Możemy stracić miliony

  Możemy stracić miliony

  Paweł Rydzyński

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Czy ktoś wyobraża sobie sytuację, że za cztery lata, kiedy odbywać się będą mistrzostwa Euro 2012, z centrum Gdańska do lotniska w Rębiechowie wciąż jedzie się zakorkowaną do granic obłędu ul. Słowackiego, bo ani nie powstała Kolej Metropolitalna, ani nowa "pół-autostrada", czyli Nowa Słowackiego?
  Nie ma obiecywanych nowych tramwajów i pociągów, nie powstał system sterowania ruchem Tristar, linia SKM nie została przedłużona do Gdańska Śródmieścia. Że żadne (!) - poza Baltic Areną - wielkie inwestycje, które miały powstać w Gdańsku przed Euro 2012, nie powstały?
  To scenariusz bardzo skrajny, ale nie można go wykluczyć. Problem dotyczy wszystkich inwestycji współfinansowanych przez Unię Europejską. Punktem zapalnym jest sprawa błaha, ale Unia jej nie odpuści.


  Chodzi o tryb wydawania decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych, które są niezbędne do uzyskania pozwoleń na budowę.
  - Istnieje pod tym względem różnica pomiędzy prawem polskim i unijnym. Gdybyśmy wydawali pozwolenia na budowę zgodnie z polskim prawem, Unia mogłaby je zakwestionować i nie zrefundować "swoich" środków - mówi Marcin Szpak, wiceprezydent Gdańska.

  Unia Europejska wymaga dwuetapowego wydawania decyzji środowiskowych. Za pierwszym razem - gdy wybierane jest miejsce inwestycji. Za drugim - w momencie składania pozwolenia na budowę.
  Marcin Szpak mówi, że problem w identycznej skali dotyczy wszystkich unijnych inwestycji w Polsce.
  W Gdańsku odczuwalny jest on np. w przypadku Trasy Słowackiego.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo