OPRAC.:
Mateusz Pietras
Nieudany start Katarzyny Wasick
Nieudany start Katarzyny Wasick PAWEL RELIKOWSKI/POLSKA PRESS
W siódmym dniu pływackich mistrzostw świata w Fukuoce padły dwa rekordy świata oraz jeden najlepszy wynik w historii pływania z udziałem żabkarki Dominiki Sztandery. W półfinale niespodziewanie z MŚ pożegnała się kraulistka Katarzyna Wasick, która w sowjej koronnej konkurencji na dystansie 50 m st. dowolnym ustanowiła 12 czas półfinałów. Rekord świata ustanowiła rywalka Polki Sarah Sjoestroem - 23.611. Drugi najlepszy wynik na świecie pobiła sztafeta mieszana 4x100 m st. dowolnym - 3.18,83.

Niespodziewane odpadnięcie wicemistrzyni świata

W szóstym dniu pływackich mistrzostw świata w Fukuoce na kibiców tradycyjnie pięć finałów. Jednak dla polskiego sympatyka tejże dyscypliny sportu najważniejsze były półfinałowe starty trzech Biało-Czerwonych: Dominki Sztandery, wicemistrzyni świata Katarzyny Wasick i ubiegłorocznego brązowego medalisty Ksawerego Masiuka. W finale popłynęła Laura Bernat.

Największe oczekiwania wiązane były z występem Wasick, która broniła srebrnego medalu z Budapesztu na dystansie 50 m stylem dowolnym. Niestety Polka popłynęła poniżej swoich możliwości i nie zakwalifikowała się do sobotniego finału. Polka zakończyła występ z 12. czasem (finał ośmioosobowy).

Obrończyni tytułu Szwedka Sarah Sjoestroem na tym samym dystansie wynikiem 23,61 poprawiła własny rekord świata, a Litwinka Ruta Meilutyte na 50 m st. klasycznym czasem 29,30 wyrównała rekord globu podczas sobotnich półfinałów pływackich mistrzostw świata w Fukuoce. tego samego dnia rekordzistka świata zdobyła złoto na 50 m st. motylkowym.

Przyzwoite występy w st. klasycznym i grzbietowym

W rywalizacji żabkarek wystąpiła Dominika Sztandera, która zanotowała 30,59 i o 0.08 s poprawiła własny rekord kraju. Polka jednak zajęła 14. miejsce i nie awansowała do finału.

Natomiast grzbiecista Masiuk z czwartym czasem 24,47 awansował do niedzielnego finału na 50 m. Drugi z Polaków Kacper Stokowski (24,99) zajął 11. miejsce i odpadł z rywalizacji.

Masiuk w zeszłorocznych mistrzostwach świata w Budapeszcie na najkrótszym z dystansów grzbiecistów wywalczył brązowy medal.
Na tych MŚ płynął również na dystansie dwukrotnie dłuższym, w którym zajął 6 miejsce.

Finał z udziałem Polaka zaplanowano na niedzielę o g. 13.02.

W sobotnim finale Luara Bernat zajęła 7. miejsce na dystansie 200 m st. grzbietowym.

Australijski rekord świata

Ozdobą sobotnich finałów pływackich mistrzostw świata w Fukuoce był rekord globu ustanowiony przez australijską sztafetę mieszaną 4x100 m st. dowolnym (3.18,83). Pływacy z antypodów startowali w składzie: Jack Cartwright, Kyle Chalmers, Shayna Jack i Mollie O'Callaghan.

Mistrzostwa zakończą się w niedzielę. (PAP)