Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

MOMO CHALLENGE: Destrukcyjne zadania w strasznej grze z lalką MOMO. Jakie są zasady gry? Policja ostrzega przed samobookaleczeniami

TK
MOMO CHALLENGE: Straszna lalka MOMO to niebezpieczna gra. Jakie są jej zasady? Ostrzeżenie policji przed samobookaleczeniami
MOMO CHALLENGE: Straszna lalka MOMO to niebezpieczna gra. Jakie są jej zasady? Ostrzeżenie policji przed samobookaleczeniami Youtube/Apex Pix
MOMO CHALLENGE to kolejna gra w internecie po Niebieskim Wielorybie, która zachęcia do samobójstw. Jakie są zasady tej gry i dlaczego Komendy Powiatowe Policji przestrzegają przed straszną laleczką Momo? Rodzice i opiekunowie nastolatek muszą mieć na uwadze destrukcyjne skutki gry Momo Challenge, mogące prowadzić do samookaleczeń, czy samobójstw młodych ludzi.

Momo Challenge. Policja ostrzega!

Funkcjonariusze przestrzegają rodziców nastolatków przed kolejną destrukcyjną gra, która krąży po sieci. Narażeni na jej działanie są przede wszystkim te osoby, które mają zaburzone relacje z rówieśnikami i niską samoocenę.

Znajomość z wirtualną lalką zaczyna się od niewinnej gry. Prowadzi nawet do niebezpiecznych dla zdrowia i życia wyzwań!

Narzucane przez kolejne poziomy gry zadania charakteryzuje okrucieństwo. Niebezpieczeństwo polega na eskalacji brutalności i gróźb wobec młodych ludzi prowadzące do ich samookaleczeń, a nawet samobójstw.

Jak podaje policja, wirtualna lalka wysyła graczom brutalne zdjęcia, drastyczne filmy i listę wyzwań. Zastraszania, szykanowanie i nakłanianie do drastycznych zachowań następują, kiedy gracz próbuje się wycofać. Głównym celem gry jest bowiem nakłanianie młodych ludzi do samookaleczeń, a w końcowej fazie, nawet do popełnienia przez nich samobójstwa. To powoduje, że stanowi ona duże zagrożenie dla życia i zdrowia nastoletnich internautów.

Jak podają media, gra już zebrała na świecie tragiczne żniwo. Liczne samookaleczenia, a nawet samobójstwa, odnotowano na przykład w Brazylii i Argentynie. Czy upowszechni się w Polsce? Warto zwrócić uwagę na to, w co grają nasze dzieci, aby móc je przestrzec przed niebezpieczeństwem.

Momo Challenge. Na czym polega gra? ZASADY

Momo Challenge to gra, która rozprzestrzenia się poprzez media społecznościowe, a także komunikatory zainstalowane w telefonach komórkowych - mowa m. in. o WhatsAppie. Jakie są jej zasady?

W chwili zaakceptowania zaproszenia od makabrycznej lalki MOMO do swoich kontaktów zostajemy wciągnięci do jej świata. MOMO wysyła uczestnkom gry między innymi:

  • listę wyzwań
  • brutalne zdjęcia
  • filmy zawierające drastyczne sceny

Zastraszanie i szykanowania gracza rozpoczynają się w chwili, gdy próbuje się on wycofać z gry.

Ponadto trzeba mieć na uwadze, że dołączenie do Momo Challenge skutkuje zainfekowaniem urządzenia użytkownika wirusem, który może wydobywać prywatne dane. Bazując na dziecinnej naiwności, Momo przedstawia ryzykowne polecenia. Brak ich wykonania skutkuje groźbami ze strony MOMO:

  • upublicznienia danych ofiary
  • upublicznienia danych najbliższych osób
  • wyrządzenia krzywdy najbliższym osobom

Skąd pochodzi wizerunek MOMO?

Laleczka Momo legitymuje się specyficznym, groteskowym wizerunkiem. Co cechuje Momo goszczącą na ekranach telefonów?

  • pociągły kształt twarzy
  • nienaturalny, szeroki uśmiech
  • wyłupiaste oczy

Wizerunek Momo to nawiązanie do rzeźby "Mother Bird", autorstwa Midori Hayashiego, który jest specjalistą od efektów specjalnych.

Policja ostrzega przed Momo Challenge. Gra zachęca do samobójstw

Komendy Powiatowe Policji ostrzegają, że gra Momo Challenge nakłania ludzi do samookaleczeń, a w końcowej fazie nawet do popełnienia samobójstwa, czyniąc grę zagrożeniem zarówno dla zdrowia jak i życia młodych internautów.

Choć trudno to sobie wyobrazić, to jednak według wielu internautów istnieją numery telefonów, pod które nigdy nie powinniśmy dzwonić. Mają one bardzo złą historię, a połączenie z nimi nigdy dla nas dobrze się nie skończy. Oczywiście opisywanych historii nikt nie potwierdził. O jakie numery chodzi? Czytaj na kolejnych slajdach --->FLESZ - letnie upały, jak reagować w razie udaru słonecznego?

Zakazane numery telefonów. Nigdy nie dzwoń pod te numery! [lista]

Wykorzystując dziecinną naiwność, osoby dołączające do gry mogą paść ofiarą próby manipulacji. Ponadto warto zwrócić uwagę, że nastolatkowie, często w fazie buntu młodzieńczego mogą być:

  • samotni
  • niestabilni emocjonalnie
  • osobami o niskiej samoocenie
  • osobami o zaburzonych relacjach ze swoimi równieśnikami.

Warto podkreślić, że Momo Challenge stało się już przyczyną tragicznych zdarzeń. M. in.:

  • samobójczej śmierci 18-latka z Indii - Manish Sarki powiesił się w szopie niedaleko domu w Darjeeling
  • 13-latka z Brazylii wskutek gróźb Momo chciała podciąć sobie nadgarstki, jednak w ostatniej chwili powstrzymała ją matka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki