Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

MOSG kwestionuje legalność zatrudnienia obcokrajowców w jednej z firm w powiecie sławieńskim

Tomasz Turczyn
Tomasz Turczyn
TT
Morski Oddział Straży Granicznej w Gdańsku informuje, że funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Kołobrzegu zakończyli kontrolę legalności zatrudnienia cudzoziemców w agencji pracy tymczasowej, weryfikując zatrudnienie 119 cudzoziemców. Według ustaleń strażników granicznych, wymieniani obcokrajowcy pracowali nielegalnie. MOSG mówi, że cudzoziemcy byli zatrudniani w jednej z firm na terenie powiatu sławieńskiego. Kontrola trwała od końca marca do końca lipca 2023 r., a sprawdzano m.in. zatrudnienie od 2022 r..

MOSG kontrolował jedną z firm w powiecie sławieńskim i zakwestionował legalność zatrudnienia cudzoziemców

MOSG mówi, że działająca w województwie opolskim agencja pracy współpracowała z podmiotem mającym swoją siedzibę na terenie powiatu sławieńskiego. Według pograniczników cudzoziemcy byli zatrudnieni w branży produkcyjnej na stanowiskach pracownika produkcji.

- Funkcjonariusze objęli kontrolą 119 cudzoziemców - informuje kmdr ppor. SG Andrzej Juźwiak, rzecznik prasowy Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku. - W większości byli to obywatele Kolumbii. Wśród zatrudnionych znaleźli się również obcokrajowcy z Peru, Wenezueli i Meksyku. We wszystkich przypadkach stwierdzono nielegalne powierzenie im pracy przez pracodawcę, który wprowadził cudzoziemców w błąd odnośnie legalności zatrudnienia. Utrzymywał ich w mylnym przekonaniu, że pracują legalnie. Ponadto we wszystkich przypadkach cudzoziemcy wykonywali pracę bez odpowiednich zezwoleń.

Kmdr ppor. SG Andrzej Juźwiak akcentuje, że za powyższe wykroczenia Straż Graniczna skieruje wobec pracodawcy - do Sądu Rejonowego w Sławnie - wniosek o ukaranie. Dodaje, że zgodnie z obowiązującymi przepisami za nielegalne wykonywanie pracy konsekwencje mogą ponieść również cudzoziemcy.

- Wniosek do sądu będzie z przepisów Ustawy o Promocji Zatrudnienia i Instytucji Rynku Pracy. W takim przypadku pracodawcy grozi grzywna do 30 tysięcy zł - wylicza pogranicznik.

Zaznacza też, że MOSG szerzej sprawy nie komentuje z uwagi na jej dobro. Wiadomo jeszcze, że kontrola przeprowadzona przez pograniczników trwała od końca marca do końca lipca 2023 roku. Kontrolą objęto zatrudnienie od 2022 roku i stąd też zostało zakwestionowane zatrudnienie 119 cudzoziemców.

- Uogólniając, obcokrajowcy mogli pracować określony okres czasu i na tym się kończyło, ale później trafiały do firmy z powiatu sławieńskiego kolejne osoby z zagranicy, których legalność zatrudnienia kwestionujemy- mówi kmdr ppor. SG Andrzej Juźwiak.

W Sławnie wyrasta nowa siedziba Sądu Rejonowego

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki