Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nagroda wojewódzka dla prof. Jerzego Tredera

Joanna Kielas
Mój dorobek jest skromny, ale na pewno nie muszę się go wstydzić - mówi Jerzy Treder

Ostatnie dekady przyniosły awans języka kaszubskiego. Oficjalnie została potwierdzona jego odrębność w rodzinie języków zachodniosłowiańskich, zyskał też status języka regionalnego, a tysiące uczniów mogły podjąć naukę "rodnej mowy" w szkołach. Udział w tym sukcesie ma prof. Jerzy Treder, historyk języka polskiego i kaszubskiego, który w swojej pracy naukowej dużo uwagi poświęcił badaniom nad językami słowiańskich mieszkańców Pomorza.

Dziś jest on uznawany za autorytet, nie tylko zresztą naukowy. Potwierdzeniem jest wyróżnienie Za Zasługi dla Województwa Pomorskiego, o którego przyznanie wnioskował marszałek Mieczysław Struk. Jego propozycję radni Sejmiku Województwa Pomorskiego poparli jednogłośnie.

- Wyróżnienie jest wyrazem wielkiego szacunku dla profesora Tredera. Jest to gest w pełni zrozumiały. Chodzi przecież o najwybitniejszego współczesnego badacza języka kaszubskiego, którego owoce pracy zasługują na najwyższe uznanie - ocenia Łukasz Grzędzicki, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Wyróżnienie stawia uczonego w jednym szeregu z takimi postaciami, jak Lech Wałęsa, abp Tadeusz Gocłowski, Marian Kołodziej, bp Jan Bernard Szlaga, Gerard Labuda i Adam Korol, którzy zostali docenieni w podobny sposób.
Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się w siedzibie Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejhe-rowie. Wzięli w niej udział parlametarzyści z marszałkiem Senatu Bogdanem Borusewiczem na czele, przedstawiciele środowiska naukowego, władz samorządowych oraz ZKP.

Sam profesor był bardzo wzruszony, a w swojej mowie bardzo oszczędny. - Mój dorobek jest bardzo skromny, ale na pewno nie muszę się go wstydzić - powiedział prof. Jerzy Treder.

W rzeczywistości dorobek naukowy jest obfity i z pewnością zasługuje na uwagę, poczynając od rozprawy doktorskiej "Toponimia byłego powiatu puckiego", przez pracę habilitacyjną "Ze studiów nad frazeologią kaszubską (na tle porównawczym)", aż po liczne artykuły, recenzje, opracowania. Profesor Treder od lat wspiera rozmaite przedsięwzięcia edytorskie i kulturalne, m.in. pomaga w realizacji cyklu projektów pod nazwą Verba Sacra - Modlitwy Katedry Polskich.

Jako pedagog przyczynił się do wykształcenia wielu studentów oraz doktorów. Wspominają oni, że był wymagającym nauczycielem. - Wiedza o historii języka polskiego i kaszubszczyzny bez wkładu i pracy prof. Tredera byłaby znacznie uboższa - podkreśla Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki