Na Chełmie będzie ulica Ireny Sendlerowej

  Na Chełmie będzie ulica Ireny Sendlerowej

  Paweł Rydzyński

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Na najbliższym posiedzeniu Rady Miasta Gdańska, które zaplanowane jest na 30 października, odbędzie się głosowanie nad uchwałą o nadaniu jednej z ulic na Chełmie (równoległej do ul. Ofiar Grudnia 70) imienia Ireny Sendlerowej.
  - Z tego co wiem, Gdańsk będzie pierwszym miastem, które w ten sposób uhonoruje panią Irenę - mówi Adam Nieroda, szef gdańskiego koła Stowarzyszenia Młodzi Demokraci.

  Inicjatywa SMD nadania nazwy ulicy zyskała aprobatę prezydenta Pawła Adamowicza i Żydowskiej Gminy Wyznaniowej w Gdańsku. Poparła go też Komisja Kultury Rady Miasta.

  Irena Sendlerowa była w czasie II wojny światowej działaczką Rady Pomocy Żydom "Żegota", była w niej szefem wydziału dziecięcego.
  Dzięki niej udało się uratować z warszawskiego getta ok. 2,5 tys. dzieci. Przez instytut Yad Vashem została w 1965 roku uhonorowana orderem Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata, a prezydent Aleksander Kwaśniewski nadał jej w 2003 roku Order Orła Białego. W 2007 r. została uhonorowana Orderem Uśmiechu.

  Była najstarszą osobą, która ten order otrzymała.
  - Przykład Jej życia jest świadectwem człowieczeństwa w nieludzkich czasach oraz niezwykłego heroizmu, odwagi i siły charakteru - czytamy w uzasadnieniu do uchwały.

  - To fantastyczna inicjatywa. Wpisuje się ona w kanon upamiętniania przez nasze miasto ważnych osobistości. Dość przypomnieć, że w Gdańsku znajdują się już ulice m.in. Aliny Pienkowskiej czy Jacka Kaczmarskiego - powiedział nam Paweł Adamowicz.

  Irena Sendlerowa zmarła w maju br., w wieku 98 lat

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo