanie dużego projektu "Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania uczniów klas I-III", realizowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego. Kolejne województwa dołączą do programu w przyszłym roku.

- W projekcie samorządy wojewódzkie otrzymają 624 mln zł (do 2013 r. - dop. red.) na przygotowanie szkół m.in. do przyjęcia sześciolatków - mówi Grzegorz Żurawski, rzecznik Ministerstwa Edukacji Narodowej. Środki (każda szkoła otrzyma minimum 30 tys. zł) przeznaczone będą na doposażenie szkół i na organizację dodatkowych zajęć, np. logopedycznych czy psychoedukacyjnych.

Poważna zmiana czeka uczniów, którzy rozpoczynają w tym roku drugą klasę gimnazjum. Muszą się już przygotować do egzaminu, który będą zdawać na zakończenie trzeciej klasy. Jego forma nie będzie taka jak dotychczas.

- Zdający będzie musiał opracować w zespole i zaprezentować tzw. projekt edukacyjny - tłumaczy rzecznik MEN. - Nie będzie on oceniany, ale jego zaliczenie jest warunkiem ukończenia gimnazjum.
Pomysł budzi kontrowersje - nauczyciele obawiają się, że taki plan może zachęcić uczniów do posługiwania się np. wyszukanymi w internecie gotowcami.

Od 2012 r. na koniec gimnazjum zamiast trzech egzaminów będzie w sumie pięć przez trzy dni. Pierwszego dnia egzamin z języka polskiego, historii z WOS, drugiego z matematyki i przyrody, w ostatnim z języka obcego. W sumie będzie 5 ocen.

Gimnazjalistów, którzy w tym roku szkolnym kończą swój etap edukacji, na egzaminie obowiązuje jeszcze tylko część humanistyczna i matematyczno-przyrodnicza. Także za rok egzamin z języka obcego zdawać będzie można na poziomie podstawowym lub rozszerzonym. Teraz uczniowie nie mają wyboru.

Z początkiem roku szkolnego 2010/2011 szkoły zaczynają się przygotowywać do kształcenia uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi - wybitnie uzdolnionych, tych, którzy wrócili z zagranicy, niepełnosprawnych czy uczniów z problemami i dysfunkcjami.

- Zmiany wejdą w życie dopiero za rok, ale już teraz ruszamy ze szkoleniami dla 35 tys. nauczycieli w całym kraju - tłumaczy rzecznik MEN. - Nauczyciele nie zawsze wiedzą, jak pracować, np. z uczniami z dysleksją, a zwykle wystarczy wprowadzić nieco inne metody nauczania, by uzyskać efekty.
W tym roku, oprócz uczniów podstawówek i gimnazjów, także starsi uczniowie będą mogli uzyskać promocję do następnej klasy, mając ocenę niedostateczną. Jednak tylko w wyjątkowych sytuacjach.
Ministerstwo Edukacji przyznało dodatkowe dni wolne od nauki.

Decyzję o tym, kiedy nie będzie zajęć, podejmie dyrektor szkoły. Liczba dni, które można zaplanować jako wolne, jest oczywiście różna w różnych typach szkół (jest ich od 6 do 10). Pomysł ma przede wszystkim ułatwić szkołom przeprowadzenie egzaminów zewnętrznych. W ich trakcie uczniowie nie będą musieli szukać sal, gdzie mogłyby odbywać się lekcje.

Dodatkowe dni pozwolą też szkole ustanowić wolne w święta religijne, które nie są ustawowo wolne od pracy - to z kolei umożliwi uczniom innych niż katolickie wyznań obchodzenie ważnych dla nich uroczystości zgodnie ze swoją wiarą. MEN sugeruje także, że wolne dni mogą przypadać na 2 maja albo na dzień po Bożym Ciele, gdy i tak w szkołach jest nieobecna duża część uczniów.

Na koniec wiadomość, która uczniom raczej się nie spodoba - MEN skróci wakacje! Rok szkolny będzie się kończył w ostatni piątek czerwca, a nie jak dotychczas, w okolicach 24 czerwca. Ale to dopiero w następnym roku szkolnym.

W podstawówce
W szkołach w dziewięciu województwach rozpoczyna się projekt, dzięki któremu nauczyciele będą prowadzić specjalne zajęcia pozalekcyjne dla najmłodszych

W gimnazjach
Uczniowie drugich klas gimnazjów będą musieli już teraz przygotowywać się do egzaminu w trzeciej klasie. Jego forma będzie inna niż dotychczas

W liceach
Od tego roku możliwa jest promocja do następnej klasy z oceną niedostateczną także w szkołach ponadgimnazjalnych, ale tylko w wyjątkowych sytuacjach

Dni wolne
Zaczynający się jutro rok szkolny będzie krótszy od poprzedniego nawet o 10 dni - Ministerstwo Edukacji przyznało uczniom tzw. dni wolne od nauki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Najważniejsze zmiany w nowym roku szkolnym - Gazeta Wrocławska

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki