Mniej rewolucji w prawie jazdy

  Mniej rewolucji w prawie jazdy

  Maciej Pawlikowski

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Ministerstwo Infrastruktury w ostatniej chwili wycofało się z części zmian w projekcie ustawy o kierujących pojazdami. Nowe poprawki nie zostały jeszcze umieszczone na stronie ministerstwa, gdzie wciąż widnieje poprzedni projekt.
  Chodzi głównie o kwestie związane z okresami, na które od przyszłego roku prawa jazdy mają być wydawane. Przede wszystkim - nie będzie planowanego obowiązku przechodzenia co 15 lat badań psychologicznych i lekarskich. Ministerialni eksperci po konsultacjach ustalili też, że kierowcy, którzy ukończą 56 lat, nie będą musieli odnawiać swoich dokumentów co pięć lat.

  Ich też obowiązywać będzie 15-letni okres ważności prawa jazdy.
  Obowiązek ten mógłby spotkać się z krytyką społeczną. Tym samym nowy projekt, który jeszcze we wrześniu trafi pod obrady Rady Ministrów, a na początku przyszłego roku ma wejść w życie, okazuje się być mniej restrykcyjny, niż zakładano.

  - Ustawa będzie głównie odpowiedzią na unijną dyrektywę, która reguluje kwestie związane z uprawnieniami do prowadzenia pojazdów. Z kilku podstawowych założeń zrezygnowano, gdyż nie znalazłyby one poparcia społecznego i politycznego - wyjaśnia Mariusz Wasiak z biura ruchu drogowego KGP - Zamiast wyników obowiązkowych badań co 15 lat trzeba będzie jedynie aktualizować dokumenty, czyli dostarczać nowe zdjęcia - dodaje Wasiak.

  To właśnie ten zapis wywoływał największe kontrowersje wśród kierowców.
  Ministerstwo Infrastruktury nie zrezygnowało jednak z wprowadzenia zmian, które mają zwiększyć bezpieczeństwo na drogach. Chodzi głównie o regulacje dotyczące nowych kategorii praw jazdy na jednoślady i quady, w tym kategorii AM, na podstawie której będzie można kierować motorowerami już od 14 roku życia.

  Ustawa wprowadzi także dwuletnie okresy próby dla początkujących kierowców, w trakcie których nie będą oni mogli popełnić więcej niż dwóch wykroczeń drogowych.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo