Na horyzoncie darmowe leki dla kobiet w ciąży

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
Coraz bliżej wprowadzenia bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży. Latem odbyły się konsultacje społeczne w tej sprawie, a projekt ustawy zostanie prawdopodobnie przyjęty jeszcze w tym roku.

Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski poinformował o kontynuacji prac nad projektem ustawy o zmianie świadczeń opieki zdrowotnej, która zakłada wprowadzenie darmowych leków dla kobiet w ciąży. Zgodnie z zapowiedziami, projekt, który jest również nazywany programem “ciąża plus”, miałby zostać przyjęty jeszcze w grudniu.

- Jest to bardzo pozytywny sygnał dla kobiet, ponieważ choroby, w tym cukrzyca, są po pierwsze dużym wyzwaniem w trakcie ciąży, a także wiążą się ze znacznymi wydatkami. Taki ruch jest istotny, również z punktu widzenia zdrowia dziecka - powiedziała Ewa Matusiak, prezes zarządu fundacji Zdrowie i Edukacja Ad Meritum. - Jednocześnie apelujemy o poszerzenie bezpłatnych świadczeń o system do monitorowania glikemii, co znacznie poprawiłoby sytuację pacjentek.

Czytaj także

Na razie nie poznaliśmy jeszcze ostatecznej listy leków, ale całkowitej refundacji mają podlegać preparaty powszechnie stosowane przez kobiety spodziewające się dziecka. W przypadku, kiedy MZpo pół roku otrzyma informacje, że przekroczono 60%kosztów zaplanowanych na refundację, to resort będzie mógł wprowadzić ograniczenia listy w kolejnym półroczu.

- Projekt zakłada ustalenie listy leków najczęściej stosowanych przez kobiety w ciąży, których nabycie byłoby finansowane w całości ze środków publicznych. Lista leków tworzona będzie w oparciu o bezpieczeństwo osób, które docelowo miałyby być beneficjentami programu. Uprawnienie będzie obejmować leki o kategorii dostępności „Rp” (na receptę), których stosowanie przez kobiety będące w ciąży jest konieczne do zaspokojenia potrzeb zdrowotnych wynikających z faktu pozostawania w ciąży - czytamy w opisie projektu ustawy, nad którą pracuje ministerstwo zdrowia.

Czytaj także

Kobiety będą miały możliwość skorzystania z darmowych leków klasyfikowanych na receptach kategorią “C”, od momentu poczęcia do porodu. Medykamenty z listy będą mogli z kolei wystawiać lekarze - ginekolodzy, którzy posiadają kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, a także lekarze podstawowej opieki zdrowotnej. Ministerstwo nie wyklucza także przypisywania leków przez innych specjalistów - diabetologów i hipertensjologów.

Docelowo z programu będzie mogło skorzystać nawet 380 tys. kobiet.

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Flesz - Polacy żyją krócej. Co nas zabija?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie