Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najbardziej sfeminizowane samorządy na Pomorzu. Gdzie pracuje najwięcej kobiet? Ranking "Wspólnoty"! [MIASTA POWIATOWE]

AK
Które pomorskie samorządy są najbardziej sfeminizowane? Czasopismo Samorządu Teorytorialnego "Wspólnota" opublikowało zestawienie jednostek samorządu terytorialnego w Polsce, w którym podsumowuje udział kobiet we władzach samorządowych. W których pracuje najwięcej kobiet? W galerii prezentujemy ranking miast powiatowych.

- Liczba samorządów, w których obliczony przez nas współczynnik feminizacji wynosi ponad 50 proc., wzrosła z 276 do 315. Wbrew
temu, czego można by się spodziewać, procentowo najwięcej takich jednostek jest wśród gmin wiejskich. Z kolei liczba samorządów,
w których radach ani zarządach nie pojawiła się żadna kobieta, spadł do 20. Nie ma wśród nich ani jednej gminy miejskiej lub
miejsko-wiejskiej, są zaś 2 powiaty i 18 gmin wiejskich - piszą autorzy zestawienia, Julita Łukomska i Paweł Swianiewicz.

Opublikowane zestawienia rankingowe biorą pod uwagę zarówno skład rad samorządowych, jak i władz wykonawczych. Ponieważ systemy wyborcze są różne na różnych poziomach, trzeba było zastosować odmienne algorytmy końcowego wskaźnika feminizacji.

W przypadku gmin, a także miast na prawach powiatu, wzięto pod uwagę płeć wójta/burmistrza/prezydenta oraz udział kobiet w radzie gminy, a oba czynniki mają tę samą wagę. Przykładowo, jeśli rada składałaby się wyłącznie z mężczyzn, ale wójt był kobietą, to wskaźnik feminizacji dla tej gminy wyniósłby 50 proc. Ale wójt kobieta i połowa kobiet w radzie to wskaźnik na poziomie 75 proc. Zestawienie sporządzono oddzielnie dla gmin wiejskich oraz miejskich (traktowanych łącznie z miejsko-wiejskimi).

Najbardziej sfeminizowane samorządy na Pomorzu. Gdzie pracuj...

W przypadku powiatów algorytm bierze pod uwagę następujące zmienne: płeć starosty – waga 30 proc.; udział kobiet wśród pozostałych członków zarządu – waga 20 proc.; udział kobiet wśród radnych – waga 50 proc.

W przypadku województw autorzy rankingu przeanalizowali: płeć marszałka województwa (30 proc.); udział kobiet wśród pozostałych członków zarządu (20 proc.); płeć przewodniczącego sejmiku (10 proc.); udział kobiet wśród radnych sejmiku (40 proc.).

Najbardziej sfeminizowane samorządy w Polsce. Gdzie pracuje ...

Paweł Swianiewicz jest profesorem nauk ekonomicznych, kierownikiem Katedry Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego; Julita Łukomska jest adiunktem w tym samym Zakładzie.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki