Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Most zwodzony w Małych Swornegaciach obchodzi swoje 10. urodziny. Stał się atrakcją turystyczną | ZDJĘCIA, WIDEO

Maria Sowisło
Maria Sowisło
Wideo
od 16 lat
Most zwodzony w Małych Swornegaciach obchodzi w tym roku swoje 10. urodziny. Wybudowany został w ciągu drogi powiatowej łączącej Chojnice ze Swornegaciami lub drogą wojewódzką nr 212 do Bytowa. To udogodnienie dla żeglarzy ale też atrakcja turystyczna.

Most zwodzony w Małych Swornegaciach wybudowany został na rzece Brdzie, która łączy jezioro Łukomie (Charzykowskie) z Długim i Karsińskim oraz dalej z takimi akwenami, jak Witoczno, Łąckie, Dybrzk i Kosobudno. Koszt budowy w 2013 roku wynosił 5 mln zł, z czego 4 mln zł pochodziło z Unii Europejskiej, a brakującą kwotę dołożyły trzy samorządy – powiat chojnicki oraz miasto i gmina Chojnice. Był to drugi etap – można powiedzieć - dopieszczania żeglarzy. Pierwszym był port jachtowy w Charzykowach.

Tyle tylko, że na co komu pływanie żaglówkami, kiedy do dyspozycji było tylko jezioro Łukomie, zwane Charzykowskim. Dzięki budowie mostu zwodzonego na rzece Brdzie w Małych Swornegaciach, otwarta została żeglarzom droga na jeziora Długie i Karsińskie. To w sumie ponad 15 kilometrów wodnej trasy z Charzyków do Swornegaci.

- Zanim wybudowany został most zwodzony w Małych Swornegaciach, każdy radził sobie jak umiał. Konieczne było położenie masztu. Kiedy jednak był wysoki poziom wody, wyższe jachty miały duży problem. Wołaliśmy wtedy wszystkich pola namiotowego i spod sklepu, żeby wsiedli na łódź i ją dociążyli. Jakoś przechodziła – wspomina jeden z żeglarzy.

Od 10 lat przeprawa z jeziora Łukomie na Długie i Karsińskie jest dużo łatwiejsza. Most zwodzony czynny jest tylko latem i to w określonych godzinach. Otwierany jest na 20 minut o godzinie 9.00, 12.00, 15.00 i 19.00. Wiele wskazuje na to, że jest to bardziej atrakcja turystyczna niż rzeczywiste udogodnienie dla żeglarzy. Wszystko przez poziom wody w Brdzie, który w tym roku jest rekordowo niski. Wody z rzeki pod mostem ubyło aż 54 centymetry. Obecnie głębokość w tym miejscu to zaledwie metr.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki