MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na politechnice wszystko przez internet

Anna Dąbrowska
Koniec z kolejkami w dziekanacie i bieganiem po wpisy do indeksów

Skorzystają na tym nie tylko studenci, ale też kandydaci na studia, administracja i pracownicy naukowi Politechniki Gdańskiej oraz zainteresowani podnoszeniem swoich kwalifikacji lub współpracą przedsiębiorcy i mieszkańcy naszego regionu. A to wszystko dzięki informatycznej rewolucji, która czeka gdańską uczelnię w ciągu najbliższych trzech lat.

Będzie to możliwe dzięki otrzymanemu właśnie przez uczelnię dofinansowaniu z UE w wysokości ponad 8,5 mln zł. To 75 proc. całkowitej kwoty potrzebnej do realizacji projektu. Reszta środków będzie pochodzić z funduszy uczelni.

- Dzięki temu projektowi znaczną część prac administracyjnych będzie można prowadzić niezależnie od godzin urzędowania pracowników - tłumaczy Piotr Falc, zastępca kanclerza ds. zasobów informacyjnych na PG. - Łatwiejszy będzie dostęp do informacji na temat prowadzonych procesów badawczych, specjalistycznego sprzętu politechniki oraz możliwości wynajęcia sal konferencyjnych.

Projekt e-Uczelnia to platforma informatyczna podzielona na siedem obszarów. Moduł pierwszy, e-Student, to interaktywny portal, głównie dla studentów, umożliwiający obsługę wszelkich spraw administracyjnych drogą elektroniczną oraz dający natychmiastowe informacje o wynikach nauczania oraz sprawach organizacyjnych.

Z kolei e-Dziekanat ułatwi współpracę pracowników ze studentami, kadrą naukową i innymi jednostkami administracyjnymi. Natomiast moduł e-Nauka będzie zawierał informacje i oferował usługi związane z badaniami i rozwojem na PG. Z kolei e-Współpraca przeznaczona jest dla lokalnych przedsiębiorców. Dzięki modułowi e-Nauczanie studenci i mieszkańcy będą mogli poszerzyć swoją wiedzę. A e-Archiwum będzie cennym źródłem cyfrowych i papierowych kopii prac naukowych i podręczników. Łączność z uczelnią umożliwi moduł e-Kontakt.

Projekt przewiduje również budowę sieci tzw. info-kiosków, które rozmieszczone będą na terenie całego kampusu PG. Ułatwią one studentom pierwszych lat lub gościom odnalezienie się na politechnice. Za pomocą kiosków można będzie skorzystać ze wszystkich usług elektronicznych e-Uczelni.

- Potrzebna jest modernizacja uczelni, żeby odciążyć kadrę od działań administracyjnych, a zająć się kształceniem, rozwojem, badaniami, a także nawiązywaniem współpracy z przedsiębiorstwami i innymi uczelniami - tłumaczy Henryk Krawczyk, rektor politechniki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki