Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najlepsze dania z gęsi! Faszerowana, z jabłkami, pierogi, pasztet i smalec [PRZEPISY]

Redakcja
Gęś dostarcza białka, kwasy omega 6, jest źródłem witamin i składników mineralnych: niacyny, wit . B6, ryboflawiny, kwasu pantotenowego, żelaza, cynku, miedzi, selenu. Już 11 listopada święto gęsiny. Sprawdź najlepsze przepisy! Pierś z gęsi w czerwonym winie SKŁADNIKI: duża pierś z gęsi 3/4 szklanki czerwonego wina 3 wyciśnięte ząbki czosnku zioła prowansalskie sól pieprz olej Przygotowanie:

Pierś z gęsi umyj i osusz. Natrzyj pierś przyprawami (ilość według uznania) i czosnkiem. Wstaw do lodówki, najlepiej na całą noc.

Mięso przesmaż na patelni, aż będzie lekko złotawe.

Zalej je czerwonym winem i duś jeszcze przez 15 minut.

Najlepiej podawać z pieczonymi ziemniakami.

 

Czytaj też: Wielkie imprezy dla amatorów gęsiny na Pomorzu

 

Gęś faszerowana

SKŁADNIKI:  

gęś

3 ząbki czosnku

3 łyżki majeranku

0,5 szklanki bulionu

30 dag cielęciny

łyżka masła

20 dag wątróbki

sucha bułka

szklanka mleka

cebula

2 jajka

sól, pieprz

Przygotowanie:  

Oczyszczoną gęś umyj. Usuń nadmiar tłuszczu (nie wyrzucaj go, przyda się do nadzienia). Gęś włóż do sporego naczynia i zalej zimną wodą. Posól i odstaw do lodówki na 3 godziny.

Czosnek posiekaj, a następnie utrzyj razem z solą i łyżką majeranku. Po upływie wyznaczonego czasu wyjmij gęś z wody. Osusz ją i nasmaruj przygotowanym czosnkiem z przyprawami. Odstaw ponownie na 3-4 godziny.

Suchą bułkę zamocz w mleku, następnie odciśnij. Przepuść ją przez maszynkę, podobnie jak cebulę, wątróbkę, cielęcinę i tłuszcz z gęsi. Przypraw farsz solą, pieprzem i 2 łyżkami majeranku. Dodaj żółtka, wyrób masę o jednolitej konsystencji. Ubij białka i powstałą pianę wymieszaj z nadzieniem. Po upływie wyznaczonego czasu gęś nafaszeruj przygotowanym nadzieniem. Zaszyj ją.

Brytfannę wysmaruj masłem. Włóż do niej gęś i polej bulionem. Piecz gęś przez około 4 godziny w temperaturze 200-220 stopni, co jakiś czas polewając ją sosem powstałym przy pieczeniu.

Gęś najlepiej podawać z pieczonymi ziemniakami i żurawiną. Do mięsa tego rodzaju pasuje również np. sos grzybowy.

za www.polki.pl

 

 

Pieczone gęsie udka**z rozmarynem**

SKŁADNIKI:  

2 gęsie udka

1 szklanka cydru lub białego wina

1 łyżka oliwy

1 łyżka miodu

1 łyżeczka cynamonu

1 łyżeczka papryki (ostrej + słodkiej)

2 gałązki rozmarynu (lub 1/2 łyżki suszonego)

Przygotowanie:  

Udka umyć, osuszyć, doprawić solą (ok. 1 łyżeczka) i świeżo zmielonym pieprzem. W garnku zagotować składniki marynaty: cydr lub wino, oliwę, miód z dodatkiem cynamonu, papryki i rozmarynu. Marynatę ostudzić i wymieszać z udkami. Zostawić na noc w lodówce (np. w woreczkach na mrożonki lub plastikowej misce).

Piekarnik nagrzać do 120 stopni C. Przygotować naczynie żaroodporne z pokrywą, włożyć do niego udka skórką do dołu, dodać też całą marynatę. Przykryć i piec przez 2 godziny, następnie przewrócić na drugą stronę i piec przez kolejne 2 godziny. Pod koniec można dolewać cydru lub wina, gdyby zabrakło płynu w naczyniu. Jeśli skórka nie będzie na koniec zrumieniona, można dopiec udka przez kilka minut bez przykrycia w wyższej temp.

Świetnie smakuje podawane z puree ziemniaczano-dyniowym.

 www.kwestiasmaku.pl

 

 

Gęś z jabłkami

SKŁADNIKI:

gęś owsiana (ok. 3 kg)

20 dag czerstwej bułki

3 cebule

5 dag masła

3 łyżki posiekanej natki pietruszki

2 jajka

100 ml śmietany

6 winnych jabłek

 4 ząbki czosnku

majeranek

estragon

sól

pieprz

Jarzynka:

główka czerwonej kapusty

5 małych jabłek

20 dag żurawiny

cebula

3 łyżki oleju

2 goździki

kawałek kory cynamonu

sok z cytryny

ziele angielskie

sól, pieprz

Przygotowanie:  

Sprawioną gęś umyj, natrzyj majerankiem i czosnkiem roztartym z solą i pieprzem. Chłodź całą noc.

Cebule posiekaj, zeszklij na maśle, wyjmij. Zrumień pokrojoną w kostkę bułkę. Przesyp do miski, dodaj natkę, zalej jajkami ze śmietaną. Jabłka obierz, pokrój, dodaj do grzanek z cebulą. Dopraw ziołami, solą i pieprzem.

Tuszkę napełnij farszem, zaszyj. Skórkę gęsi nakłuj w kilku miejscach. Ułóż w brytfannie, podlej wrzątkiem. Piecz 60 min (180 st.). Odwróć i piecz 2 godz., podlewając sosem.

W garnku zeszklij na oleju posiekaną cebulę, dodaj poszatkowaną kapustę. Podlej wodą, dopraw zielem i pieprzem. Przykryj, duś 30 min. Dodaj żurawinę, pokrojone jabłka, goździki, sok z cytryny i cynamon. Duś 15 min.

Gęś zostaw na 15 min w wyłączonym piecu. Podawaj z jarzynką.

Przepis  z „Pani domu”

Najlepsze dania z gęsi! Faszerowana, z jabłkami, pierogi, pasztet i smalec [PRZEPISY]

 

Pieczone pierogi z gęsiną

SKŁADNIKI:  

Ciasto

1 kg mąki

2 łyżeczki soli

 6 łyżeczek cukru

3,5 kostki masła startych na tarce posiekać z mąką

800 g naturalnego serka homogenizowanego

Farsz

Przyprawiona majerankiem, czosnkiem, solą i pieprzem  gęś

Przygotowanie:

Gęś upiec do miękkości z jabłkiem. Obrać i porwać na drobne kawałki, przyprawić do smaku, jeśli potrzeba. Dodać suszoną żurawinę i upieczone razem z gęsią jabłko, jeśli potrzeba podlać sokiem/tłuszczem z upieczonej gęsi.

Suche składniki ciasta wymieszać,  masło starte na tarce posiekać z mąką. Dodać serek homogenizowany. Wymieszać wszystko szybko na „marmurkowo” i włożyć do lodówki na godzinę.

Lepić pierogi trochę mniejsze od pięści. Przed pieczeniem posmarować rozmąconym jajkiem. Podawać jako samodzielne danie, przystawka lub jako pasztecik np. do barszczu.

 www.gesina.pl

 

Smalec z gęsiego tłuszczu

SKŁADNIKI :

kilogram tłuszczu z gęsi (surowy tłuszcz gotowy dostępny jest w kilogramowych opakowaniach)

 jabłka, najlepiej kwaśne 2 szt

rodzynki 100 g

majeranek, sól, pieprz, cynamon

Przygotowanie:  

Surowy tłuszcz z gęsi najpierw przepuszczamy przez maszynkę, a następnie rozpuszczamy w garnku. Dodajemy rodzynki, obrane i pokrojone w kosteczkę jabłka, doprawiamy majerankiem, cynamonem, solą i pieprzem. Gotowy płynny smalec przelewamy do kamionki i odstawiamy na noc w lodówce. Na drugi dzień jest gotowy.

Serwować koniecznie z chałką.

www.gesina.pl

 

 

Rosół na gęsich szyjach z siekaną gęsią wątróbką

SKŁADNIKI:  

1 kg szyi gęsich

2 marchwie

2 pietruszki

liście z jednego pora

2 gałęzie selera naciowego

 łodygi z jednego pęczka pietruszki

2 cebule

10 ziaren pieprzu

4 ziarna ziela angielskiego

4 listki laurowe

sól do smaku

Przygotowanie:  

Szyje opłukać pod bieżącą wodą, włożyć do garnka razem z obranymi warzywami i przyprawami. Zalać zimną wodą. Zagotować. Gotować na wolnym ogniu 3 godziny, szumując w razie potrzeby. Rosół przecedzić przez sito, marchew i pietruszkę zachować i pokroić po skosie w większe kawałki. W międzyczasie w osobnym garnku, ugotować wątróbki gęsie z dodatkiem pieprzu, liścia laurowego i ziela angielskiego. Wątróbki zalać rosołem w osobnym garnku i gotować na małym ogniu ok. 15 minut. Wątróbki wyjąć, posiekać w kostkę włożyć na talerz, zalać gorącym rosołem.

www.gesina.pl

 

 

Pasztet z gęsiej wątróbki

SKŁADNIKI:  

350 g  gęsich wątróbek

1 cebula

1 łyżeczka przyprawy korzennej

1 łyżka powideł śliwkowych lub 3 suszone śliwki

1/2 jabłka kwaśnego

4 łyżki brandy lub calvadosu lub białego wina

świeżo zmielony pieprz

50 g masła

na wierzch - 30 g masła lub smalcu wytopionego z pieczonej lub gotowanej kaczki lub gęsi (kaczy lub gęsi smalec), świeży tymianek lub rozmaryn

opcjonalnie: kawałeczki suszonych śliwek (2 sztuki)

Przygotowanie:  

Wątróbki zalać mlekiem i odstawić na 1-2 godziny. Odsączyć wątróbkę i dokładnie osuszyć na papierowym ręczniku, pokroić na kilka mniejszych części (każdą wątróbkę na 3 kawałki). Cebulę posiekać w kosteczkę, jabłko pokroić na kawałki. W garnku roztopić 1 łyżkę masła, włożyć cebulę i zeszklić ją. Następnie dodać jabłka, przyprawę korzenną i smażyć przez około 2 minuty, dodać powidła lub pokrojone śliwki i smażyć jeszcze przez minutę.

Wlać brandy lub calvados lub wino i zredukować. Przesunąć składniki na bok, w wolne miejsce włożyć 1 łyżkę masła, zwiększyć ogień i wrzucić wątróbki. Obsmażać przez około 1 minutę (w środku mają być miękkie).

Odstawić z ognia, przełożyć do pojemnika blendera lub melaksera, doprawić solą oraz pieprzem, dodać resztę masła (roztopionego) i wszystko zmiksować na jak najbardziej gładką masę. Wyłożyć ją na sitko i przetrzeć do czystego naczynia (teraz można wmieszać kawałeczki posiekanych suszonych śliwek).

 Nałożyć do słoiczków zostawiając około 1 cm wolnego miejsca od góry (na warstwę tłuszczu) i wstawić do lodówki na kilka godzin. Na wierzch wylać roztopione masło z tymiankiem lub gęsi czy kaczy smalec razem z rozmarynem, schłodzić aż tłuszcz zastygnie.

 

Zobacz też:  Gęś pieczona Magdy Gessler [PRZEPIS]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki