Nagroda Starosta dla uczniów najlepszych i utalentowanych
Wnioskodawcami są dyrektorzy i nauczyciele. Któż lepiej może znać ucznia niż środowisko, w którym się on znajduje? - mówił do zgromadzonych Waldemar Lamkowski.
Uchwała Rady Powiatu wprowadziła cztery kategorie nagród.
- "Najlepszy absolwent" - to już było wcześniej. Jest też „Najlepszy uczeń”, a także „Uczeń z pasją i talentem”, bo - co prawda - nie wszyscy mają najwyższe oceny, ale są prawdziwe talenty w swoich dziedzinach, reprezentują szkołę, a przez to promują powiat, nasze środowisko. Mamy także kategorię „Uczeń na medal” dla szkół specjalnych - wyjaśniał Waldemar Lamkowski.
Najlepsi absolwenci szkół podstawowych odebrali nagrody podczas czerwcowej sesji Rady Powiatu. Natomiast w czwartkowe popołudnie (14 września) nagrodzeni zostali uczniowie w trzech pozostałych kategoriach. W kategorii „Najlepszy uczeń” byli to:
- I Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Malborku: Bartosz Wiśniewski, Agnieszka Milanowska, Cyprian Piróg, Gabriela Gilewska;
- II Liceum Ogólnokształcące w Malborku: Zofia Wiśniewska, Dorian Walentynowicz, Julia Rogowska;
- Technikum nr 3 w Malborku: Weronika Liszewska, Kamil Kot, Weronika Marek;
- IV Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół Technicznych w Malborku: Amelia Dembicka, Kacper Jurczyk, Nazarii Vozniuk;
- Technikum nr 2 w ZST Malbork: Philip Witka, Igor Lipski;
- Branżowa Szkoła I Stopnia w ZST Malbork: Nikola Tomaszewska, Mateusz Riebandt, Samanta Stępkowska.
Artysta, sportsmenka i wynalazca. Uczniowie z pasją i talentem
Nagrodę w kategorii „Uczeń z pasją i talentem” otrzymali: Robert Puczka - absolwent I LO, który dał się poznać jako artystyczna dusza, odnosząc sukcesy w ogólnopolskich konkursach piosenki (ale założył też Grupę Teatralną Zryw składającą się z seniorów, dla której jest reżyserem i scenarzystą); Nadia Walentynowicz – absolwentka II LO, jedna z najbardziej utalentowanych i utytułowanych malborskich pływaczek; Jakub Przybysz – trzecioklasista z Technikum nr 3, zwycięzca ogólnopolskiego konkursu pt. „Do czego można wykorzystać wiatr?”, zorganizowanego przez Politechnikę Gdańską.
Jakub kształci się w zawodzie technika informatyka. Konkurs PG polegał na przygotowaniu filmiku przedstawiającego oryginalny pomysł na pozyskanie energii z wiatru. Uczeń Technikum nr 3 wymyślił „latarnię kominową” - małą elektrownię wykorzystującą ciąg kominowy, a więc ruch powietrza wywołany różnicą ciśnień. „Urządzenie” może być wykorzystane np. do zasilania latarni ulicznych.
Pani od geografii, Ilona Rażewska, podsunęła mi ten konkurs. Myśleliśmy, myśleliśmy i w sumie trochę wspólnymi siłami z rodzicami mieliśmy taki koncept. Były nawet plany zbudowania modelu, który miał dowieść, czy to działa. Ale to jeszcze przed nami. Projekt jest w rozwoju, niedługo z kolegą będziemy brali udział w innym konkursie. Jesteśmy w trakcie projektowania. Zobaczymy, czy to w ogóle ma prawo działać w praktyce - mówi Jakub Przybysz.
CZYTAJ TEŻ: Uczeń z Malborka najlepszy w ogólnopolskim konkursie Politechniki Gdańskiej
Dla młodzieży szkół specjalnych przewidziano nagrodę „Uczeń na medal”. W ten sposób docenieni zostali: Amelia Tomasiewicz ze Szkoły Podstawowej nr 10 Specjalnej i Michał Jurkian z Branżowej Szkoły I Stopnia nr 5 Specjalnej.
- Chciałbym pogratulować wszystkim przyznanych nagród. Gratuluję rodzicom udanych pociech, bo na pewno jesteście dumni. A także gratuluję dyrektorom pomysłu. Życzę dalszych sukcesów, rozwijajcie swoją wiedzę, swoje umiejętności, bo przyszłość należy do tych, którzy są ciekawi świata, szukają tego kaganka wiedzy i chcą w życiu coś osiągnąć. Do tych, którzy rozwijają swoje talenty i pasje, i tych, którzy w miarę możliwości rozwijają swoje zainteresowania - mówił Waldemar Lamkowski.
Każdy z uczniów otrzymał nagrodę w wysokości 1000 zł.
Wsparcie edukacji: Dzieci z Gietrzwałdu otrzymują bezpłatne laptopy
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?