Na plaży będzie można rozpalać ogniska?

  Na plaży będzie można rozpalać ogniska?

  Ewa Andruszkiewicz

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Na plaży będzie można rozpalać ogniska?

  ©123rf

  Obecnie przepisy zakazują rozpalania na plażach ognisk. Zmiany przepisów wyczekują miłośnicy imprez pod chmurką, a także sam minister gospodarki wodnej i żeglugi śródlądowej. Urząd Morski w Gdyni studzi jednak emocje.
  Na plaży będzie można rozpalać ogniska?

  ©123rf

  - Jako „stary harcerz” nie mam nic przeciwko ogniskom na plaży. Wprawdzie są kraje, gdzie jest to całkowicie zakazane, ale w Polsce wcale tak być nie musi. Oczywiście musi się to odbywać w sposób bezpieczny - tymi słowami minister gospodarki wodnej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk rozpalił wśród Pomorzan nadzieję na rychłą zmianę obowiązujących przepisów.

  Dziś nielegalne wzniecenie ogniska na plaży może kosztować nas od 50 do nawet 500 zł.
  Po entuzjastycznej postawie ministra Gróbarczyka podczas zeszłotygodniowego spotkania z rybakami w Ustce, w mediach pojawiły się spekulacje, że już wkrótce kara ta zostanie zniesiona, a na urządzenie paleniska nie będzie potrzebna niczyja zgoda.

  Rozbudzone emocje studzą przedstawiciele Urzędu Morskiego w Gdyni, sprawujący nad plażami właściwą pieczę. Jak tłumaczą, zmienić ma się jedynie zapis przepisów, a same przepisy... już nie. Ci, którzy będą chcieli posiedzieć przy ognisku bez groźby otrzymania mandatu, wciąż będą musieli wystąpić o pozwolenie.

  Czytaj też: Pomorze: Za nielegalny grill lub ognisko można zapłacić karę

  - Nowelizacja ustawy o obszarach morskich weszła w życie w październiku zeszłego roku. Pojawił się w niej następujący zapis: kto rozpala ogniska na plaży, podlega karze. Takie sformułowanie dawało odbiorcom do zrozumienia, że rozpalanie ognisk jest zabronione w ogóle. A to nie prawda. Ognisko można rozpalić, ale po uzyskaniu zgody od dyrektora Urzędu Morskiego - wyjaśnia Roman Kołodziejski, główny inspektor ochrony wybrzeża w gdyńskim Urzędzie Morskim. - O zgodę występowały do tej pory głównie większe organizacje, hotele, stowarzyszenia. Osoby prywatne także mogą się o nią starać. Dzięki temu, co proponuje minister Gróbarczyk, wszystko zostanie uporządkowane.

  Przedstawiciele Urzędu Morskiego nie pozostawiają też żadnych złudzeń w kwestii mandatów. Kary za rozpalenie ogniska bez zgody dyrektora wciąż będą obowiązywać.

  Więcej na temat sprawy przeczytasz w środowym (27.04.2016r.) papierowym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego" albo kupując e-wydanie gazety.


  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ogniska na plaży

  Wbrew pozorom (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  ... to niezły pomysł ! Jesteśmy "za", z powodów racjonalnych. W nieskończoność palić ognisk nie można przeciez, kiedys wreszcie zabraknie "paliwa".

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ogniska na plazy

  gosc (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  t juz jest totalny idiotyzm .Zobaczycie co bedzie sie dzialo z plazami nikt tam nie przyjedzie aby w tym syfie siedziec

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  tradycja!

  Śledź (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Na św. Jana też nie wolno?!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ... a na urządzenie paleniska nie będzie potrzebna niczyja zgoda.

  !! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Właściwie , to zupełnie "nieskodliwe" przyzwolenie ! Prowadzone (aktualnie) badania odsiewowe próbek materiału tworzącego masę plażową, wykazuja (zaistniałą już wcześcniej) obecnść węgla drzewnego...rozwiń całość

  Właściwie , to zupełnie "nieskodliwe" przyzwolenie ! Prowadzone (aktualnie) badania odsiewowe próbek materiału tworzącego masę plażową, wykazuja (zaistniałą już wcześcniej) obecnść węgla drzewnego w wielkości około 6,1 % przesieanej próbki. Całość objetości odsianych zanieczszczeń wynosi około (12,3 - 13,7) % objętości materialu próbnego. Odsiany materiał zawiera znikomą ilość materialu pochodzenia przemysłowego ( głownie niedopałki wyrobów przemysłu tytoniowego), wegiel drzewny (jak wiadomo) swa obecnościa nie zanieczyszcza środowiska naturalnego, ze względu na łatwość scierania może powodować jedynie nieszkodliwe zabrudzenia w wyniku kontaktu z nim. Mozna założyć, że czystość plaż zostanie dostatecznie zabezpieczona jeżeli dostarczone tam pojemniki "na śmieci" pochodzenia przemysłowego będą używane w/g założonego przeznaczenia, i obsługiwane należycie przez śłużby komunalne (w porozumieniu z organami administracji morskiej).zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo