Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na kartuskim deptaku stanęła... koza. To nowa atrakcja miasta i upamiętnienie zjazdu Kaszubów

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
Metalowe zwierzę będzie też grało piosenki.
Metalowe zwierzę będzie też grało piosenki. UM Kartuzy
Na deptaku przy kartuskim Rynku pojawiła się rzeźba kozy. Nawiązuje ona do słynnego utworu „Tata i kòza”, silnie związanego z samą stolicą Kaszub. Ma być nową atrakcją miasta, będzie też grała piosenki.

Nowa atrakcja pojawiła się w ostatni dzień stycznia w Kartuzach - rzeźba kozy. Niecodzienny pomnik powstał z prywatnej inicjatywy jednego z kartuskich przedsiębiorców. Sfinansowali go Wiesława i Jacek Markowski wraz z córkami. Utworzona została na pamiątkę XXIV Światowego Zjazdu Kaszubów, jaki miał tu miejsce w lipcu 2023 r.

Silnie związana z miastem

Figura kozy nawiązuje do znanej i popularnej kaszubskiej piosenki „Tata i kòza”. To utwór dość bliski stolicy Kaszub, choćby za sprawą Franciszka Kwidzińskiego, kierownika Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca Kaszuby, który dopisał zwrotki piosenki, pierwotnie stworzonej przez Jana Trepczyka.

- Jak pisze Tomasz Fopke, pierwszą zwrotkę i refren napisał Jan Trepczyk z Prokowa, dziadek Franciszka Kwidzińskiego - tłumaczy Urząd Miejski w Kartuzach, aczkolwiek na tym nie kończy się związek utworu ze stolicą Kaszub. - Piosenkę rozpropagował też Aleksander Tomaczkowski, któremu często przypisuje się autorstwo. Był on znanym kaszubskim folklorystą i mieszkańcem Kartuz, kierownikiem żukowskiego zespołu Bazuny, ale również instruktorem muzycznym w RZPiT Kaszuby.

Aby jak najlepiej połączyć nową rzeźbę ze wspomniana piosenką, obok figury zamontowano urządzenie, które będzie wygrywało tę i kilka innych znanych, kaszubskich melodii.

- W ten sposób będzie promować naszą kaszubską kulturę, z której jesteśmy dumni - dodają pracownicy kartuskiego urzędu. - Warto zaznaczyć też, że koza w tradycji i kulturze jest symbolem witalności i płodności, więc dla osób odwiedzających miasto spotkanie z nią będzie dobrą wróżbą na przyszłość.

Koza stanęła na deptaku, prowadzącym z Rynku w stronę ul. gen. Hallera.

Jednak inny autor? - aktualizacja 1.02.2024

Koza szybko stała się przedmiotem wielu dyskusji, głównie pozytywnych. Sam Urząd Miejski jednak postanowił uściślić pewne informacje po zgłoszeniu mieszkańców:

- Zgłosiła się do nas rodzina p. Aleksandra Tomaczkowskiego, folklorysty kaszubskiego i pieśniarza, która posiada dokumentację, dowodzącą tego, że to on jest autorem drugiej i trzeciej zwrotki piosenki. Z informacji, które pod naszym pierwszym postem zamieścił kaszubski badacz Tomasz Fopke, wynikało, że autorem pierwszej zwrotki jest Jan Trepczyk z Prokowa, dziadek Franciszka Kwidzińskiego, kierownika RZPiT Kaszuby, a kolejnych właśnie on. Wszyscy byli mieszkańcami gminy Kartuzy, co nas ogromnie cieszy. Z pewnością temat piosenki zgłębimy. Dzięki temu kartuska koza, stanie się przyczynkiem do zbadania wiedzy na temat tak znanej i lubianej piosenki - czytamy we wpisie urzędu na Facebooku.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki