Krzysztof Kowalski
PAP/EPA
MŚ 2022. Holandia wygrała z Katarem 2:0, Senegal z Ekwadorem 2:1, Anglia z Walią 3:0, a USA z Iranem 1:0 we wtorkowych meczach mistrzostw świata. Zwycięskie drużyny wywalczyły awans. Oto pierwsze pary 1/8 finału.

Już po dwóch seriach spotkań prawo gry w fazie pucharowej zapewniły sobie broniąca tytułu Francja, a także Brazylia i Portugalia.

Grupa A: Holandia i Senegal meldują się w 1/8 finału

We wtorek zakończyła się rywalizacja w grupach A i B. W pierwszej z nich Holendrzy przypieczętowali awans wygraną z Katarem, odnosząc zwycięstwo minimalnym nakładem sił, unikając kartek i kontuzji. Wyłamał się jedynie Nathan Ake, który po uderzeniu rywala łokciem podczas walki o górną piłkę zobaczył żółty kartonik.

Bramki dla Holendrów zdobyli Cody Gakpo w 26. minucie i tuż po przerwie Frenkie de Jong. Gakpo trafił do siatki w każdym z trzech meczów fazy grupowej i jest w czołówce strzelców mundialu. Katarczycy pożegnali się z mundialem z trzema porażkami na koncie.

Ciekawsze było drugie spotkanie. Ekwadorczykom do awansu wystarczył remis, ale Senegal okazał się lepszy i po raz drugi w historii wystąpi w fazie pucharowej. W 2002 roku dotarł do ćwierćfinału. W końcówce pierwszej połowy bramkę dla Senegalu z rzutu karnego zdobył Ismaila Sarr. W 68. minucie wyrównał Moises Caicedo, ale radość Ekwadorczyków trwała tylko dwie minuty, a gola na wagę awansu strzelił Kalidou Koulibaly.

Grupa B: Anglia i USA awansowały bez porażki

W grupie B Anglia zapewniła sobie pierwsze miejsce, pewnie wygrywając z Walią. W drugiej połowie dwie bramki zdobył Marcus Rashford, a jedną Phil Foden.

W rozgrywanym równolegle meczu Stany Zjednoczone wygrały z Iranem 1:0. W tym drugim kraju od września trwają protesty społeczne i zachowanie reprezentacji w Katarze jest pilnie obserwowane nie tylko ze względów sportowych. Światowe agencje odnotowały, że piłkarze Iranu - podobnie jak przed wygranym starciem z Walią - zaśpiewali hymn państwowy w odróżnieniu od milczącej postawy przed przegranym meczem z Anglią. Jedynego gola w 38. minucie gola strzelił pomocnik Chelsea Londyn Christian Pulisic, posyłając piłkę do siatki już z pola bramkowego, ale okupił to bolesnym zderzeniem z bramkarzem Alirezą Beiranvandem.

W doliczonym czasie pierwszej połowy do siatki trafił też Timothy Weah, jednak sędzia zasugerował się podniesioną chorągiewką arbitra liniowego, sygnalizującego pozycję spaloną, choć powtórka telewizyjna tego nie potwierdziła. W drugiej połowie trwała twarda walka, ale Irańczykom nie udało się doprowadzić do remisu, co dałoby im miejsce w 1/8 finału.