Mogą mi obciąć rentę strukturalną o połowę?

LT
pixabay.com
Czy to prawda, że jeśli nie dostarczę jakichś dokumentów do KRUS-u, gdy osiągnę wiek emerytalny, to mogą mi obciąć rentę strukturalną o połowę? Czytałem o takim przypadku, ale może to nie dotyczy wszystkich rolników? Odpowiada Józefa Spychała, kierownik Wydziału Świadczeń w bydgoskim oddziale Kasy Rolniczego Ubezpieczenia.

- Zmiana przepisów dot. beneficjentów rent strukturalnych  została wprowadzona już ponad rok temu (obowiązuje od 3 marca 2015 r.) Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 19 lutego 2015 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Renty strukturalne” objętego PROW 2007-2013 (Dz. U. z 2015 r., poz. 281). Nowelizacja ww. przepisów miała na celu zobowiązanie beneficjentów rent strukturalnych do przechodzenia na emeryturę ustawową po osiągnięciu przez nich wieku emerytalnego.

 

Kierownik biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, na trzy miesiące przed osiągnięciem przez nich wieku emerytalnego, zawiadamia pobierającego rentę strukturalną lub jego małżonka o konieczności złożenia wniosku o ustalenie prawa do emerytury z ubezpieczenia społecznego lub zaopatrzenia emerytalnego, lub ubezpieczenia społecznego rolników. W okresie powyższym beneficjent ma możliwość zgromadzenia niezbędnych dokumentów wymaganych do przyznania emerytury, a w konsekwencji złożenia w odpowiednim terminie wniosku o emeryturę w organie rentowym (ZUS, KRUS).

 

Jeżeli beneficjent ma wymagany co najmniej 25-letni okres podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu powinien złożyć wniosek o emeryturę rolniczą w KRUS, a jeżeli okres podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu jest krótszy niż 25 lat, to wniosek składa się w ZUS-ie. Istnieje również opcja przyznania i wypłacania emerytury z obu organów rentowych. Wniosek o emeryturę powinien zostać złożony nie później niż w miesiącu, w którym  beneficjent osiąga nominalny wiek emerytalny (wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn został wydłużony od 1 stycznia 2013 r.). Po złożeniu wniosku o emeryturę beneficjent ma obowiązek przedłożenia, w terminie 30 dni od osiągnięcia wieku emerytalnego, w ARiMR zaświadczenia o złożeniu wniosku o emeryturę.

Kujawsko-Pomorską Strefę AGRO znajdziesz na Facebooku - dołącz do nas! 

 

W KRUS-ie stosowne zaświadczenie wydawane jest w dniu złożenia wniosku o emeryturę rolniczą. Pobierający rentę strukturalną składa do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania kierownika biura powiatowego Agencji decyzję w sprawie przyznania lub odmowy przyznania uprawnionemu do renty strukturalnej lub jego małżonkowi prawa do emerytury z ubezpieczenia społecznego lub zaopatrzenia emerytalnego, lub ubezpieczenia społecznego rolników, niezwłocznie po jej otrzymaniu, jednak nie później niż w terminie 4 miesięcy od dnia złożenia wniosku. Szczegółowych informacji dotyczących zawieszenia wypłaty renty strukturalnej udzieli Panu pracownik biura Agencji. Proponuję również zapoznać się z rozporządzeniem o którym mowa powyżej. W przypadku dalszych pytań lub wątpliwości proponuję kontaktować się bezpośrednio z instytucją, która wypłaca rentę strukturalną. 

Wideo

Materiał oryginalny: Mogą mi obciąć rentę strukturalną o połowę? - Gazeta Pomorska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie