Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Morska Pielgrzymka Rybacka do Pucka. Dziesiątki ludzi na kutrach, w puckim porcie i przed kościołem tłumy z różańcami i aparatami ZDJĘCIA

Piotr Niemkiewicz
Piotr Niemkiewicz
Morska Pielgrzymka Rybacka do Pucka. Rybacy przypłynęli na odpust. Zobacz zdjęcia >>>
Morska Pielgrzymka Rybacka do Pucka. Rybacy przypłynęli na odpust. Zobacz zdjęcia >>>Piotr Niemkiewicz
Po raz 40. odbyła się Morska Pielgrzymka Rybacka. W Pucku w sobotę, 26.06.2021 r. ludzie morza modlili się o jedność rybaków i Kaszubów. Wyjątkowo mszy w Pucku na odpuście św. Piotra i Pawła nie poprowadził arcybiskup gdański. Zamiast niego zjawił się dawny pucki proboszcz ks. prof. Jan Perszon.

Morska Pielgrzymka Rybacka do Pucka

Na Morskiej Pielgrzymce Rybackiej nie było gdańskiego metropolity, bo, jak tłumaczył proboszcz puckiej parafii ks. Jerzy Kunca, kościelny hierarcha był w Watykanie, gdzie w niedzielę, 27 czerwca otrzyma paliusz, znak metropolity.

Mszę w Pucku, między farą a portem rybackim, odprawił ks. prof. Jan Franciszek Perszon – świetnie tu znany dawny pucki proboszcz.

– Prosimy Ciebie, byś sprawował te najświętszą Eucharystię o jedność rybaków, jedność Kaszubów, byśmy w tych trudnych czasach trzymali z Bogiem – zwracał się do niego przedstawiciel rybaków z Półwyspu Helskiego. – By to nie był tylko slogan, ale by było po nas widać, że my naprawdę trzymamy z Bogiem.

Ks. Jerzy Kunca przywołał ubiegłoroczne pielgrzymowanie i nawiązał do pandemicznych czasów. Jak przypomniał, apostołowie Piotr i Paweł – patroni puckiej parafii i rybaków – też musieli mierzyć się z wieloma przeciwnościami. Im było łatwiej, bo mieli przy sobie Chrystusa.

– Do tej pory myśleliśmy, że jak chcę, to będą pielgrzymować, jak nie chcę, to nie. A teraz doświadczyliśmy, że dane jest nam pielgrzymować. Raduje się moje serce, widząc Was tak wielu – mówił kapłan, spoglądając w kierunku portu.

Ks. Jan Perszon zwrócił uwagę, by nie zapominać o hierarchii i odpowiedzieć sobie na pytanie, kto w sobotnie święto jest najważniejszy.

– Dla kogo tu jestem? Dla Ciebie, Chryste, więc chcę prosić o łaskę pełnego, dobrego udziału w tej świętej ofierze Chrystusa i Kościoła – mówił kapłan.

W kazaniu m.in. mówił o malejącej liczbie powołań kapłańskich, przywołał też słowa polskiego szlachcica Jana Chryzostoma Paska: Kto się nie umie modlić, niech idzie w morze”, wywołując u części ludzi widoczną konsternację. Chwilę później kapłan nawiązał do swoich badań sprzed 30 lat, gdy zbierał materiały do swojej habilitacji. I błyskawicznie przeszedł na kaszubski.

– To było w Kuźnicy. Nie pamiętam, jak się nazywał ten stary rybak... Był najstarszy... – zawiesił głos i dodał: – Na pewno to był któryś z Budziszów.

Odpowiedziały mu salwa śmiechu (Budzisz to jedno z najpopularniejszych nazwisk w tym rejonie powiatu puckiego) i oklaski.

– On mi powiedział: księżulku, jak ktoś idzie w morze, to musi być wierzący – zakończył teolog. – Niech człowiek wyjdzie w morze, żeby nie sądził, że jest Bogiem. Żeby nie myślał, że wszystko może.

Kuźnicki wątek nie pojawił się bez przyczyny. To właśnie stamtąd od 40 lat ruszają rybacy w kierunku Pucka, do których potem dołączają kolejne jednostki.

Pątnicza wyprawa zaczyna się w kusfeldzkim kościele. Nie inaczej było w sobotę, 26 czerwca.

– Jak co roku, po mszy świętej w kościele w Kuźnicy obraz przedstawiający biblijną scenę ocalenia tonącego Piotra przez Jezusa przeniesiony jest w procesji z kościoła na kuter rybacki Kuź-67, to właśnie na tym kutrze przewożony jest do fary w Pucku i to tam rybacy właśnie składają podziękowanie Bogu za udane połowy, zdrowie i opiekę nad swymi bliskimi, nie zapominając o modlitwie za tych, co odeszli – tłumaczą na swoim fanpejdżu rybacy z Kuźnicy.

– Szczególne podziękowania dla rybaków i ich rodzin z Chałup i Jastarni, którzy co roku przypływają łodziami do portu w Kuźnicy, by wspólnie wsiąć udział w tym jakże ważnym dniu dla każdego rybaka „Piotra i Pawła”. Podziękowania również dla Helu, Władysławowa i Pucka.

Morska Pielgrzymka Rybacka do Pucka. Rybacy przypłynęli na odpust. Zobacz zdjęcia >>>

Morska Pielgrzymka Rybacka do Pucka. Dziesiątki ludzi na kut...

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki