Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzyczna podróż z Elbląską Orkiestrą Kameralną!

red
Już 17 lipca br. rusza I edycja Festiwalu „Muzyka polska na Żuławach”. Festiwal to 6 koncertów Elbląskiej Orkiestry Kameralnej pod batutą Maestro Marka Mosia, z udziałem genialnego skrzypka Janusza Wawrowskiego w kościołach na terenie Żuław.

Czegoś takiego do tej pory nie było – Festiwal będzie niecodzienną okazją, by usłyszeć piękne, polskie melodie ludowe, ekspresyjne i niezwykle energetyczne. Będą to utwory mistrzów kompozycji, jak np.: Chopina, Wieniawskiego, Paderewskiego, Karłowicza czy Kilara inspirowane polską tradycją i rodzimym folklorem: polonezy, oberki, kujawiaki i mazurki, wszystkie najwyższej próby. To w nich odzwierciedla się niezwykła polska wrażliwość i emocje. Elbląska Orkiestra Kameralna zaprasza wszystkich w muzyczną podróż, podczas której zaprezentuje skarby polskiej kultury. Wstęp na wszystkie festiwalowe koncert jest bezpłatny!

Pasłęk

17 lipca 2014, Pasłęk, Kościół p.w. Św. Bartłomieja, ul. Pl. Św. Wojciecha 1, godz. 19:00. Przed koncertem głównym o godzinie 16:00 odbędzie się otwarta próba generalna adresowana dla dzieci i młodzieży.

Tam odbędzie się pierwszy festiwalowy koncert. Kościół zbudowano w stylu gotyckim około 1350r. Ołtarz główny pochodzi z 1687r. Jego środkowa nasada przedstawia ukrzyżowanie Chrystusa na tle XVII-wiecznej panoramy Pasłęka. Istotnym elementem są zabytkowe organy kościoła z drugiej połowy XVIII w. wykonane przez organomistrza gdańskiego – Hidenbrandta.

Dzierzgoń
18 lipca 2014, Dzierzgoń, Kościół p.w. Trójcy Przenajświętszej, ul. Mickiewicza 1, godz. 19:00. Przed koncertem głównym o godzinie 15:00 odbędzie się otwarta próba generalna adresowana dla dzieci i młodzieży. Budowla wzniesiona w początkach XIV wieku, w stylu gotyckim. Bogate i cenne wyposażenie, pochodzi głównie z okresu po pożarze w 1730 roku. Stanowią je m.in. konstrukcja architektoniczna, cenna snycerska oraz przedstawienia malarskie.

Krzyżanowo/Stare Pole
19 lipca 2014, Kościół p.w. Św. Barbary, Krzyżanowo 13, Stare Pole, godz. 19:00. Przed koncertem głównym o godzinie 15:00 odbędzie się otwarta próba generalna adresowana dla dzieci i młodzieży. Jest najważniejszym zabytkiem Krzyżanowa. Ta gotycka budowla z XIV wieku, usytuowana jest w dawnym centrum wsi. Wyposażenie wnętrza jest przeważnie barokowe, ale zachowało się również duże gotyckie malowidło ścienne ze sceną Ukrzyżowania z XIV w. Wokół kościoła znajduje się niewielki cmentarz, a całość otacza średniowieczny kamienno-ceglany mur. Aktualna drewniana dzwonnica pochodzi z połowy XIX wieku.

Nowy Dwór Gdański
20 lipca 2014, Kościół p.w. Przemienienia Pańskiego, ul. M. Drzymały 3, godz. 19:00. Przed koncertem głównym o godzinie 15:00 odbędzie się otwarta próba generalna adresowana dla dzieci i młodzieży. Kościół w Nowym Dworze Gdańskim został wybudowany w stylu neogotyckim, w latach 1848-1850. Posiada murowaną, 26-metrową wieżę oraz ambonę z XVIII wieku. We wnętrzu obejrzeć można ołtarz główny na którym znajduje się obraz Przemienienia Pańskiego z 1872 roku. Całość utrzymana jest w jednorodnej stylistyce.

Pruszcz Gdański
21 lipca 2014, Kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego, ul. Wojska Polskiego 37, godz. 19:00. Przed koncertem głównym o godzinie 15:00 odbędzie się otwarta próba generalna adresowana dla dzieci i młodzieży. Cały zespół zabytków składa się z gotyckiego kościoła, pastorówki oraz kaplicy przedpogrzebowej z murem kościelnym. Świątynię wzniesiono w XIV wieku. Budynek wielokrotnie ucierpiał podczas walk i pożarów. Zachowało się wyposażenie kościoła z bogatym, rzeźbionym z drewna wyposażeniem, m.in. renesansową amboną z 1578 roku, galerią i barokowym prospektem organowym.

Jantar gm. Stegna
22 lipca 2014, Kościół p.w. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, ul. Gdańska 26a, godz. 19:00. Przed koncertem głównym o godzinie 15:00 odbędzie się otwarta próba generalna adresowana dla dzieci i młodzieży. Historia parafii w Jantarze rozpoczęła się 30 lat temu. Nowoczesny kościół należy do najmłodszych w powiecie nowodworskim. Jest jednak wyjątkowy. Świątynia w Jantarze, jako jedyna w naszym regionie, podzielona jest na dwie części - górną i dolną. Wnętrze kościoła w Jantarze udekorowane jest w nowoczesnym stylu.

Czekamy na Twój sygnał!

Wyślij do nas informację, film, zdjęcia z wypadku, którego jesteś świadkiem!


t: 502-499-006 e:[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki