Edukacja, egzaminy, testy próbne
  TESTY GDAŃSKIEGO WYDAWNICTWA OŚWIATOWEGO

  Przygotuj się z nami do TESTU ÓSMOKLASISTY 2018/2019!

  Rozwiń
  Edukacja, egzaminy, testy próbne
  Zwiń

  Przygotuj się z nami do TESTU ÓSMOKLASISTY 2018/2019!

  Sprawdź, co może pojawić się na egzaminach!

  Mobbing w IPN

  D. Abramowicz, J. Zalesiński

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Instytut Pamięci Narodowej wywołał burzę medialną, związaną z publikacją książki o rzekomej współpracy Lecha Wałęsy z SB. Cicho jest o sytuacji w instytucie. A jest o czym mówić.
  Z gdańskiego oddziału - w atmosferze skandalu - odchodzą kolejni ludzie, przyjęci do pracy za czasów poprzedniego dyrektora Edmunda Krasowskiego. Odeszli historycy - dr Piotr Niwiński wrócił na Uniwersytet Gdański, dr Janusz Marszalec na własną prośbę został oddelegowany do Biura Edukacji Publicznej IPN w Warszawie. Odszedł radca prawny, szef ochrony i główny specjalista ds. ochrony, pracownicy księgowości i referatu organizacyjno prawnego. Księgowa, zwolniona z pracy, mimo iż kontrole nie wykazały żadnych uchybień, odwołała się do sądu pracy.

  Dyrektor oddziału, Mirosław Golon, złożył na nią wówczas doniesienie... do prokuratury, oskarżając ją o ujawnienie tajemnicy służbowej. Prokuratura odmówiła wszczęścia postępowania. Za to sprawę objęło swoim nadzorem Ogólnopolskie Stowarzyszenie Antymobbingowe OSA. W sumie co najmniej trzy osoby, które odeszły z gdańskiego IPN, poprosiły o wsparcie stowarzyszenie, pomagające ofiarom mobbingu.

  Jeszcze gorsze efekty przynosi działalność edukacyjna gdańskiego IPN. Otwarta z wielką pompą cztery lata sala wykładowa imienia gen. Fieldorfa "Nila" została przekazana - prokuratorom lustracyjnym. Nie ma tam wystaw, spotkań kombatantów, konferencji. Córka generała Fieldorfa nie mogła zorganizować projekcji filmu dokumentalnego o swoim ojcu.

  - Zastanawiam się, czy nie wystąpić oficjalnie o zdjęcie z budynku, w którym kiedyś mieściła się sala im. generała "Nila", tablicy poświęconej mojemu ojcu - zastanawia się Maria Fieldorf Czarska. - Niech lepiej powieszą tablicę dla Lecha Wałęsy.

  Gdański IPN przestał sponsorować rajd imienia mjr "Łupaszki". Film o rozstrzelanym w Gdyni w 1947 roku bohaterskim marynarzu Adamie Dedio IPN zgodził się pokazać w telewizji tylko raz. Inicjatorami tych przedsięwzięć byli Piotr Niwiński i Janusz Marszalec.

  Więcej na temat napiętej sytuacji w gdańskim IPN czytaj w piątkowym wydaniu Polski Dziennika Bałtyckiego

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo