MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na kogo głosować w wyborach parlamentarnych? Sprawdź w narzędziach badania preferencji wyborczych

Oliwia Piotrowska
Oliwia Piotrowska
Wideo
od 16 lat
Choć wybory parlamentarne od miesięcy odmieniane są w mediach przez wszystkie przypadki, a na ulicach roi się od plakatów wyborczych, mało kto ma czas, by dokładnie zapoznać się ze szczegółowym programem poszczególnych komitetów. Na szczęście możemy skorzystać z bezpłatnych, prostych narzędzi, które pokażą, z którą partią najbardziej nam po drodze.

Sejm i Senat wybieramy raz na cztery lata. W niedzielę 13 października Polki i Polacy oddadzą swój głos w wyborach i wybiorą nowy parlament - 460 posłów i posłanek oraz sto osób, które zasiądą w nowym Senacie.

Jak głosujemy?

Każdy kandydat lub kandydatka należy do określonego komitetu wyborczego i na karcie do głosowania znajduje się na liście tego komitetu.

  • W wyborach do Sejmu głosujemy bezpośrednio na wybraną przez siebie osobę, stawiając krzyżyk przy jej nazwisku.
  • Oddany głos zlicza się dla tej osoby, ale także do wyniku komitetu, z którego startuje.

Podział mandatów, a więc liczba posłów i posłanek danej partii czy komitetu, zależy od tego, ile głosów dostaną ich listy. Ze zwycięskich list mandaty otrzymają te osoby, na które oddano najwięcej głosów.

Czy mój głos może się zmarnować?

Nie. Nawet jeśli osoba, przy której postawisz krzyżyk, nie wejdzie do Sejmu, oddany przez Ciebie głos sumuje się do ogólnego wyniku listy, z której startuje. Wbrew obiegowej opinii nie zawsze "jedynki" otrzymują najwięcej głosów.

Na przykład: Twoja kandydatka nie zdobędzie tylu głosów, aby otrzymać mandat, jednak oddany na nią głos będzie kolejnym głosem na to ugrupowanie i zwiększa szansę, że z tej listy zostanie wybrany poseł lub posłanka. Z tego powodu warto głosować na osoby, które się zna i popiera, nawet jeśli nie są "jedynkami", tylko znajdują się na niższym miejscu na liście.

Jak ustalane są wyniki wyborów?

Dany komitet czy partia musi przekroczyć próg wyborczy - czyli osiągnąć minimum 5 procent głosów, zaś komitet koalicyjny, czyli składający się z kilku partii czy podmiotów - minimum 8 procent (warunek ten nie dotyczy komitetów zarejestrowanych przez mniejszości narodowe).

Po policzeniu, które komitety przekroczyły próg wyborczy, następuje podział mandatów metodą d'Hondta. Jest to matematyczna metoda przydziału mandatów polegająca na wyliczeniu ilorazów wyborczych - najprościej mówiąc, liczbę oddanych głosów dzieli się przez kolejne liczby naturalne, wyłaniając w ten sposób ostateczny podział miejsc w Sejmie.

Jak wybieramy senatorów i senatorki?

W wyborach do Senatu głosujemy w jednomandatowych okręgach wyborczych - z każdego okręgu, a jest ich sto, w Senacie zasiądzie osoba, która zdobyła najwięcej głosów.

Ale na kogo głosować? Testy preferencji wyborczych

W internecie dostępne są różnorodne narzędzia, które pomogą Ci zapoznać się z programem ugrupowań oraz kandydatów i kandydatek. Jeśli masz wątpliwości, chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o programach, a przede wszystkim sprawdzić zgodność swoich poglądów z osobami, które startują, skorzystaj dostępnych z testów i badań preferencji wyborczych.

Quiz preferencji wyborczych

- to przygotowany przez naszą redakcję test opierający się na 15 pytaniach o najważniejsze kwestie kampanii wyborczej. Po rozwiązaniu testu otrzymasz informację, do którego komitetu wyborczego jest Ci najbliżej.

Quiz preferencji wyborczych

Test preferencji stowarzyszenia Masz Prawo Wiedzieć to zaawansowane narzędzie, które zawiera znacznie więcej pytań. Można jednak wybrać obszary, które najbardziej Cię interesują - np. edukacja, samorząd czy zdrowie. Wynik wskaże nie tylko, jakie ugrupowanie najlepiej Cię reprezentuje, ale pokaże także konkretne nazwiska kandydatów i kandydatek i ich zgodność z Twoimi odpowiedziami.

Latarnik Wyborczy to narzędzie składające się z 20 pytań; po rozwiązaniu pokazuje eis procentowa zgodność z poszczególnymi komitetami. Można także przeanalizować test pytanie po pytaniu, by poznać podobieństwa i różnice w określonych sprawach.

Możesz także zapoznać się z najważniejszymi postulatami poszczególnych komitetów:

Na kogo głosować?

Czy już wiesz, na kogo oddasz głos w nadchodzących wyborach?

  1. 70.57%
  2. 22.32%
  3. 4.25%
  4. 2.86%

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki