Jacek Sroka
Piłkarze Kostaryki po raz pierwszy w historii awansowali do ćwierćfinału mistrzostw świata. W 1/8 finału mundialu Kostarykanie po rzutach karnych pokonali Grecję 5:3. W normalnym czasie gry i dogrywce mecz zakończył się remisem 1:1. Spotkanie nie stało na najwyższym poziomie, ale zwłaszcza w końcówce dostarczyło widzom sporo emocji. W ćwierćfinale rywalem Kostaryki będzie w sobotę Holandia.

Prowadzenie dla Kostaryki zdobył po przerwie Bryan Ruiz technicznym strzałem z 16 m. Losy meczu odmieniła jednak czerwona kartka dla Oscara Duarte. Piłkarz z Kostaryki w 66 minucie za niepotrzebny faul wyleciał z boiska i od tej pory jego drużyna ograniczała się wyłącznie do obrony. Do utrzymania prowadzenia zabrakło jej niewiele, bowiem Grecy wyrównali już w doliczonym czasie gry. Na listę strzelców wpisał się Sokratis Papastathopoulos. Obrońca Borussii Dortmund dobił z bliska strzał Manolasa.

W dogrywce Grecy atakowali, ale nie potrafili po raz drugi pokonać bramkarza Kostaryki, mimo że jego koledzy z pola dosłownie słaniali się na nogach. Kostarykanie ograniczali się do obrony i zwycięzcę meczu wyłoniły dopiero rzuty karne. Pierwsze siedem jedenastek obie drużyny wykonywały bezbłędnie. Pomylił się dopiero Gekas, którego strzał obronił bramkarz Navas. Awans Kostaryki przypieczętował Umano wykorzystując piątego karnego dla swojej drużyny.

Kostaryka - Grecja 1:1 (0:0) karne 5:3

Bramki: 1:0 Bryan Ruiz (52), 1:1 Sokratis Papastathopoulos (90+1).

Sędziował: Benjamin Williams (Australia).
Widzów 41 242.
Żółte kartki Oscar Duarte, Oscar Esteban Granados, Bryan Ruiz, Keylor Navas, Yeltsin Tejeda (Kostaryka)- Andreas Samaris, Kostas Manolas Grecja).
Czerwona kartka za drugą żółtą Oscar Duarte (Kostaryka 66-faul).

*Matura 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI + PRZECIEKI
*Elementarz: Bezpłatny podręcznik POBIERZ PDF
*Weź udział w quizach Dziennika Zachodniego. SPRAWDŹ SWOJĄ WIEDZĘ
*Prawo jazdy kat. A. Egzamin na motocykl [PORADNIK WIDEO, ZDJĘCIA PLACU]

Materiał oryginalny: Mundial 2014: Kostaryka - Grecja 5:3 po karnych [RELACJA, ZDJĘCIA]. Historyczny sukces Kostaryki - Dziennik Zachodni